מערות נטיפים בצרפת שאסור לכם להחמיץ

מערות נטיפים בצרפת - המדריך המלא מאת יוסי דרורי. צילום: יוסי דרורי

נוסעים לצרפת? אל תפספסו את הכתבות הללו:

רוצים לקרוא עוד כתבות על מחוזות צרפת השונים? כנסו לדף צרפת למטייל.

זמן קריאה משוער: 11 דקות

כל מה שרציתם לדעת על מערות הנטיפים

מערה – חשוך, מסתורי, בלתי נראה… המערות תמיד היוו פרק חשוך בחיי בני האדם. הדמיון מתעורר למראה פתח אפל בצלע הר, מי משחר להרפתקה ומי חושש ממפלצת דמונית במעמקיה.

עבור האדם הקדמון היתה המערה בראש ובראשונה מקום מגורים – מחסה מהגשם והקור, מסתור מהלילה וחיות הבר ובהמשך, גם מקום לאגור מזון וחפצים ואף חדר לתלות בו וילון ותמונה. במשך השנים התפתחו המערות ונעשו למקום מגורים מסודר ומפנק (הכל יחסי, כמובן) וסביב המערות ובתוכן התפתחו קהילות שלמות.

גם בעידן המודרני, עת השכיל האדם לבנות מבתי עץ ואבן פשוטים ועד גורדי שחקים משוכללים, עדיין גרים בני אדם במערות. חלקם במקומות נידחים, במערות קרות וערומות, וחלקם במקומות מאוכלסים ומיושבים בהם התפתחו צורות מגורים תת-קרקעיות – לראיה הקהילות התת קרקעיות (Troglodytes) בעמק הלואר בצרפת, העיר Matera בדרום איטליה, או גם המערות בדרום הר חברון.

Grotte de Demoiselles. צילום: יוסי דרורי
Grotte de Demoiselles. צילום: יוסי דרורי

במערות אותן אנו חוקרים ומבקרים כיום, יש להבדיל בין שני סוגים מהותיים. מה שנקרא בפי כל – שם שאינו מדעי בעליל – “מערות אדם קדמון”, הן מערות שאבות אבותינו התגוררו בהן ונמצאו שם שרידים ושאריות המעידים על כך – עצמות, כלי חרס וברזל, סימני פיח ועוד.

בחלק קטן ממערות אלו נמצאו גם ציורים – חלקם בשחור בלבד, חלקם האחר צבעוניים יותר. אלו הן מערות יקרות ערך מבחינה היסטורית ואנתרופולוגית והן מהוות כר נרחב למחקרים מעמיקים ומדוקדקים. זו אינה מטרת מאמר זה ובכוונתי לספר יותר על מערות מהסוג השני, התיירותי יותר – מערות הנטיפים והזקיפים.

הערה: מעטות מאד הן המערות המשלבות שני הסוגים, אדם קדמון ונטיפים (או זקיפים) גם יחד. באופן טבעי, במערה בה התגורר וחי האדם, לא נוצרו נטיפים, ואם היו קודם לכן – לא שרדו בשל הפעילות האנושית. האדם הקדמון לא ידע, מן הסתם, להעריך אוצרות טבע כאלו ושמירת הסביבה מהי.

כיצד נוצרת מערת נטיפים

כדור הארץ מורכב מלוחות גיאולוגיים נפרדים (“לוחות טקטוניים”). הלוח האירו-אסיאתי, הלוח האמריקאי, הלוח האוסטרלי ועוד אחרים הם אלו המרכיבים היבשות השונות, אך לוחות אלו אינם קבועים במקומם והם לחוצים בינם לבין עצמם, מבלי להיות קרקע אחת רציפה.

כיום, לאחר מיליוני שנים מאז היווצרותו של כדור הארץ (“המפץ הגדול”), מעטה מאד הפעילות הפנימית בתוך כדור הארץ ולכן אין תנועות גדולות של הלוחות הטקטוניים (פעילות פנימית של כדור הארץ מתבטאת לעתים בהתפרצות הר געש או ברעידות אדמה). בעבר הגיאולוגי של כדור הארץ – לפני מיליוני ומאות אלפי שנים – תנועות אלו של שכבות הקרקע יצרו הרים ועמקים ובכל קפל, או שבר, בקרקע נוצר סדק שאפשר למים לחלחל אל תוך הקרקע.

