דאם פיפי – מלכת השירותים הציבוריים בפריז מאת ד”ר מאיה גז

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

הסיפור הזה הוא אמיתי, הוא התרחש במציאות והוא בלתי נתפס. בדיוק כמו המציאות שאנחנו נקלעים אליה. כמה שבועות אחרי שעברתי לגור בפריז, טיילתי במרכז העיר ונזקקתי לשירותים. בפריז כמו בפריז, אין כמו השירותים הציבוריים שבזכות נקיונם יוצא הדופן, ותחזוקתם המצויינת הם מהווים קהל יעד גם לצרפתים הרבים וגם למטיילים הרבים לא פחות.

אפשר למצוא שירותים ציבוריים כמעט בכל נקודה מרכזית ותיירותית שיש בפריז. גם התיירים שמגיעים מישראל כבר גילו את נחיצותם ואת העובדה שהשימוש בהם כרוך בתשלום. בכניסה לשירותים חייבים להתארגן עם מה שהצרפתים מכנים  כתשלום ל״דאם פיפי״, כלומר: תשלום עבור ביקור בשירותים שמיועד למי שזוכה במכרז לתפעול המקום. את התשלום מעבירים בכניסה לידיה של הגברת שיושבת בפתח השירותים הציבוריים, אותה ״דאם פיפי״ מפורסמת, והיא זו שגם דואגת לניקיונם ולפעילותם התקינה.

מה גדולה היתה הפתעתי כשגיליתי, שאת התשלום בסך שני יורו, הנחתי בכף ידו של לא אחר מאשר הפרופסור הבכיר שהיה מרצה שלי באוניברסיטה בישראל. היו לי כמה רגעים של תדהמה כדי לעכל את הבלתי נתפס, שהרי לא בכל יום אתה פוגש בפתח שירותים ציבוריים את המרצה שלך, ועוד פרופסור, כשהוא גובה תשלום עבור דמי שימוש בשירותים.

גם פניו של הפרופסור העידו שהוא במבוכה גדולה. הוא בוודאי התקשה להאמין שיפגוש כאן את תלמידיו. כשהתגבר על ההפתעה והמבוכה הוא הסתכל עלי באי נוחות. שאלתי אותו: “מה אתה עושה  כאן״? הוא לא איבד את קור רוחו וענה: “לא, לא…אני רק עוזר לחבר״.

כשנפרדנו חשבתי על עיסוקו יוצא הדופן של הפרופסור המוכר. האמת? שאפו גדול מתלמידתו לשעבר על האומץ. ויש לו הרבה. חודש אוגוסט הוא חודש שפריז מוצפת בתיירים, בעיקר ישראלים. ולכן היה זה רק עניין של זמן עד שאחד מתלמידיו יגלה את עיסוקו יוצא הדופן.

דאם פיפי – כוכבת תרבות

“דאם פיפי” או “מאדאם פיפי” הוא מושג היסטורי שקיים בצרפת יותר ממאה שנים. לא נמצא במילון הצרפתי המושג “מסייה פיפי”, או “גבר פיפי”. הראשון שמילא את התפקיד ב-1645 הוא אלפונז ברוס. הוא גם האחרון שמילא את התפקיד הזה לאחר שפוטר משום שבחר לגוון את תפקידו בהצצה מתחת לדלתות השירותים על קרסוליהן של הגבירות.

“דאם פיפי” יושבת בפתח חדר שירותים ציבוריים, וגובה תשלום עבור השימוש השוטף. שכרה לרוב מועט וקבוע ורק עזרה בתשר נדיב מאפשר לה להתקיים. אם תסכימו לרכוש מוצרי טואלטיקה (סבונים,  דאודורנטים, מוצרי היגיינה ובשמים) אותם היא מציעה למכירה למשתמשים בחדרי השירותים, לא תהיה מאושרת ממנה. טבעי שהמקצוע הזה לא נחשב כמוביל בסולם החברתי בצרפת, למרות שברגעים של צורך דוחק, “דאם פיפי” היא האדם שהכי תשמחו לפגוש. לעומת זאת, “דאם פיפי”, מתברר, היא כוכבת לא קטנה והיא היוותה השראה לסרטי קולנוע וגם לרומנים צרפתיים רבים.

