תפריט
תפריט

זמרות צרפת הגדולות – אדית פיאף

אדית פיאף

במה עוסקת הכתבה?

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

אדית פיאף ובשמה המלא אדית’ ג’יובאנה גאסיון (1915-1963 Édith Giovanna Gassion) היא ללא ספק אחת מהשאנסוניריות הגדולות ביותר שקמו, אם לא הגדולה מכולן (התחרות בינה לבין ברברה היא מאוד צמודה בעיני). האגדה מספרת שאדית’ נולדה על מדרכה ברחוב בלוויל 72 שבפריז וגדלה בבית בושת, אשר נוהל על ידי סבתה. מכיוון שגדלה בבית הרוס נאלצה להתפרנס משירה ברחובות ולחיות בעוני מחפיר. מזלה החל להשתנות בשנת 1935, כאשר התגלתה על ידי לואי לפלה (Louis Leplée) והחלה לשיר במועדון שלו בשאנז אליזה. אולם הקריירה שלה במהלך שנות ה-30 וה-40 ידעה לא מעט עליות וירידות, כאשר שמה נקשר לרצח של לפלה בשנת 1936 ולשיתוף פעולה עם הכיבוש הגרמני בשנת 1940-1944. למרות כל הקשיים הללו, הצליחה פיאף, בזכות עבודה קשה להחיות את הקריירה שלה ולהפוך במהלך שנות ה-50 לאחת מהזמרות המצליחות ביותר מחוץ לצרפת.

הקשרים הרומנטיים הרבים של פיאף לא החזיקו זמן רב אך השאירו אחריהם כמה מהשירים המפורסמים ביותר שלה אותם תוכלו למצוא בתחתית הפוסט הזה. כך לדוגמא כתב לה ריימונד אסו (Raymond Asso 1901-1968) את שירה המפורסם Mon Legionaire, המלחין היהודי מישל עמר כתב לה את “האקורדיוניסט” ואילו מוסטקי כתב לה את “מילורד”. אולם השיר, אשר נקשר יותר מכל עם שמה של אדית פיאף הוא דווקא אחד השירים האחרונים אותם שרה, והשיר הראשון, אשר מופיע כאן – “אינני מתחרטת על דבר” (Je ne regrette a rien).

ולסיום, אשמח לשמוע אילו שירי אדית פיאף אתם אוהבים?

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp

כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.