כשמחפשים המלצות על אטרקציות בפריז מיד עולה שמם של גני לוקסמבורג הנפלאים. הם מזמינים לחיקם תיירים ומקומיים כאחד. קשה להישאר אדיש למראה הגנים המטופחים להפליא, למגוון הפסלים הנהדרים הפזורים על פני יותר מ 57 דונמים ירוקים, ולספינות המפרש המיניאטוריות אותם משיטים הילדים בבריכה העגולה שברחבה המרכזית. ולחילופין, אפשר לרבוץ על אחד מאותם כסאות ירוקים הפזורים בגן ולקרוא ספר, או להתרשם מארמון לוקסמבורג הניצב ממול, המשמש כיום משכנו של הסנאט הצרפתי. אחת מפנינות החן האמיתיות של הגן, שלמרבה הצער נחבאת אל הכלים, ולא זוכה לתנועת מבקרים ערה, היא מזרקת מדיצ’י המרהיבה. המזרקה , שנבנתה בשנת 1630, היא אחת המזרקות היפות ביותר בפריז, אלא שמיקומה הצדדי, בפינה מבודדת יחסית בגן, ושדרת העצים הגבוהים השופעת המסוככת מעליה, גורמים לרבים מן המבקרים לפסוח מעליה. ואכן מדובר בהחמצה, כי מלבד יופיה הנהדר של המזרקה, למזרקה שורשים עמוקים בהסטוריה העשירה של צרפת.

מריה מדיצ'י
מריה מדיצ’י

ההיסטוריה של גני לוקסמבורג

עם מותו של בעלה אנרי הרביעי, ביקשה מארי דה מדיצ’י כעוצרת בשמו של בנה הקטין, לואי השלושה עשר, לבנות ארמון מגורים חדש שיזכיר לה את שורשיה האיטלקיים. שהרי אדם אינו, אלא תבנית נוף מולדתו, ומדיצ’י שחפצה להרגיש כמו בבית, בחרה לעצב את הארמון במתכונתו של ארמון פיטי, ואת הגנים סביבו, בצלמם ודמותם של גני בובולי שבפירנצה עיר הולדתה. את מזרקת מדיצ’י, שנקראה במקור “מערת לוקסמבורג” (La grotte du Luxembourg), הזמינה מדיצ’י בשנת 1624 , וביקשה לשוות לה את אותם מאפיינים טיפוסיים של המנייריזם האיטלקי. מזרקה מורכבת, ומערה מלאכותית (grotto) המעוטרת בפסלים, ממש כמו זו שהכירה במערת בואונטלנטי שבגני בובולי. למלאכת הבנייה והתכנון נבחר האדריכל תומסו פרנסיני (Tommaso Francini) אותו אחד שהופקד על המזרקות והמים בגני וילות מדיצ’י שבפירנצה ורומא. פרנסיני יצר אגן מים גדול , המוביל למזרקה ענקית ומפוסלת, ובראשה ניצבו פסליהן של שתי נימפות השופכות מים מכדיהן, וגמלון הנושא את סמל משפחת מדיצ’י. המזרקה נחשבה אחת מפלאי אותה התקופה, בעיקר בשל מיקומה בגדה השמאלית של פריז, שם לא זרמו מים חופשיים, בעייה שנפתרה רק עם בנייתה של אמת המים של ארקויל בשנת 1623. בניגוד לגדה הימנית שם מי התהום היו נגישים, מי התהום בגדה השמאלית היו די עמוקים, ואת המים נאלצו לשאת ידנית מנהר הסיין. (כדאי להוסיף, כי בשל המחסור במים זורמים, הצמיחה העירונית בפריז עד לתחילת המאה ה -17 הייתה בעיקר בגדה הימנית).

גני הבובולי בפירנצה - ההשראה למזרקות בגני לוקסמבורג
גני הבובולי בפירנצה – ההשראה למזרקות בגני לוקסמבורג

אחרי מותה של מדיצ’י, עברו הגנים והארמון מספר בעלים. ובאמצע המאה ה -18, מרבית הנחלה, לרבות המזרקה, נזקקו לתיקון רציני, עקב מצב תחזוקה ירוד. ההזנחה הייתה כה חמורה, עד כי פסלי המזרקה היו חסרים (אולי נגנבו) והקיר התומך מאחור, נשחק והגיע לכדי קריסה.למרבה המזל, בשנת 1811 מינה נפוליאון את האדריכל ז’אן שלגרן, (שבין היתר יצר את שער הנצחון) , לשפץ את המזרקה ההיסטורית ואת ארמון לוקסמבורג הסמוך. 50 שנים מאוחר יותר, במסגרת השנויים הרבים שערך הברון האוסמן בעיר, תחת שלטונו של נפוליאון השלישי,עברה המזרקה גלגול נוסף, כשעלה הצורך להזיז את מיקומה בכ-28 מטר, כדי לפנות מקום לבניית הרחוב שבגבה (Rue de Medicis).הזזת המזרקה הצריכה אלמנט שימלא את החלל הריק שנותר מאחור, במקום הבניינים שעמדו שם במקור. הפתרון היצירתי שמצא האדריכל אלפונס דה ג’יזור, היה להעביר מזרקה נוספת “לדה והברבור” שניצבה באחד הרחובות הסמוכים, וחיפשה בעצמה מעון חדש בעקבות התמורות בעיר. המזרקה אמנם התאימה כמו כפפה, לשמש כגבה של מזרקת מדיצ’י, אלא שמלבד זאת המעבר לא היטיב עמה, שעה שהעוברים במקום, אינם מודעים כלל על קיומה, ומתמקדים בעיקר באחות היפה.

