דול (Dol de Bretagne) – קתדרלה, מנהיר וגם נוף אדיר

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

דול (Dol de Bretagne) - קתדרלה, מנהיר וגם נוף אדיר. מקור צילום
זמן קריאה משוער: 5 דקות

מה אומר ומה אספר, לעיר דול שבחבל ברטאן יצא שם של מקום מעט משעמם. עובדה, אם תלכו ברחובות של העיר העתיקה תיתקלו בשלט שמספר לכם שויקטור הוגו שהה בדול לילה אחד עם המאהבת שלו ז’וליאט דרואה וכמעט מת משעמום (הוא כתב שלא מדובר בעיר אלא ברחוב אחד). תוסיפו לכך שרנה דה שאטובריאן, הסופר הצרפתי המפורסם, אומנם למד בעיר אך בפעם הבאה שהוא טרח לבקר שם הייתה במהלך מסע ההלוויה שלו עצמו.

בקיצור, עם כאלו יחסי ציבור אין זה מפתיע שדול וסביבותיה קצת נעלמו מהרדאר של המטייל הישראלי בברטאן וחבל. יש שם קתדרלה יפהפייה, מנהיר מרשים ונוף מהמם ממש לא רחוק משם. או כפי שאמר המשורר “בכל זאת יש בה משהו”…

הקתדרלה של דול

אין ספק שהדבר הראשון שתראו כשתגיעו לדול היא הקתדרלה שלה שלה ובצדק. מדובר במבנה מרשים מעין כמותו. הרחק מווילס הרחוקה הגיע אל דול במאה ה-6 סמפסון הקדוש (על שמו יש עיירה בגרנזי). האגדה מספרת שהוא הצליח לרפא את ביתו ואשתו של הרוזן ששלט באיזור מצרעת וכתוצאה מכך הם הסכימו להתנצר. ככל הנראה היה זה סן סמפסון שהקים בדול את הכנסייה הראשונה והוא גם הפך לבישוף הראשון של דול.

חזית הקתדרלה של דול. צילם: Guillaume Piolle. מקור צילום: ויקיפדיה.
חזית הקתדרלה של דול. צילם: Guillaume Piolle. מקור צילום: ויקיפדיה.

במהלך במאה ה-13 שרף מלך אנגליה ג’ון (1199-1216) את הקתדרלה שהייתה שם ובמקומה החלו לבנות את הקתדרלה שקיימת עד היום. כשתעמדו מול הקתדרלה אתם מיד תשימו לב לדבר מעניין. לקתדרלה ישנם שני מגדלים אך רק אחד מהם שלם. האגדה מספרת שהקתדרלה נבנתה עם שני מגדלים אולם כמה שנים אחר כך הגיע השטן לברטאן ומול ניצב מיכאל הקדוש הידוע לנו יותר בתור סן מישל.

הקרב בין שניהם נערך במונט דול, עליו נדבר מאוחר יותר, ובמהלכו לקח השטן מנהיר ענק וזרק אותו לכיוון סן מישל. למזלו הרב הצליח סן מישל להתחמק מהמנהיר שעף ופגע במגדל הפעמונים של הכנסייה. מצד שני, ישנה גרסא אחרת שאומרת שלא סיימו לבנות את המגדל מכיוון שפשוט נגמר הכסף. אשאיר לכם להחליט באיזו גרסא להאמין.

פיסלו של נוימנואה מלך ברטאן הראשון. צילם: צבי חזנוב
פיסלו של נוימנואה מלך ברטאן הראשון. צילם: צבי חזנוב

לפני שתכנסו לקתדרלה שימו לב לפסל המעט פרימיטיבי העומד מולה. זהו פיסלו של נומינואה  (800-851 Nominoë) דוכס ברטאן הראשון, אשר נחשב לאבי האומה הברטונית והוכתר כאן למלך ברטאן בשנת 850. נומינואה מונה על ידי המלך לואי החסיד לדוכס ברטאן בשנת 831 אולם במהלך שנות ה-40 וה-50 של המאה ה-9 הוא לא הפסיק למרוד במלך צרפת. עם מותו בשנת 851 נוצרה דוכסות (ואפילו ממלכה קצרת ימים) של ברטאן ועד היום נומינואה הוא לסמל בעיני תומכי עצמאות חבל ברטאן.

הויטרז'ים המרשימים של קתדרלת דול. צילם: צבי חזנוב
הויטרז’ים המרשימים של קתדרלת דול. צילם: צבי חזנוב

כאשר תכנסו לכנסיה תגלו כמה היא יפה מבפנים. יש כאן ויטראז’ים עתיקים (חלקם מהמאה ה-15), פסלים המתארים את חייו של ישו מעל השער המערבי ואפילו את הכסא של הבישוף (מהמאה ה-16). כמו כן תגלו כאן לא מעט קברים מעניינים רובם של הבישופים של דול. המפוסם שבהם הוא של תומאס ג’יימס, אשר היה הבישוף של דול בין השנים 1482-1504. הקבר הזה, אשר נוצר על ידי אומן איטלקי נחשב בתור היצירה הרנסאנסית הראשונה בחבל ברטאן והוא בהחלט שווה ביקור.

