הרשמה
לעלון

הזמנת
מלון

הזמנת
מלון

קניית
כרטיסים

הנשים האומללות של טירת שאטובריאן (Chateaubriant)

הנשים האומללות של טירת שאטובריאן (Chateaubriant)
ניווט מהיר בתוך הכתבה

את שאטובריאן גיליתי במהלך טיול עם דני אשכנזי וידידתי הטובה איזבל החליטו לעצור כאן בדרך לטירת בריסאק, אשר היוותה את "המנה העיקרית" של אותו יום. חנינו לנו מול הכנסיה של העיירה ומכיוון שאני חובב כנסיות ידוע לקחתי את איזבל איתי ויחד נכנסנו פנימה. את ההמשך תוכלו לראות בסרטון הבא…

אחרי שיר כזה הבנתי שכנראה יש איזשהו קסם שחבוי בעיירה וכשהגענו לטירה עצמה הבנתי שצדקתי. שילוב כזה בין מבצר מימי הביניים לבין ארמון רנסנסי עוד לא יצא לי לראות. תחושת הבטן שלי אמרה שמסתתר פה סיפור מעניין ולכן החלטתי "לחפור" מעט בהיסטוריה על מנת לגלות אותו. לשמחתי אחרי "חפירה" מועטה גיליתי שצדקתי. איזבל ששרה בשאטובריאן אולי הייתה מבסוטה אך שאר הנשים שם היו שמחות הרבה פחות…

לפגוש את הבעל ולמות משמחה

לפני שאתחיל לספר לכם את סיפורה של הטירה העתיקה והאנשים שהתגוררו שם יש צורך להבהיר משהו חשוב. אני מתכוון כמובן לקשר בין טירת שאטובריאן הסופר המפורסם פרנסואה רנה דה שאטובריאן והסטייק המפורסם לא פחות בעל אותו שם. ובכן: אין קשר בין שם הטירה שמסתיים עם האות T ובין שמו של הסופר שמסתיים באות D. אולם אחרי שהבהרנו זאת אפשר להתחיל…

חלק מטירת שאטובריאן ששרד מימי הביניים. צילם: צבי חזנוב
חלק מטירת שאטובריאן ששרד מימי הביניים. צילם: צבי חזנוב

טירת שאטובריאן הוקמה במאה ה-11 והיוותה חלק משורה של טירות בהן טירת קליסון שמטרתם להגן על דוכסות ברטאן מפני מלך צרפת. במאה ה-13 היחסים בין אדוני שאטובריאן ובין מלך צרפת דווקא התחממו ואחד מהם (ז'ופרואה ה-4) אף הציל את חייו של לואי ה-9 מלך צרפת במהלך קרב מנסורה (1250) בעת מסע הצלב השביעי. בתמורה לכך הסכים מלך צרפת שהאדון דה שאטובריאן יחליף את האצטרובלים שעיטרו את שלט האבירים של משפחתו בפרחי השושן (Fleur de Lys) סימלם של בית המלוכה הצרפתי. וככה נוצר הסמל שאטובריאן.

הסמל העתיק של שאטובריאן. מקור תמונה: ויקיפדיה.
הסמל העתיק של שאטובריאן. מקור תמונה: ויקיפדיה.

ואפרופו ז'ופרואה ה-4, לאחר קרב מנסורה, בו הציל את חיי לואי ה-9 הוא נפל בשבי הסרצינים. אחרי מספר שנים הצליח מלך צרפת להעמיד את סכום הכופר הנדרש וז'ופרואה שוחרר. בתום מסע ארוך ממצרים הוא הגיע סוף סוף לפתח טירתו. אישתו סיביל ששמעה על כך שהוא הגיע סוף סוף הביתה רצה אליו וחיבקה אותו באהבה גדולה. אולם פתאום היא החווירה ונפלה מתה על הקרקע. על פי כותבי הכרוניקות של אותה תקופה היא מתה משמחה…

גורלה הטרגי של המאהבת המלכותית

אם חשבתם שזו הטרגדיה היחידה המסתתרת בטירה הזאת הרי שטעיתם. בואו נתקדם בזמן בזמן כמה מאות שנים אל המאה ה-16. במהלך התקופה הזאת עברה הטירה מברוני שאטובריאן, אל הברונים מדינאן ולבסוף אל משפחת לאבאל (Laval). אחד מבני המשפחה ז'אן קיבל את התואר ברון שאטובריאן ובשנת 1509 התחתן עם פרנסואז דה פואה (Francoise de Foix).

