ניווט מהיר בתוך הכתבה

פונטברו (Fontevraud) – המנזר של מלכי אנגליה שהפך לבית כלא צרפתי

מנזר פונטברו

תוכן העניינים

עמק הלואר ידוע בשלל טירותיו המקסימות, אולם לאחר מספר ימים בהם מבקרים בטירה אחת אחרי השנייה מתחילים להרגיש סוג של רוויה. על מנת למנוע זאת מומלץ בחום לשלב בין טירה לטירה גם משהו טיפה שונה. מנזר פונטברו (Fontevraud) בהחלט מספק את האתנחתא לה תזדקקו בעודכם עוברים מטירה לטירה, אולם, בעיני מדובר באתר שבהחלט ראוי לבקר בו גם ללא קשר לכך בזכות הסיפורים המרתקים הקשורים אליו.

סיפורו של מנזר פונטברו

בשנת 1100 הגיע המטיף רובר אבריסל (Robert d'Arbrissel) וחבורת תלמידיו אל מקום שנקרא Fons Ebraldi (ניתן לתרגם את השם מלטינית ל"מזרקות אברלד") והחליט להתיישב שם עם תלמידיו ולהקים מנזר, אשר נקרא על שם המקום. עם השנים הפך השם הלטיני "מפונס אברלדי" לשם הצרפתי בעל המשמעות הדומה "פונטרבו". מיומו הראשון הפך המנזר ליחודי בזכות היותו מנזר בו חיו גברים ונשים (בתחילה יחדיו ואחר כך, ביקורת של ראשי הכנסייה הקתולית, בנפרד). אולם היה בו משהו יחודי נוסף. במשך כ-600 שנה מי ששלט במנזר הן על אוכלסיית הנשים והן על אוכלוסיית הגברים הייתה אם המנזר.

 קברם של הנרי ה-2 ואיזבל מאנגולם
קברם של הנרי ה-2 ואלאונור מאקוויטניה

שמו של המנזר יצא למרחוק והוא הפך לבן חסותה של שושלת פלנטג'נט (Plantagenet), אשר שלטה באנז'ו (Anjou) ומאוחר יותר באנגליה וחלקים נרחבים משטחים שמהווים היום חלק מצרפת המודרנית. כתוצאה מכך שני מלכים של שושלת זאת (הנרי ה-2 וריצ'ארד ה-1 המכונה "לב הארי") קבורים כאן יחד עם איזבלה מאנגולם (אשתו של המלך "ג'ון ללא ארץ") ואלאנור מאקוויטנייה, האישה היחידה, אשר זכתה להיות הן מלכת צרפת, בתור אשתו של לואי ה-7 והן מלכת אנגליה בתור אשתו של הנרי ה-2. בראשית המאה ה-13 עבר השטח לשליטת מלך צרפת אולם המנזר המשיך להנות מיוקרה רבה (למרות שסבל מלא מעט בעיות כלכליות) ובמשך מאות השנים הבאות שלטו במנזר נשים שהגיעו ממשפחות האצולה החשובות ביותר של צרפת. אם המנזר המוכרת ביותר היא מארי מדלן דה רוששואר (1650-1704 Marie-Madeleine de Rochechouart) אחותה הצעירה של אהובתו של המרקיזה דה מונטספאן המאהבת של לואי ה-14. היא קיבלה מהמלך את ראשות המנזר בגיל 20 והוא נאלץ לכופף מעט את הכללים בשביל זה, מכיוון שעל פי חוקת המקום, אם המנזר צריכה הייתה להיות בת 30 לפחות.  מארי מדלן קיבלה את המנזר לא רק בזכות עיניה היפות אלא בעיקר בזכות ידענותה המופלגת בשפות ומשיכתה ללימודי פילוסופיה ותיאולוגיה. בתקופתה הפך פונטרבו למעין מרכז תרבותי בו לצד לימודי קודש גם העלו את הצגותיו של ראסין וקראו את האיליאדה, אשר תורגמה בחלקה על ידה.