מים שחלחלו בשכבת סלע גיר, המיסו אותו בפעולה איטית מאד. במהלך אלפי שנים התרחב הסדק בסלע, שכבות נשברו והתמוטטו בשל משקלן העצמי ובקרקע נוצרו חורים, בורות ושאר חללים. בורות שדפנותיהם התמוטטו והם נגלו לאור ולאויר החיצוני – אלו הן המערות. רבים אחרים נותרו סגורים, אטומים לאויר, לגשם ולקור. הפעילות הגיאולוגית בתוכם נמשכה לאיטה במשך השנים מבלי שחיות ובני אדם הפריעו לה.

Grotte de la Cocaliere. צילם: יוסי דרורי
Grotte de la Cocaliere. צילם: יוסי דרורי

המים המחלחלים לאטם ממיסים לתוכם הגיר המומס מאבן הסלע. כאשר במהלך מסעם בתוך הסלע והקרקע מגיעים המים לקצה שכבת הסלע, בתקרת הבור, או המערה, נופלת טיפת המים אל קרקעית המערה. בנפלה, משאירה הטיפה שכבה דקה של גיר על תקרת המערה. הגיר מתייבש ומתגבש לאבן. טיפת מים נוספת תותיר במקום שכבת גיר חדשה…. ועוד אחת…. ועוד אחת. כך, לאחר מיליוני שנים של טפטוף ושכבות גיר דקות אחת על גבי השניה, נוצר נטיף אבן תלוי מתקרת המערה (Stalactite).

כאשר טפטוף המים מהיר יותר (לדוגמא שפע מים אחרי גשמים חזקים, או סדק קרקע רחב יותר), אין לגיר מספיק שהות להתייבש ולהתגבש על תקרת המערה וטיפת המים נופלת מיד לקרקעית. לאחר התנדפות המים, מתגבשת שכבת הגיר על הקרקע. מעליה נוצרת עוד שכבת גיר…. ועוד אחת…. ולאחר מיליוני שנים עומד על קרקע המערה זקיף (Stalagmite).

מערות נטיפים בצרפת

נטיפים נוצרים בשל טפטוף (השם “Stalactite” נלקח מיוונית, “Stalaktos”, שמשמעו “טפטוף טיפה אחר טיפה”), ולמעשה כל חומר מטפטף יכול ליצור נטיפים. לדוגמא, נטיפי הקרח הנוצרים בשולי גגות בחורף קר. אולם התנאי ההכרחי ליצירת נטיף – וגם זקיף – הוא המערה, החלל בו יכולות טיפות המים ליפול ולטפטף.

יש מאות ואלפי מערות נטיפים בכל העולם, ואולי אף יותר, מכיון שטרם מצאו את כולן. אין בכוונתי לסקור את כולן, שהרי אתר זה עוסק בצרפת בלבד. גם אין ברצוני לסווגן ולדרגן שכן מערה יכולה להיות גדולה ונרחבת, אך לא מעניינת, או קטנה וקצרה, אך יפהפיה. מה גם ש-“יופי”, הוא מושג יחסי, ולא כל מה שיפה בעיני, הוא גם יפה בעיניכם.

המהדרין יאמרו שאין מערה אחת דומה לשניה. יחד עם זאת, רבים הם קוי הדמיון ולמרות שזקיף הוא זקיף, אין העין עייפה מלחזות בהם. בכל כניסה למערה שכזו אני מתפעל מחדש, אף כי כבר ראיתי זקיפים, נטיפים, וילונות ודיסקים לרוב – גדולים וקטנים, ישרים ואלכסוניים, לבנים וצבעוניים.

