הרשמה
לעלון

הזמנת
מלון

הזמנת
מלון

קניית
כרטיסים

דול (Dol de Bretagne) – קתדרלה, מנהיר וגם נוף אדיר

דול (Dol de Bretagne) - קתדרלה, מנהיר וגם נוף אדיר. מקור צילום
ניווט מהיר בתוך הכתבה

מה אומר ומה אספר, לעיר דול שבחבל ברטאן יצא שם של מקום מעט משעמם. עובדה, אם תלכו ברחובות של העיר העתיקה תיתקלו בשלט שמספר לכם שויקטור הוגו שהה בדול לילה אחד עם המאהבת שלו ז'וליאט דרואה וכמעט מת משעמום (הוא כתב שלא מדובר בעיר אלא ברחוב אחד). תוסיפו לכך שרנה דה שאטובריאן, הסופר הצרפתי המפורסם, אומנם למד בעיר אך בפעם הבאה שהוא טרח לבקר שם הייתה במהלך מסע ההלוויה שלו עצמו.

בקיצור, עם כאלו יחסי ציבור אין זה מפתיע שדול וסביבותיה קצת נעלמו מהרדאר של המטייל הישראלי בברטאן וחבל. יש שם קתדרלה יפהפייה, מנהיר מרשים ונוף מהמם ממש לא רחוק משם. או כפי שאמר המשורר "בכל זאת יש בה משהו"…

הקתדרלה של דול

אין ספק שהדבר הראשון שתראו כשתגיעו לדול היא הקתדרלה שלה שלה ובצדק. מדובר במבנה מרשים מעין כמותו. הרחק מווילס הרחוקה הגיע אל דול במאה ה-6 סמפסון הקדוש (על שמו יש עיירה בגרנזי). האגדה מספרת שהוא הצליח לרפא את ביתו ואשתו של הרוזן ששלט באיזור מצרעת וכתוצאה מכך הם הסכימו להתנצר. ככל הנראה היה זה סן סמפסון שהקים בדול את הכנסייה הראשונה והוא גם הפך לבישוף הראשון של דול.

חזית הקתדרלה של דול. צילם: Guillaume Piolle. מקור צילום: ויקיפדיה.
חזית הקתדרלה של דול. צילם: Guillaume Piolle. מקור צילום: ויקיפדיה.

במהלך במאה ה-13 שרף מלך אנגליה ג'ון (1199-1216) את הקתדרלה שהייתה שם ובמקומה החלו לבנות את הקתדרלה שקיימת עד היום. כשתעמדו מול הקתדרלה אתם מיד תשימו לב לדבר מעניין. לקתדרלה ישנם שני מגדלים אך רק אחד מהם שלם. האגדה מספרת שהקתדרלה נבנתה עם שני מגדלים אולם כמה שנים אחר כך הגיע השטן לברטאן ומול ניצב מיכאל הקדוש הידוע לנו יותר בתור סן מישל.

הקרב בין שניהם נערך במונט דול, עליו נדבר מאוחר יותר, ובמהלכו לקח השטן מנהיר ענק וזרק אותו לכיוון סן מישל. למזלו הרב הצליח סן מישל להתחמק מהמנהיר שעף ופגע במגדל הפעמונים של הכנסייה. מצד שני, ישנה גרסא אחרת שאומרת שלא סיימו לבנות את המגדל מכיוון שפשוט נגמר הכסף. אשאיר לכם להחליט באיזו גרסא להאמין.

פיסלו של נוימנואה מלך ברטאן הראשון. צילם: צבי חזנוב
פיסלו של נוימנואה מלך ברטאן הראשון. צילם: צבי חזנוב

לפני שתכנסו לקתדרלה שימו לב לפסל המעט פרימיטיבי העומד מולה. זהו פיסלו של נומינואה  (800-851 Nominoë) דוכס ברטאן הראשון, אשר נחשב לאבי האומה הברטונית והוכתר כאן למלך ברטאן בשנת 850. נומינואה מונה על ידי המלך לואי החסיד לדוכס ברטאן בשנת 831 אולם במהלך שנות ה-40 וה-50 של המאה ה-9 הוא לא הפסיק למרוד במלך צרפת. עם מותו בשנת 851 נוצרה דוכסות (ואפילו ממלכה קצרת ימים) של ברטאן ועד היום נומינואה הוא לסמל בעיני תומכי עצמאות חבל ברטאן.