ככה נראו ארמון לוקסמבורג וגני לוקסמבורג בשלהי המאה ה-18. הסרטון נעשה באמצעות משחק המחשב Assassin’s Creed Unity. רוצים לצפות בעוד סיורים בפריז של המאה ה-18? כנסו לדף היו טיוב של פרנקופילים אנונימיים.

מזרקת מדיצ’י

השנויים שערך ג’יזור, מהווים למעשה את חזית המזרקה כפי שמוכרת לכולנו: ג’יזור הוסיף שני פסלים חדשים המייצגים את נהרות הסיין והרון בחלקה העליון של המזרקה, במיקום בו ניצבו בעבר הנימפות. הוא שיחזר את סמל משפחת מדיצ’י שנחבל במזיד במהפכה הצרפתית (כמו סמלי מלוכה אחרים), והציב מערכת פסלים של הפסל אוגוסט אוטן. יצירה המתארת את הקיקלופ פוליפמוס אחוז קנאה, אוחז סלע בידו, וממתין למחוץ את אקיס, הנושא בזרועותיו את גלתיאה אהובתו, כאשר משני צידיה של המזרקה מתבוננים פאן (סאטיר שחציו אדם וחציו תיש) ואלת הצייד דיאנה.

פוליפמו עומד להרוג את אקיס וגלתיאה
פוליפמוס עומד להרוג את אקיס

הסיפור המרתק העומד מאחורי היצירה, הוא סיפורו של המשורר הרומי אובידיוס, על משולש אהבים בו משתתפים: אקיס עלם החמודות, גלתיאה נימפת הים היפהפיה, ופוליפמוס הקיקלופ. גלתיאה מאוהבת באקיס ומתעבת את הענק המפלצתי המחזר אחריה בלהט, היא מסתתרת עם אהובה מתחת לסלע. הקיקלופ, אחוז הקנאה, מבחין בזוג האוהבים המופתע, וממש באותו הרגע המונצח במזרקה, עוקר בחמת זעם סלע ענק, ומשליך על אקיס, המוצא את מותו.אלא שרחמיהם של תושבי האולימפוס נכמרו , את המתים לא ניתן אמנם להשיב, אבל תמיד ישנה האופציה להפוך למשהו אחר. אקיס קם לתחייה, כאשר הסלע מתבקע, זרם מים פורץ מקרבו והופך את אקיס לאל נהר (נהר האקיס בסיציליה) או במקרה שלנו למזרקה המרהיבה של מדיצ’י. מזרקה המהווה עדות ניצחת ליופי ולאסטתיקה הפריזאית.

מחפשים עוד אטרקציות בפריז? כנסו לכאן.

עמירם צברי הוא מדריך טיולים המתמחה באירופה הקלאסית ובעל האתר לטייל בין סיפורים החושף סיפורים מרתקים על פינות קסומות ונסתרות.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

המלצת הפרנקופיל

רוצים להשתתף בסיור קולינרי אבל לא רוצים לשלם 150 יורו לאדם? עשיתי בשבילכם עבודת מחקר והצלחתי למצוא סיורים קולינריים לא יקרים במחירים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

נשמע מעניין? אתם מוזמנים ללחוץ על הכפתור למטה ולגלות במה מדובר.

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מידע שימושי

שאלות חוזרות על עצמן

מצאתי עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אותך

אשמח לשמוע את דעתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

סיורים קולינריים לא יקרים בפריז

סיורים קולינריים לא חייבים לעלות 150 יורו לאדם. מצאתי בשבילכם כמה סיורים מעולים במחירים נוחים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

התגעגעתם? סיורי הבוטיק בפריז עם הפרנקופיל חוזרים לזמן מוגבל בעוד:

ימים
שעות
דקות
שניות

הנה כמה מהסיורים שאני מציע

  • המארה
  • פסאז'ים
  • איל דה לה סיטה ואיל סן לואי
  • הרובע הלטיני
  • מונמרטר
  • ועוד

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 פריז ואיל דה פראנס?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי פריז ומחוז איל דה פראנס, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ’ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ’ק אאוט מאוחר ועוד.

שאלות ששואלים אותי כל הזמן :-)

קודם כל מזל טוב! אני נורא מקנא בך כי כל הקסם הפריזאי עוד לפניך. במיוחד בשבילך יצרתי כתבה בשם פריז למתחילים שתעשה לך לא מעט סדר לגבי מה כדאי לך לראות בפעם הראשונה ומה כדאי לך להשאיר לפעמים הבאות שבטוח יהיו כי פריז היא עיר ממכרת.