זו גם הסיבה שאין ביכולתי (או ברצוני) לדרג המערות ולציין איזו היא היפה ביותר ואיזו היא “רק” במקום השני. בעיני, כל מערת נטיפים היא יפה ובכל מערה אני עומד מתפעם למול יפי הטבע, מול הקסם מעשה טיפות המים. במערות אחרות נושבות רוחות תת קרקעיות וטיפות המים והגיר ניתזות לצדדים, יוצרות נטיפים אלכסוניים ואף אופקיים לחלוטין, שקופים ודקיקים, בענפים וצורות שאף צייר, או פסל, לא יוכל להמציא.

והדמיון משתולל ובזוית מסוימת אני רואה נמר מזנק מתוך הסלע, ואולי חתול מתלקק. במערה אחרת ראיתי אשה המחזיקה תינוקה על זרועה (Grotte de Demoiselles), ובמערה נוספת, רקדנית חיננית, עשויה אבן לבנה, כמעט שקופה, שברירית כזכוכית עדינה, מחוללת על במת אבן צרה (Lacave).

במערה אחרת ראיתי מחיצות אבן מעוגלות שנוצרו במורד גבעה תת קרקעית, ומים שקטים שנאגרו במחיצות אלו יצרו מעין “טרסות” של אגמי מים קטנים, שקטים, מבריקים בתאורה המלאכותית (Grotte Saint Marcel). אין סוף לתיאורים ולמראות, אין קץ ליופי ולקול טפטוף המים בדממה שבמעמקי האדמה.

אז בטיולכם הבא בצרפת, הצטיידו בסוודר (הטמפרטורה קבועה במערות והיא בדרך כלל נמוכה למדי) והכנסו לראות נופים קסומים במעבה האדמה.

אביא כאן סקירה קצרה של מספר מערות נטיפים מבין היפות שראיתי בצרפת. כאמור, אין כאן דירוג ערכי, והמערה השניה אינה יפה יותר מהשישית, או להיפך. הסדר הוא סדר C-B-A של שמות המערות (“Grotte”, מערה בצרפתית).

(Grotte de Choranche (Isere

המערה נמצאת במחוז Isere , בגוש הרי Vercors , אזור יפהפה לכשעצמו, שהיה בעת מלחמת העולם השניה מעוזה של המחתרת הצרפתית, בעיקר בשל כבישי גישה קשים שהקשו על הגרמנים באיתור לוחמי המחתרת (בתמונה לעיל, הקו השחור באמצע הצוק הוא כביש הגישה החצוב בסלע, עד לפתח המערה). למערת Choranche מעמד מיוחד מכיון שהכניסה למערה נמצאת בשטח פרטי והיא היחידה בצרפת הנחשבת כ-“מערה פרטית”, אף כי היא פתוחה לקהל ללא מגבלה.

Oscar Decombaz, חוקר מערות צרפתי, גילה הפתח למערה בספטמבר 1897 והגיע במחילה עד לקשת סלע ראשונה. רק ב- 1949 נפתח פתח בקשת הסלע על ידי Roger Penelon שאפשר המשך חקירת המערה ושלב נוסף ב- 1954 לאחר מעבר במפל מים תת קרקעי בגובה 116 מטרים.

המערה נוצרה על ידי נהר תת קרקעי (Serpentine) שבמקום המתרחב במערה יצר אגם גדול, שבקצהו מפל הנשפך אל אגן תת קרקעי (Cirque de Choranche). תופעה מיוחדת בתקרת המערה מציגה מעין “קשי שתיה” (Fistuleuses, Soda Straws, נטיפים דקיקים, כמעט שקופים וחלולים).

כתובת ומידע שימושי לגבי ביקור במערה

כמו במרבית מערות הנטיפים, הביקור מודרך בלבד ולא ניתן לסייר עצמאית. נמשך כשעה. בימי השבוע, סיורים בכל שעה ורבע בין 11:15 עד 16:30. בימים שבת וראשון, בתדירות גבוהה יותר. לשעות מפורטות ומדויקות, ראו באתר האינטרנט למטה. הטמפרטורה במערה – 10 מעלות.
Grotte de Choranche, 38680 Choranche Tel. 0476360988

כרטיסים (2019-2020): מבוגר – 12€, צעיר (15-18) – 10.50€, ילד (4-14) – 7.50€, מתחת לגיל 4 – חינם.
יש להגיע 20 דקות לפני תחילת הביקור. ניתן להזמין כרטיסים מראש, באתר.