הויטרז'ים המרשימים של קתדרלת דול. צילם: צבי חזנוב
הויטרז'ים המרשימים של קתדרלת דול. צילם: צבי חזנוב

כאשר תכנסו לכנסיה תגלו כמה היא יפה מבפנים. יש כאן ויטראז'ים עתיקים (חלקם מהמאה ה-15), פסלים המתארים את חייו של ישו מעל השער המערבי ואפילו את הכסא של הבישוף (מהמאה ה-16). כמו כן תגלו כאן לא מעט קברים מעניינים רובם של הבישופים של דול. המפוסם שבהם הוא של תומאס ג'יימס, אשר היה הבישוף של דול בין השנים 1482-1504. הקבר הזה, אשר נוצר על ידי אומן איטלקי נחשב בתור היצירה הרנסאנסית הראשונה בחבל ברטאן והוא בהחלט שווה ביקור.

העיר העתיקה והשוק

אחרי שביקרתם בקתדרלה תוכלו ללכת ולבקר בעיר העתיקה הצמודה לה. שם תמצאו לא מעט בתי עץ עתיקים מהמאות 13-18 כולל הבית בו התגורר ויקטור הוגו. כשתשוטטו ברחוב Grand rue des Stuarts תגלו לא רק בתים עתיקים ויפים אלה גם שכאן נוצרה השושלת, אשר תשלוט באנגליה בין השנים 1603-1714. מסתבר שאבי אבות המשפחה וולטר פיץ אלן, אשר הסבא רבה שלו נלחם יחד עם ויליאם הכובש בשנת 1066, היה ממוצע ברטוני. מאוחר יותר הגיעו צאצאיו לסקוטלנד וקיבלו את ממלך סקוטלנד את התואר סטוארט (מעין שר כלכלה) ואחרי שהתואר החל לעבור בירושה הם אימצו אותו בתור שם משפחה.

פיסלו של שאטובריאן הצעיר שנמצא בחזית השוק. צילם: צבי חזנוב
פיסלו של שאטובריאן הצעיר שנמצא בחזית השוק. צילם: צבי חזנוב

מעבר לרחובות העתיקים ישנו גם שוק שמתפקד בתור שוק אוכל כל יום שלישי אחה"צ ובשאר הזמן מתפקד בתור סדנא לאומנים השונים שעובדים שם. מומלץ בהחלט, אם כבר הגעתם עד הלום לבוא ולהיכנס וגם להתרשם מפסלו של שאטובריאן הצעיר, אשר נמצא בחזית השוק.

המנהיר של דול

זוכרים את המנהיר המפורסם שעל פי האגדה זרק השטן על סן מישל? הוא עדיין נמצא כאן ממש לא רחוק מהעיירה עצמה (סעו 2 ק"מ דרומה וחפשו את Menhir du Champ-Dolent). כנראה שלשטן היה באמת לא מעט כח בתקופה האי כי דני אשכנזי ניסה להזיז אותו אך ללא שום הצלחה.

המנהיר של דול. צילם: צבי חזנוב
המנהיר של דול. צילם: צבי חזנוב

המנהיר בגובהשל יותר מ  9 מטר ומשקל של כ-100 טון, עומד לו באמצע השדה ונחשב למנהיר הגבוה בברטאן. מעבר לאגדה שהמנהיר הגיע לכאן כתוצאה מהמאבק בין השטן לסן מישל הרי שישנה עוד אגדה שאומרת שהמנהיר נחת בדיוק בין שני אחרים שהתווכחו למי שייך השדה וכך גרם להם להתפייס. ואגדה אחרונה להיום: יש הטוענים שהמנהיר שוקע אט אט באדמה וכאשר הוא ישקע לחלוטין יגיע סופו של העולם. בקציור, אתם מוזמנים לבחור את האגדה שאתם הכי אוהבים. דני מאוד התלהב מהמנהיר הזה ואילו בעיניי כל המבנים הניאוליטיים הללו הם לא יותר מגל של אבנים 🙂

מונט דול (Mont Dol)

ולבסוף אנחנו מגיעים למונט דול, גבעה בגובה של כ 65 מטר מעל פני הים, אשר נמצאת במרחק של כרבע שעה נסיעה מדול עצמה. כאן, כאמור, נערך הקרב בין השטן לבין סן מישל ואפרופו, סן מישל, תוכלו לראות את המנזר המפורסם על שמו ממגדל נוטרה דאם שנמצא על ראש הגבעה.

מבט ממונט דול. צילום: לשכת התיירות של ברטאן.
מבט ממונט דול. צילום: לשכת התיירות של ברטאן.