בטח! לפני שמתחילים צריך לבחור באיזה רובע להתגורר. במיוחד בשביל זה יצרתי את הכתבה איפה כדאי לישון בפריז.

אם כבר בחרת רובע בפריז אז יצרתי בשבילך רשימה של מלונות בפריז ודירות נופש מומלצות, אשר נבחרו על ידי באופן ידני על סמך ניסיון שלי וניסיון של פרנקופילים אחרים. כל מה שנשאר לך זה רק לבחור והזמין.

בלזק השווה פעם את בירת צרפת לאוקיינוס אינסופי וזה כל כך נכון. בפריז וסביבותיה ניתן למצוא אטרקציות ופעילויות שמתאימות לכל טעם. מכיוון שאינני מכיר את הטעם שלך לא אוכל להמליץ על פעילות ספציפית אבל אוכל לארגן לך את החומר בצורה פשוטה וידידותית כדי שתוכל/י לבחור את מה שהכי מתאים לך.

בואו נתחיל במוזיאונים ואטרקציות שונות בפריז כגון עלייה על מגדל אייפל, שייט על הסיין או נסיעה ברחבי העיר באמצעות אוטובוס גסטרונומי (כן, יש דבר כזה). את כל המידע כך מסודר לפי רובעים ניתן למצוא בדף האטרקציות של פריז. ואפרופו, מוזיאונים, אם אתם רוצים לדעת אילו תערוכות מתרחשות בחודשים הקרובים אני ממליץ להיכנס לדף התערוכות של פריז.

לפעמים גם בעיר מקסימה כמו פריז יש צורך לצאת ליום אחד להתאוורר ולחזור. בשביל זה יצרתי את דף האטרקציות מחוץ לפריז בו תוכלו לקנות כרטיסים לארמון ורסאי, לדיסנילנד פריז או לחלופין להירשם לטיול מאורגן בן יום אחד בעמק הלואר.

בואו נהיה כנים, מי לא רוצה לעשות קצת שופינג בפריז? בדיוק בשביל הצורך הזה התחלתי ליצור סדרה של כתבות בנושא הקניות בעיר האורות שתלך ותגדל בחודשים הקרובים.

ולבסוף, אם עוד לא יצא לך לנסות את המולן רוז’ או את שאר הקברטים של פריז ובא לך להבין על מה כולם מדברים, כל מה שצריך הוא להיכנס לדף המופעים בפריז וכל המידע כבר יחכה לך שם.

נהדר! לדעתי הקסם האמיתי של פריז נמצא לא רק באטרקציות אלא בעיקר בשיטוט ברחובות ובסמטאות של העיר הקסומה הזאת. לשמחתי יש לי בשבילך את כל מה שצריך כדי למקסם את ההנאה.

במידה ובא לך להכיר את עיר האורות באופן עצמאי אני ממליץ להיכנס לדף מסלולי הטיול בפריז שמכיל לא מעט מסלולים שיעזרו לך להכיר את העיר ותרבותה לעומק.

במידה וחיפשת דווקא סיור מאורגן אני שמח מאוד להמליץ על כמה מדריכים דוברי עברית או אנגלית עליהם אני ממליץ בחום.  לעומת זאת אם בא לך לשלב סיור מודרך עם טעימה מאוצרות הקולינאריה הצרפתית, אני אשמח להמליץ על דף הסיורים הקולינאריים באתר.

אל דאגה! בפריז לא נשארים רעבים לאורך זמן. כל מה שצריך זה רק להחליט מה אוכלים.אם בא לך לאכול במסעדה אז כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לדף המסעדות בפריז שמכיל המלצות על מסעדות מעולות אותן קיבלתי מפרנקופילים מביני עניין.

לעומת זאת אם בך לך לבשל לעצמך ארוחה צרפתית לעילא ולעילא (או סתם לקנות כמה סוגי נקניקים או גבינות ובגט ולהכין סנדוויץ’ לתפארת) כל מה שצריך זה להיכנס לדף השווקים שלי וללכת לעשות קניות בשוק הקרוב למקום מגורייך.

לצערי הרב אין לי זמן לכך ולכן בניתי אתר שבו ניתן לתכנן לבד את הטיול. אם יש צורך במישהו שיבנה בשבילך מסלול אישי שמותאם לצרכים ולרצונות שלך (תמורת תשלום כמובן) אני ממליץ על גל שטיינר.

ממש לא! תוכלו למצוא בו מידע מועיל גם על מקומות אחרים בצרפת דוגמת עמק הלואר, בורדו, ליון, נאנט, ניס ואיזורים נוספים. כמו כן תמצאו כאן גם מידע על מקומות מחוץ לצרפת שאני מאמין שיעניינו אותכם כגון מלטה או אירועים בניחוח צרפתי שמתרחשים בישראל.

הנה כמה אופציות:

אימייל:

info@francophilesanonymes.com

סקייפ:

zvi.chazanov

פייסבוק:

חפשו את Zvi Chazanov (שימו לב שיש שני אנשים עם אותו שם אבל רק בפרופיל שלי תמצאו קישור לאתר כך שאין סיכוי שתטעו).