פרנסואז, קרובת משפחתה של אן מברטאן דוכסית ברטאן ומלכת צרפת (פעמיים), הייתה אחת הנשים היפות של צרפת. לא רק זאת אלא שפרנסואז הייתה אישה אינטיליגנטית שידעה צרפתית, איטלקית ולטינית על בוריין ואף כתבה שירה לא רעה בכלל. כל התכונות הללו גרמו לה לבלות בחצר המלוכה ולמשוך את תשומת ליבו של מלך צרפת פרנסואה הראשון. מלך צרפת החל להציף אותה במתנות ודאג לקדם את בני משפחתה ובעלה הן בצבא והן בחצר המלך. לאחר כשנתיים של מאבק נכנעה הברונית דה שאטובריאן והפכה למאהבת הראשונה של פרנסואה ה-1 (אך בהחלט לא האחרונה).

הברונית דה שאטובריאן והמאהבת הראשונה של פרנסואה ה-1. מקור תמונה: ויקיפדיה.
הברונית דה שאטובריאן והמאהבת הראשונה של פרנסואה ה-1. מקור תמונה: ויקיפדיה.

בתחילה נראה היה שבעלה לא מתרגש מהסטטוס החדש שלה ואפילו נהנה מהמתנות המלכותיות שנפלו בחלקו ופרנסואז המשיכה להיות המאהבת המלכותית במשך כעשור. בשנת 1525 נפל פרנסואה בשבי הספרדים לאחר קרב פאביה ולאחר 3 שנים חזר לצרפת. שם בחצר המלך הוא הכיר אן דה פיסלו (Anna Jeanne de Pisseleu d'Heilly), אשר הייתה צעירה מפרנסואז בכעשור. אן דה פיזלו שגם היא הייתה יפהפייה הצליחה בתום מאבק של כשנתיים להשיג את ליבו של המלך ופרנסואז דה שאטובריאן חזרה אל טירתה בשנת 1528.

הטירה הרנסאנסית של שאטובריאן. צילם: צבי חזנוב
הטירה הרנסאנסית של שאטובריאן. צילם: צבי חזנוב

בשנים הבאות עוד המשיכה פרנסואז להתכתב עם המלך והוא אף ביקר אצלה בארמון הרנסנסי החדש שבנה בעלה. אולם בשנים הללו החל להשתנות יחסו של בעלה לפרנסואז וקנאה בת יותר מעשור הרעילה את ליבו. ז'אן כלא את פרנסואז בחדר חשוך בארמון ובו היא מתה בשנת 1537. האם מתה מוות טבעי או נרצחה על ידי בעלה? החוקרים וההיסטוריונים מתווכחים על כך עד היום…

הנשים של ויקטור הוגו

ונסיים את החלק ההיסטורי באנקדוטה טיפה יותר אופטימית. בקיץ 1796 פגשה סופי טרבושה (Sophie Trébuchet) הצעירה את הקפיטן המבטיח ז'וזף לאופולד הוגו. השניים התחתנו מאוחר יותר בפריז ומהקשר הזה נולד הסופר המפורסם ויקטור הוגו. גם הקשר הזה היה די טראגי, אם כי לא כמו הקשרים הקודמים אותם סקרתי. שני בני הזוג היו חצויים מבחינה פוליטית (הוגו האב תמך במהפכה הצרפתית והיה בונפרטיסט ואילו אימו הייתה מלוכנית). כתוצאה מכך בני הזוג התגרשו בסופו של דבר וסופי והילדים עזבו לפריז שם חיו בעוני תקופה לא קצרה.

ודרך אגב, הקשר הברטוני בחייו של ויקטור הוגו לא מסתיים בשאטובריאן מכיוון שגם אישתו אדל פושה (Adèle Foucher) וגם המאהבת שלו ז'וליאט דרואה (Juliette Drouet) נולדו בברטאן.

ביקור בטירת שאטובריאן

כשתגיעו לטירה תגלו שהיא מורכבת משני חלקים: הטירה הישנה מהמאה ה-11 וטירה רנסאנסית שנבנתה בין השנים 1533-1539. מהחלקים העתיקים של הטירה שרדו שער ומגדל מרובע מהמאה ה-13. אולם מה שהכי מעניין בעיני הוא דווקא הארמון הרנסאנסי שהוא מאוד פוטוגני (במיוחד מבחוץ).