מעבר לנוף המקסים של מפרץ סן מישל, תמצאו לא רחוק מכאן גם כנסיה גותית ושתי תחנות רוח שאחת מהן פתוחה לעיתים לביקור. ועם תרצו עוד אגדה על המקום אז הנה אחת. ראבלה (Rabelais) כותב בספרו גרגנטואה ופנטגוראל על כך שהענק גרגנטואה התהלך לא רחוק ממפרץ סן מישל, כאשר הרגיש שנכנס לו חצץ לנעל. הוא הסיר את הנעל וגילה שתי אבנים שאותם זרק. אחת מהן הפכה להר דול והשנייה למונט סן מישל.

אז מה היה לנו? קתדרלה מפוארת, המנהיר הגבוה ביותר בברטאן ונוף מדהים לים. אפשר לומר הרבה על דול, אבל משעממת היא לא.

רוצים להתגורר בדול?

דול היא מקום לא רע בכלל בתור בסיס לטיולי כוכב בצפון ברטאן. ממנה תוכלו להגיע למון סן מישל, דינאן, קנקאל, סן מאלו ומקומות נוספים. אז אם החלטתם שאתם רוצים להתגורר שם אתם מוזמנים למצוא דירות נופש ומלונות בקישור הזה.

 

 

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

הגענו לסוף הכתבה. אם בא לכם להמשיך לקרוא הנה עוד שתי כתבות שלדעתי תאהבו:

אהבתם את הכתבה? מוזמנים לשתף :-)

שתף אותי בפייסבוק
צייץ אותי בטוויטר
שלח אותי באימייל
נעץ אותי בפינטרסט

עד הטיסה הבאה לפריז תדעו להזמין בגט בצרפתית שוטפת

אם חלמתם ללמוד צרפתית, אבל תמיד פחדתם משיעורים משעממים הכוללים הטיית פעלים אינסופית ודקדוק שרוצה לגרום לכם לקפוץ מהפון נף, יש לי פתרון בשבילכם.

Frantastique מאפשר לכם ללמוד צרפתית בקצב שלכם באמצעות סרטונים משעשעים ועיסוק מתמיד בתרבות הצרפתית. זוהי צורת לימוד כיפית ומתוחכמת מכיוון שהמערכת לומדת אותכם ומתאימה את עצמה לקצב ההתקדמות שלכם.

והכי חשוב, סידרתי לכם 15 ימי התנסות חינם! אז אם לא ניסיתם את צורת הלימוד הזאת אני ממש ממליץ לכם ללחוץ על הכפתור למטה לפני שההטבה תתבטל.

מה עושים אם לא ניתן לטייל כרגע בצרפת?

נכון, הקורונה לא מאפשרת לנו לטוס לצרפת ולהנות מכל הטוב שהיא יכולה להציע. אולם אין זה אומר שאנחנו צריכים להיות תקועים בבתים שלנו ולחכות שסיוט הקורונה יגמר.

לאחרונה שמעתי על Go Be Travel אשר מספקים מגוון סיורים בארץ. להבדיל מסיורים מודרכים בקבוצה, כאן אתם מטיילים בקצב שלכם בעזרת הנייד ונהנים ממפות, סרטוני הדרכה של מיטב המדריכים בארץ ועוד. כל אלו יעשירו כל טיול שלכם בארץ וניתן לרכוש אותם במחירים סבירים בהחלט. 

בהחלט שווה לבדוק ולנסות.

גילוי נאות: במידה ותאהבו את אחד הסיורים של Go Be Travel ותחליטו לרכוש אותם אני אקבל עמלה קטנה שאותה אשקיע בשדרוג האתר. 

והערה קטנה לסיום....

אני מאוד מקווה שהכתבה הזאת מצאה חן בעיניכם. אני משקיע המון זמן ולא מעט כסף על מנת לספק לכם מידע איכותי ובחינם. אז אם במקרה אתם מתכננים טיול לצרפת ובא לכם לפרגן לי, כל מה שצריך לעשות זה להזמין את מקומות הלינה שלכם והכרטיסים לאטרקציות השונות והמופעים דרך האתר שלי.

ההזמנות הללו לא יעלו לכם יורו אחד נוסף אך כל הזמנה כזאת תספק לי עמלה קטנה שאותה אשקיע חזרה באתר. הנה הדפים העיקריים מהם ניתן להזמין מקומות לינה וכרטיסים:

המון תודה מראש והמשך קריאה מהנה באתר!

תגובה אחת

  1. תודה על המידע. בזכותך הגענו לדול המקסימה, וגם לטירת שאטובריאנט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

קבוצות פייסבוק על צרפת

כתבות אחרונות

מידע שימושי על פריז

מידע על מחוזות צרפת

מקומות מחוץ לצרפת

תרבות צרפת

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלכם במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק הנה עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מיד עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

עדכונים מהבלוג ועוד דברים טובים פעם בשבוע

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.