מידע נוסף ניתן למצוא באתר האינטרנט של המערה

(Grotte de Clamouse (Herault

הכניסה למערה זו במרחק כמה מאות מטרים מחוץ לכפר קסום מימי הביניים Saint-Guilhem-le-Desert , המונה כ- 250 תושבים, שקט ורגוע, בו ניצב מנזר בנדיקטיני יפהפה, Abbaye Saint-Sauveur de Gellone , שנוסד בשנת 804 לספירה. הכניסה למערה ידועה כבר מתקופת האדם הקדמון (התקופה הניאוליתית התיכונה), אך למעמקי המערה הגיעו חוקרי מערות רק במחצית השניה של המאה ה- 20 ורק אז נגלו לעיניהם המראות הנפלאים של אולמותיה.

לאחר הכנתה וסידורה, נפתחה המערה לראשונה לביקורים תיירותיים ב- 1964. במערה זו מגוון רחב של מיני זקיפים ונטיפים הנוצרים בשל כיווני רוחות שונים, זרמי מים במהירויות ובעוצמות שונות הגורמים לשכבת הגיר להתגבש בצורות מיוחדות. תראו כאן “קשי שתיה” דקיקים שהארוכים בהם מגיעים לכדי 4 מטרים, “וילונות” גבוהים שהם כמעט שקופים בשל עביים הדק וכן “דיסקים” עגולים, בגדלים שונים, הנראים כתלויים על בלימה, זקורים בזויות בלתי אפשריות מתוך קירות המערה, כאילו מתמוטטים וקורסים אל הקרקעית הרטובה.

בורות קטנים שנוצרו בשל טפטוף המים על סלע הקרקעית יצרו שקערוריות בהם נוצרה גולה של גביש עשוי גיר שאינו מתגבש, אלא מתגלגל בתוך השקערורית בכל פעם שטיפת מים מכה בו. מים שנקוו במשטחים סגורים, ישרים, יוצרים מרקעי מראה מבריקים וחלקים, מיוחדים במינם, בהם משתקפים קשי השתיה המשתלשלים מתקרת המערה – מראה קסום העולה על כל דמיון ומשאיר הצופים פעורי פה.

כתובת ומידע שימושי לגבי ביקור במערה

גם כאן, הביקור הוא מודרך בלבד. נמשך כשעה וחצי. בחדשי הקיץ (יולי-אוגוסט) ביקורים בין 10:30 עד 18:00 . בשאר חודשי השנה, עיינו בשעות באתר האינטרנט של המערה. הטמפרטורה במערה – 16 מעלות.

Grotte de Clamouse , Route de Saint Guilhem le Désert , 34150 SAINT JEAN DE FOS Tél : 0467577105

כרטיסים (2019): מבוגר – 11.60€, צעיר (12-18) – 8.80€, ילד (3-11) – 6.80€, מתחת לגיל 3 – חינם.
ניתן להזמין כרטיסים מראש, באתר.

אתר האינטרנט של המערה

(Grotte de la Cocaliere (Gard

רבים בתחום התיירות בצרפת מחשיבים מערה זו כאחת מהיפות במדינה, ולא בכדי. המערה נמצאת על הגבול שבין מחוזות Gard ו- Ardeche , בדרום צרפת. נסיעה על כביש 904 בנופי גבעות ירוקות תביאכם אל החניה שליד הקופות, ממנה תסיע רכבת חשמלית קטנה אל הכניסה למערה.

מערת הנטיפים המבוקרת היא רק חלק קטן מרשת תת קרקעית של מחילות ומערות באורך כולל של כ- 30 ק”מ, רובם סגורים לקהל. המערה, שהיא עדיין פעילה (כלומר, מים מטפטפים ושכבות גיר נוצרות ממש במהלך הביקור), נתגלתה ב- 1854 ומאז בכל כמה שנים נערכו בה סיורים עמוקים יותר ובכל פעם נתגלו מחילות, מערות ואגמים נוספים. ב- 1965 נחפרה מנהרת הכניסה הנוכחית להקלת הגישה ואז נפתחה המערה לביקורי תיירות.