בית הכלא של פונטרבו (מקור צילום: מנזר פונטרבו)
בית הכלא של פונטרבו (מקור צילום: מנזר פונטרבו)

בעקבות המהפכה הצרפתית פוזרה אוכלוסיית המנזר ובמשך השנים המקום נשאר שומם. נפוליאון ה-1 החליט להפוך את המנזר לבית כלא בשנת 1804 ואל המבנים המקוריים נוספו עוד מספר מבנים בהם הוחזקו האסירים. בית הכלא של פונטברו נחשב לאחד מבתי הכלא הקשוחים בצרפת והאסירים נאלצו לעבוד בפרך במשך רוב שעות היממה. על האסירים נאסר לדבר זה עם זה במשך רוב שעות היממה ובמידה והפרו פקודות הם נענשו בחומרה. בין 1804 לשנת 1963, עת נסגר הכלא עברו בו אלפי אסירים, כאשר המפורסם ביותר היה הסופר ז'אן ז'נה (Jean Genet), אשר כתב בשנת 1946 את "נס הוורד" (Le Miracle de la Rose) המבוסס על חוויותיו בכלא פונטברו. לאחר שהכלא נסגר הוחלט לשמר את המבנים בזכות חשיבותם ההיסטורית ולהפוך את המתחם למוזיאון ומרכז תרבות בו נערכים קונצרטים.

הביקור במוזיאון

במנזר פונטברו מותר לקשקש על הקירות (מקור צילום: מנזר פונטברו)
במנזר פונטברו מותר לקשקש על הקירות (מקור צילום: מנזר פונטברו)

כידוע, אחד מהדברים המאפיינים את שבועת הנזירות היא החיים בעוני ובצניעות. בעוד שלנזירים זה, ככל הנראה, לא הפריע במיוחד, הרי שכשהופכים מקום כזה למוזיאון נוצרת בעיה לא קטנה. כיצד לשכנע את התייר הממוצע לשלם בסביבות 10 יורו לכרטיס כניסה אם בתוך המנזר נשארו יחסית מעט יצירות אומנות. כאן לשמחתם של התיירים והארגון שמפעיל את המוזיאון נכנסה בשנים האחרונות המולטי מדיה. וכך בעודכם עוברים בין חדרי המנזר לבין הכנסייה תוכלו לגלות את ההיסטוריה של המנזר ובית הכלא באמצעות סרטוני אנימציה, תוכנות ממוחשבות (אחת מהן מאפשרת לכם "לקשקש" על קירות הכנסייה כדי להבין כיצד עושים פרסקו) ושורה של ראיונות וידאו עם סוהרים שעבדו בבית הכלא שבפונטברו, אותם ניתן לראות בתוך מעין תאים בהם אסירים יכלו לפגוש את האורחים. וכך אחרי מספר שעות של ביקור נינוח אתם תלמדו שבסופו של דבר ההבדל בין מנזר לבית כלא הוא לא גדול כל כך ושבעצם רוב האנשים נמצאים בסוג של בית כלא מרצונם החופשי. המקום מאוד ידידותי לתייר ומכיל חומר באנגלית ובצרפתית כך שמובטחת לכם חוויה תיירותית מהמדרגה הראשונה. אז במידה ואתם נמצאים בחלקו המערבי של עמק הלואר ליד העיירות אנז'ה (Angers) או שינון (Chinon) אני ממליץ לכם בחום להקדיש למקום הזה כמה שעות ולהנות מחוויה יחודית.

לילות פונטברו

אם תשאלו אותי מתי הכי כדאי לבקר בפונטברו אז התשובה היא בספטמבר. מדוע? מכיוון שבחודש הזה הופך פונטברו למעין במה לאירועי מולטימדיה מוזיקה וקולינריה ומארח את פסטיבל FESTIVINI.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק קבלו עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מידע עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

הרשמה לעלון של פרנקופילים אנונימיים

רוצים לקבל גישה למפות צרפת האינטרקטיביות שלי?

הירשמו לעלון שלי ותקבלו גישה למפות אינטרקטיביות ומלאות בכל טוב של פריז, אלזס, עמק הלואר, פריגור ועוד.

במידה וכבר נרשמתם לעלון שלי תקבלו את הקישור למפות הללו באחד מהאימיילים הקרובים. אם לא קיבלתם אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ואשלח לכם את הקישור.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ'ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ'ק אאוט מאוחר ועוד.