לצערי חלקים מהארמון הזה נמצאים בשיפוצים (נכון ליולי 2019) כך שתוכלו להיכנס רק למספר מצומצם של חדרים. כאשר השיפוצים הללו יסתיימו תוכלו לראות יותר ואף להנות מידי פעם ממופעים בסגנון ימי הביניים ועוד הפתעות כפי שאפשר לראות בסרטון הבא:

אחרי שסיימתם לבקר בטירה אתם מוזמנים לבקר גם בעיירה בה השתמרו עוד מספר בתים מהמאה ה-15 במיוחד בRue Couéré כך שבהחלט שווה לבקר בה.

רוצים לגור לא רחוק משאטובריאן

טירתו המקסימה של דני Manoir de la Chausee נמצאת במרחק של כ-40 ק"מ מהטירה והיא מומלצת מאוד כבסיס לטיולי כוכב בברטאן. אם תרצו לחיות ממש בשאטובריאן עצמה אתם מוזמנים להיכנס לקישור הזה.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

הגענו לסוף הכתבה. אם בא לכם להמשיך לקרוא הנה עוד שתי כתבות שלדעתי תאהבו:

אהבתם את הכתבה? מוזמנים לשתף :-)

שתף אותי בפייסבוק
צייץ אותי בטוויטר
שלח אותי באימייל
נעץ אותי בפינטרסט

עד הטיסה הבאה לפריז תדעו להזמין בגט בצרפתית שוטפת

אם חלמתם ללמוד צרפתית, אבל תמיד פחדתם משיעורים משעממים הכוללים הטיית פעלים אינסופית ודקדוק שרוצה לגרום לכם לקפוץ מהפון נף, יש לי פתרון בשבילכם.

Frantastique מאפשר לכם ללמוד צרפתית בקצב שלכם באמצעות סרטונים משעשעים ועיסוק מתמיד בתרבות הצרפתית. זוהי צורת לימוד כיפית ומתוחכמת מכיוון שהמערכת לומדת אותכם ומתאימה את עצמה לקצב ההתקדמות שלכם.

והכי חשוב, סידרתי לכם 15 ימי התנסות חינם! אז אם לא ניסיתם את צורת הלימוד הזאת אני ממש ממליץ לכם ללחוץ על הכפתור למטה לפני שההטבה תתבטל.

מה עושים אם לא ניתן לטייל כרגע בצרפת?

נכון, הקורונה לא מאפשרת לנו לטוס לצרפת ולהנות מכל הטוב שהיא יכולה להציע. אולם אין זה אומר שאנחנו צריכים להיות תקועים בבתים שלנו ולחכות שסיוט הקורונה יגמר.

לאחרונה שמעתי על Go Be Travel אשר מספקים מגוון סיורים בארץ. להבדיל מסיורים מודרכים בקבוצה, כאן אתם מטיילים בקצב שלכם בעזרת הנייד ונהנים ממפות, סרטוני הדרכה של מיטב המדריכים בארץ ועוד. כל אלו יעשירו כל טיול שלכם בארץ וניתן לרכוש אותם במחירים סבירים בהחלט. 

בהחלט שווה לבדוק ולנסות.

גילוי נאות: במידה ותאהבו את אחד הסיורים של Go Be Travel ותחליטו לרכוש אותם אני אקבל עמלה קטנה שאותה אשקיע בשדרוג האתר. 

והערה קטנה לסיום....

אני מאוד מקווה שהכתבה הזאת מצאה חן בעיניכם. אני משקיע המון זמן ולא מעט כסף על מנת לספק לכם מידע איכותי ובחינם. אז אם במקרה אתם מתכננים טיול לצרפת ובא לכם לפרגן לי, כל מה שצריך לעשות זה להזמין את מקומות הלינה שלכם והכרטיסים לאטרקציות השונות והמופעים דרך האתר שלי.

ההזמנות הללו לא יעלו לכם יורו אחד נוסף אך כל הזמנה כזאת תספק לי עמלה קטנה שאותה אשקיע חזרה באתר. הנה הדפים העיקריים מהם ניתן להזמין מקומות לינה וכרטיסים:

המון תודה מראש והמשך קריאה מהנה באתר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

קבוצות פייסבוק על צרפת

כתבות אחרונות

מידע שימושי על פריז

מידע על מחוזות צרפת

מקומות מחוץ לצרפת

תרבות צרפת

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלכם במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק הנה עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מיד עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

עדכונים מהבלוג ועוד דברים טובים פעם בשבוע

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.