כתובת ומידע שימושי לגבי ביקור במערה

Grotte de la Cocalière, 30500 COURRY
Tel. +33 0466243474
Mail: accueil@grotte-cocaliere.com

גם כאן, הביקורים המודרכים מתקיימים בחודשי הקיץ (יולי-אוגוסט) מ- 09:30 עד 18:00, ברציפות. בשאר חודשי השנה – מ- 10:00 עד 17:00, בכל חצי שעה. אין כניסה לחיות מחמד. הביקור נמשך כשעה. הטמפרטורה במערה – 14 מעלות.
כרטיסים (2019): מבוגר – 12€, ילד (6-12) – 8.50€, מתחת לגיל 6 – חינם.

אתר האינטרנט של המערה

(Grotte Dargilan (Lozere

גילוי נאות: מתוך כל מערות הנטיפים המוזכרות כאן, זו היחידה בה לא הייתי בעצמי ואיני יכול להעיד אישית על טיבה או יפיה, אך היא נחשבת לאחת מהיפות והגדולות בצרפת. היא מכונה “המערה הורודה” בשל צבע הסלעים בה, בעקבות ריכוזים גבוהים של חומצות ברזל. במערה חלל באורך 140 מטר ו- 50 מטרים רחבו והוא אחד מהחללים התת קרקעיים הגדולים ביותר בצרפת. בחלל זה גם תראו מערכת נטיפי “וילון” בשטח כולל של כ- 2000 מטרים רבועים, אחד מהגדולים בעולם.

המערה נמצאת באזור Cevennes , אזור הרמות המבותרות של Larzac Massif Cental, לא רחוק מקניון נהר ה- Tarn , וממערת נטיפים מופלאה אחרת Aven d’Orgnac (בהמשך). המערה נתגלתה ב- 1888 על ידי רועה צאן שרדף אחרי שועל. המערה נחקרה על ידי Edouard Martel (חוקר מערות צרפתי ידוע, 1859-1938) וכבר ב- 1890 נפתחה לביקורי קהל – מערת הנטיפים התיירותית הראשונה בצרפת.

כתובת ומידע שימושי לגבי ביקור במערה
Dargilan – “La Grotte Rose” , 48150 Meyrueis, Lozere
Tel. +33 0466456020 , Mail: contact@dargilan.com

ביקורים מודרכים בלבד. בחודשי הקיץ (יולי-אוגוסט) מ- 10:30 עד 17:00, בכל שעה. בשאר השנה – ראו שעות מפורטות באתר האינטרנט. אין כניסה לחיות מחמד. הביקור נמשך כשעה. הטמפרטורה במערה – 10 מעלות.
כרטיסים (2019): מבוגר – 12.50€, ילד (5-18) – 8.00€, מתחת לגיל 5 – חינם.

אתר האינטרנט של המערה

(Grotte des Demoiselles (Languedoc-Rousillon

האגדה מספרת כי רועה שחיפש עז תועה, גילה המערה שעה שנפל בפתחה…. האמת היא שהמערה מוכרת וידועה מקדמת דנא, גם אם לא לכל ארכה. כבר בתקופות האדם הקדמון שימשה קדמת המערה למגורי אדם ובימי הביניים שימשה מסתור לנמלטים ונרדפים.

במרכז המערה אולם גדול ורחב ידיים (120 X 48 מטרים, בגובה 52 מטר) שלא בכדי הוענק לו השם “הקתדרלה” (“La Cathedrale”). במרכז האולם ניצב זקיף גדול שבתאורה מתאימה נראה כמו אשה המחזיקה תינוק בזרועותיה…. היסוד לאינספור אגדות וסיפורי עמים על פיות, קדושות ובתולה אחת…. ומכאן גם שמה של מערת הנטיפים – “Demoiselles” (“עלמות” בצרפתית).