העיר העתיקה והשוק

אחרי שביקרתם בקתדרלה תוכלו ללכת ולבקר בעיר העתיקה הצמודה לה. שם תמצאו לא מעט בתי עץ עתיקים מהמאות 13-18 כולל הבית בו התגורר ויקטור הוגו. כשתשוטטו ברחוב Grand rue des Stuarts תגלו לא רק בתים עתיקים ויפים אלה גם שכאן נוצרה השושלת, אשר תשלוט באנגליה בין השנים 1603-1714. מסתבר שאבי אבות המשפחה וולטר פיץ אלן, אשר הסבא רבה שלו נלחם יחד עם ויליאם הכובש בשנת 1066, היה ממוצע ברטוני. מאוחר יותר הגיעו צאצאיו לסקוטלנד וקיבלו את ממלך סקוטלנד את התואר סטוארט (מעין שר כלכלה) ואחרי שהתואר החל לעבור בירושה הם אימצו אותו בתור שם משפחה.

פיסלו של שאטובריאן הצעיר שנמצא בחזית השוק. צילם: צבי חזנוב
פיסלו של שאטובריאן הצעיר שנמצא בחזית השוק. צילם: צבי חזנוב

מעבר לרחובות העתיקים ישנו גם שוק שמתפקד בתור שוק אוכל כל יום שלישי אחה”צ ובשאר הזמן מתפקד בתור סדנא לאומנים השונים שעובדים שם. מומלץ בהחלט, אם כבר הגעתם עד הלום לבוא ולהיכנס וגם להתרשם מפסלו של שאטובריאן הצעיר, אשר נמצא בחזית השוק.

המנהיר של דול

זוכרים את המנהיר המפורסם שעל פי האגדה זרק השטן על סן מישל? הוא עדיין נמצא כאן ממש לא רחוק מהעיירה עצמה (סעו 2 ק”מ דרומה וחפשו את Menhir du Champ-Dolent). כנראה שלשטן היה באמת לא מעט כח בתקופה האי כי דני אשכנזי ניסה להזיז אותו אך ללא שום הצלחה.

המנהיר של דול. צילם: צבי חזנוב
המנהיר של דול. צילם: צבי חזנוב

המנהיר בגובהשל יותר מ  9 מטר ומשקל של כ-100 טון, עומד לו באמצע השדה ונחשב למנהיר הגבוה בברטאן. מעבר לאגדה שהמנהיר הגיע לכאן כתוצאה מהמאבק בין השטן לסן מישל הרי שישנה עוד אגדה שאומרת שהמנהיר נחת בדיוק בין שני אחרים שהתווכחו למי שייך השדה וכך גרם להם להתפייס. ואגדה אחרונה להיום: יש הטוענים שהמנהיר שוקע אט אט באדמה וכאשר הוא ישקע לחלוטין יגיע סופו של העולם. בקציור, אתם מוזמנים לבחור את האגדה שאתם הכי אוהבים. דני מאוד התלהב מהמנהיר הזה ואילו בעיניי כל המבנים הניאוליטיים הללו הם לא יותר מגל של אבנים 🙂

מונט דול (Mont Dol)

ולבסוף אנחנו מגיעים למונט דול, גבעה בגובה של כ 65 מטר מעל פני הים, אשר נמצאת במרחק של כרבע שעה נסיעה מדול עצמה. כאן, כאמור, נערך הקרב בין השטן לבין סן מישל ואפרופו, סן מישל, תוכלו לראות את המנזר המפורסם על שמו ממגדל נוטרה דאם שנמצא על ראש הגבעה.

מבט ממונט דול. צילום: לשכת התיירות של ברטאן.
מבט ממונט דול. צילום: לשכת התיירות של ברטאן.

מעבר לנוף המקסים של מפרץ סן מישל, תמצאו לא רחוק מכאן גם כנסיה גותית ושתי תחנות רוח שאחת מהן פתוחה לעיתים לביקור. ועם תרצו עוד אגדה על המקום אז הנה אחת. ראבלה (Rabelais) כותב בספרו גרגנטואה ופנטגוראל על כך שהענק גרגנטואה התהלך לא רחוק ממפרץ סן מישל, כאשר הרגיש שנכנס לו חצץ לנעל. הוא הסיר את הנעל וגילה שתי אבנים שאותם זרק. אחת מהן הפכה להר דול והשנייה למונט סן מישל.

אז מה היה לנו? קתדרלה מפוארת, המנהיר הגבוה ביותר בברטאן ונוף מדהים לים. אפשר לומר הרבה על דול, אבל משעממת היא לא.

רוצים להתגורר בדול?

דול היא מקום לא רע בכלל בתור בסיס לטיולי כוכב בצפון ברטאן. ממנה תוכלו להגיע למון סן מישל, דינאן, קנקאל, סן מאלו ומקומות נוספים. אז אם החלטתם שאתם רוצים להתגורר שם אתם מוזמנים למצוא דירות נופש ומלונות בקישור הזה.

 

 

מוזמנים לספר לחברים שלכם

דילוג לתוכן