המערה נמצאת בהרי הגיר שבשיפוליו הדרומיים של גוש הרי מרכז צרפת, ה- Massif Central , לא רחוק מהערים Nimes ו- Montpellier. הראשון שחקר אותה לעומקה הוא חוקר המערות הצרפתי Edouard Martel ב- 1884 והוא זה שעבר את האולם הראשון וחדר לעומק ההר – 300 מטר מתחת לפני הקרקע במחילות שארכן הכולל 500 מטרים.

המערה נפתחה לביקור הציבור רק ב- 1931, לאחר בניית מעלית אלכסונית (Funiculair) שעקפה הצורך להשתלשל מתקרת האולם בחבלים. כמו כן, נבנו סביב האולם הגדול מדרגות היורדות (ועולות) במחילות השונות וכן כמה וכמה מרפסות תצפית אל קירות האולם ויער הזקיפים בו.

כתובת ומידע שימושי לגבי ביקור במערה
Grotte des Demoiselles , D986 , 34190 Saint-Bauzille-de-Putois

סיורים מודרכים מתקיימים בחודשי הקיץ (יולי-אוגוסט) מ- 10:00 עד 18:00, ברציפות. בשאר חודשי השנה – 10:30 עד 17:00 (ראו פירוט באתר האינטרנט בהמשך). הביקור נמשך כשעה ו- 20 דקות. הטמפרטורה במערה – 14 מעלות. ניתן להזמין כרטיסים דרך האתר.
כרטיסים (2019): מבוגר – 12€, צעיר (12-17) – 9.50€, ילד (4-11) – 7.50€, מתחת לגיל 4 – חינם.

אתר האינטרנט של המערה

(Grotte de Lacave (Dordogne

למערת הנטיפים Lacave הגעתי במקרה, מבלי שידעתי כלל על קיומה. באחד מטיולי במחוז דורדון (ללא ספק, אחד מהיפים במחוזות צרפת), נסעתי מהעיר הקטנה Souillac לבקר בטירת Bretenoux. כרגיל אצלי, העדפתי להתגלגל בכבישים כפריים קטנים על פני הראשיים הסואנים וכך מצאתי עצמי על D23 המתפתל לחופו הדרומי של נהר ה- Dordogne.

מעולם לא שמעתי על מערה זו – לא מאז שחקרתי את מחוז Dordogne , ואף לא מאז שאני מתעניין במערות נטיפים (ראו בהמשך, Aven d’Orgnac). עצרתי, חניתי, נכנסתי – ונדהמתי. כפי שציינתי התחילה, “יופי” הוא מושג יחסי והוא תלוי בעיני המתבונן…. אולי גם מכיון שלא ציפיתי למערה במקום זה…. זוהי מערת הנטיפים היפה ביותר שראיתי מימיי, בכל טיולי ברחבי העולם.

מערת הנטיפים, הפתוחה לביקור מאז 1905 (פברואר עד נובמבר בלבד) מכילה 12 חדרים הפזורים לאורך 1.6 ק”מ במעבה האדמה, בצוקי אבן הגיר בהם חפר נהר ה- Dordogne את אפיקו במהלך השנים. תאורה מתוחכמת (כולל תאורת אולטרה-סגול המבליטה צבעי הנטיפים והדמויות) המסתתרת מאחורי וילונות האבן, הנטיפים והזקיפים רק מעצימה המראה הקסום, דוק האבן השקופה ומעשי הטבע המופלאים.

אותה תאורה תגרום לכם להבחין בדמויות שונות, דמיוניות ומיתולוגיות, לאולם האחרון, “אולם הפלאות” (“Salle des Merveilles”) שם תוכלו להבחין ברקדנית בלט, כ- 10 ס”מ גודלה, מחוללת על במת נטיף כשהיא קפואה באבן לבנה.

עוד משהו: במשך השבוע השלישי של חודש יולי, בכל שנה, מתקיים פסטיבל ג’אז בינלאומי בעיירה הסמוכה Souillac . חלק מהמופעים מתקיימים באולם התת קרקעי של מערת הנטיפים שנתגלה כבעל אקוסטיקה נדירה. המקומות מוגבלים והכרטיסים נחטפים חודשים מראש….

כתובת ומידע שימושי לגבי ביקור במערה
Grotte de Lacave , D23 , LACAVE 46200
Tel.: +33 0565378703

סיורים מודרכים מתקיימים בחודשי הקיץ (יולי-אוגוסט) מ- 09:30 עד 12:30, ומ- 13:30 עד 18:00 . בשאר חודשי השנה – 10:00 עד 12:00 ומ- 14:00 עד 17:00 (ראו פירוט באתר האינטרנט בהמשך). הביקור נמשך כשעה ו- 20 דקות. הטמפרטורה במערה – 14 מעלות. ניתן להזמין כרטיסים דרך האתר.

כרטיסים (2019): מבוגר – 11.50€, צעיר (4-13) – 7€, מתחת לגיל 4 – חינם.

(Aven d’Orgnac (Ardeche

בסוף שנות ה- 60 של המאה הקודמת, עדיין בן עשרה, נסעתי לטיול בצרפת עם הורי. כשהגענו ל- Aven d’Orgnac (מבטאים אָוֶון ד’אוֹרְנְיָיק), אמרו לי שאנחנו נכנסים לבקר במערת נטיפים – לא היה לי שמץ מושג מה זה, אך המלה “מערה” כבר הפחידה ובעיני רוחי חלפו מראות מבהילים: התקרה תתמוטט מעלי, דב שחור יגיח עלי במרוצה, מים תת קרקעיים יעלו ויציפו לחנוק אותי, הקרקע תישמט תחת רגלי, ועוד כהנה וכהנה.

כשאמרו לי שאלפים כבר ביקרו כאן ולא קרה להם כלום…. זה לא הרגיע אותי. ובכל זאת נכנסתי…. וכאן הכל התחיל. כך גיליתי מערות נטיפים. אמנם לא נעשיתי חוקר מערות (Speleologue), אך איני מחמיץ שום הזדמנות להיכנס למערת נטיפים, בכל מקום בעולם.
המערה נמצאת בקצהו הדרומי של גוש הרי ה- Ardeche , בקצה הדרומי של ה- Massif Central (אזור הרמות שבמרכז צרפת).

באוגוסט 1935 ירד לפתח הטבעי של המערה צוות חוקרי מערות צרפתי, לאחר שרועים כפריים מהסביבה סיפרו להם על “בקע באדמה”. Robert de Joly , ראש צוות החוקרים הצליח להדביק בהתלהבותו את ראש עיריית Orgnac , שבשטחה נמצאה המערה, ומהר מאד נמצאו הכספים להשקעה בפיתוח התיירותי. לאחר שנתיים של תכנון והכנות, התחילה הבנייה וב- יולי 1939 נפתח האתר לביקורי הקהל.

המערה מכילה מספר אולמות גדולים שארכם הכולל כ- 5 ק”מ. הירידה אליהם ב- 700 מדרגות – לא ברצף – לעומק 187 מטר מתחת לפני האדמה (העליה חזרה במעלית). האולם המרכזי, Salle Joly , באורך 122 מטרים ורוחב 74, ותקרה בגובה 30 מטרים. מאולם זה נפתחים מעברים לעוד כ- 10 אולמות משניים, קטנים יותר ויפים באותה מידה.

כתובת ומידע שימושי לגבי ביקור במערה

Aven d’Orgnac – La Cité de la Préhistoire , 2240 route de l’Aven , 07150 Orgnac-l’Aven
Tel.: +33 0475386510
Mail : infos@orgnac.com

סיורים מודרכים מתקיימים בחודשי הקיץ (יולי-אוגוסט) מ- 09:30 עד 19:00, בכל חצי שעה. בשאר חודשי השנה – 10:00 עד 18:00 (ראו פירוט באתר האינטרנט בהמשך). הביקור נמשך שעה. אין כניסה לחיות מחמד. הטמפרטורה במערה – 12 מעלות. ניתן להזמין כרטיסים דרך האתר.

כרטיסים (2019): מבוגר – 14.50€, צעיר (6-14) – 9.50€, מתחת לגיל 6 – חינם.

אתר האינטרנט של המערה

(Saint Marcel d’Ardeche (Ardeche

מערת Saint-Marcel נמצאת בדרום צרפת, בכניסה לקניון נהר Ardeche , פנינת נוף לכשעצמה. הכניסה הטבעית למערה נתגלתה כבר ב- 1838, כאשר חיית בר חמקה בפתח מצייד שרדף אחריה. אולם רק 50 שנה מאוחר יותר (1890) נכנס לתוכה חוקר המערות שפעל באיזור, Edouard Martel , אך לא העמיק יותר מהאולם הראשון.

Robert de Joly , חוקר המערות שגילה את Aven d’Orgnac (לעיל) ומערות אחרות באיזור, ערך מיפוי מלא ומעמיק של Saint-Marcel ב- 1930 ולאחר מכן גם ב- 1940, אך הוא נעצר מחוסר ציוד מתאים, כאשר הגיע לנהר תת קרקעי. רק ב- 1960, ושוב ב- 1980, הצליח צוות משותף של חוקרי מערות צרפתיים ובלגיים לצלול ולצלוח הנהר התת קרקעי ולגלות 57 ק”מ של מחילות ואולמות במעבה האדמה, עד עומק של 287 מטרים מתחת לפני השטח, מתוכם 18 ק”מ מוצפים במי הנהר.

ב- 1980 הוכרז קניון נהר ה- Ardeche כפארק לאומי ורק אז הוחל בהכשרת המערה לביקור. ב- 1988 נפתחו לביקור 600 המטרים הראשונים בתחילת המערה – המשכה קשה ובלתי עביר למבקרים.

המאפיין המזוהה ביותר עם המערה הן בריכות המים. התגבשות טיפות הגיר יצרו מחיצות מעוגלות על רצפת המערה המשופעת ובכל פעם שיורד גשם חזק והנהר התת קרקעי עולה על גדותיו, המחיצות מתמלאות מים וקרקעית המערה נראית כמו מדרגות (“טרסות”) מכוסות במראת מים מבריקה…. מראה קסום.

עוד משהו: בשנים האחרונות מתקיים במערה ניסוי מעניין – ייננים מהסביבה מיישנים חביות יין במעמקי המערה בנסיון לבחון אם האויר הסגור, הטמפרטורה והלחות הקבועים משפיעים על איכות היין. טעימות יין במקום.

כתובת ומידע שימושי לגבי ביקור במערה

Grotte Saint-Marcel d’Ardeche , Route des Gorges , 07700 Bidon
Tél. : +33 0475043807 , Mail : contact@grotte-ardeche.com

סיורים מודרכים מתקיימים בחודשי הקיץ (יולי-אוגוסט) מ- 09:00 עד 20:00. בשאר חודשי השנה – 10:00 עד 18:00 (ראו פירוט באתר האינטרנט בהמשך). הביקור נמשך שעה. הטמפרטורה במערה – 14 מעלות.
כרטיסים (2019): מבוגר – 11€, צעיר (6-15) – 6.50€, מתחת לגיל 6 – חינם.

אתר האינטרנט של המערה

מוזמנים ליצור איתי קשר

ארגז הכלים של הפרנקופיל
כל אתרי ההזמנות הכי אמינים ומומלצים במקום אחד. ככה תוכלו להשוות מחירים בקלות, לחסוך כסף ולדעת שקניתם באתר איכותי וידידותי למשתמש.
הפרנקופיל יושב עם כוס יין ביד

בואו נשמור על קשר!

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל .

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את מדריך הפרנקופיל לפריז בחינם! תמצאו שם את כל המידע הדרוש לצורך תכנון הטיול לעיר האורות יחד עם טיפים שלי ואפילו הנחה מיוחדת להזמנת כרטיסים לאטרקציות.

אז למה אתם מחכים? לחצו על הכפתור למטה :-)