בספר “חרדתו של המלך סלומון” של רומן גארי, מדמואזל קורה היא “דאם פיפי”, שלא הלשינה על אהובה לשעבר, שלמה רובינשטיין, בתקופת מלחמת העולם השנייה בצרפת; אמלי נותומב, הסופרת ממוצא בלגי, שמתגוררת בפריז וכותבת על יפן, תארה בספרה “כבוד ורעדה” כיצד התגלגלה לתפקיד “דאם פיפי” מראש בניין משרדים גבוה ביפן לאחר שנכשלה בכל התפקידים היוקרתיים שניתנו לה.

בספר “הקורא ברכבת של 6:27” של ז’אן פול דידילורן, “דאם פיפי” כותבת כתב יד והיא מושא אהבתו של גיבור הסיפור שמחפש אחריה בכל בתי השירותים של צרפת. אפילו מעבר לתעלת לה מאנש, באנגליה, “דאם פיפי” קיבלה את הכבוד הראוי לה בספרה האחרון של ג’וג’ו מויס שתורגם לעברית “החיים אחריך”. אמה של לו, גיבורת הסיפור, מתיידדת עם “דאם פיפי” לונדונית ומגיעה לבקר ולפאר את עבודתה של חברתה החדשה בכל הזדמנות בה היא מזדמנת ללונדון.

סבונים ודברי טואלטיקה אותם ניתן לרכוש בשירות הציבוריים בפריז ממדאם פיפי
סבונים ודברי טואלטיקה אותם ניתן לרכוש בשירות הציבוריים בפריז ממדאם פיפי

ויש גם בית ספר

למרות שמדובר במקצוע היסטורי, אין שנה בה “דאם פיפי” לא מככבת בחדשות בצרפת. בספטמבר 2013 נפתח, לראשונה באירופה, בית ספר גבוה ל”דאם פיפי”. לא קל להתקבל ל”מכון הצרפתי לדאם פיפי” שנמצא סמוך לשאנז-אליזה וגם שכר הלימוד לא זול.

הכניסה לגברים, כמובן, אסורה. בספטמבר 2015 שבתו 400 נושאות התואר ״דאם פיפי”, כולן פריזאיות, לאחר שחברה הולנדית, שהציעה לתיירים “שרותים לוקס”, סרבה לקבל אותן לעבודה. אחת מהן טענה שהסיבה לכך היא שהן לא דוברות לפחות שתי שפות. “דאם פיפי” השובתות, רובן בנות למעלה משישים, שעובדות במקצוע מעל שלושים שנה, הגיעו לעבודה במשך ימים רבים אך לא עשו דבר. הרבה שלפוחיות בפריז לא עמדו במשימת האיפוק…

גם בקיץ האחרון עלתה “דאם פיפי” לכותרות, לאחר שבתחנת חברת הרכבות SNCF במילוז במזרח צרפת, נצפתה “דאפ פיפי” עם רעלה, סממן דתי אסור לפי החוק הצרפתי במסגרת עבודה בשירות הציבורי. האם יצליחו חברות פרטיות להפריט את השירותים הציבוריים ולהפוך את “דאם פיפי” למקצוע נחשק? נראה שתהליך כזה לא יתרחש כל כך מהר. מה שבטוח הוא, שהצרפתיות הצרפתים וגם התיירים הרבים שפוקדים את פריז לא צריכים להתאפק. יש להם את ״דאם פיפי״ המסורתית וטובה, זו שמבינה בדיוק למה הם זקוקים במיקרה הצורך.

לפני שנמשיך, כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

על הכותבת

ד”ר מאיה גז, מומחית לתרבות צרפת, תרצה במסגרת סדרת ההרצאות “הסודות הצרפתיים” במכללת השחר במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב החל מסוף חודש אוקטובר. לפרטים והרשמה: 03-5248731

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מלונות ודירות במחירים הטובים ביותר בצרפת

Booking.com

מידע שימושי

מלונות ודירות במחירים הטובים ביותר בצרפת

Booking.com

מצאתי עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אותך

אשמח לשמוע את דעתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

התגעגעתם? סיורי הבוטיק בפריז עם הפרנקופיל חוזרים לזמן מוגבל בעוד:

ימים
שעות
דקות
שניות

הנה כמה מהסיורים שאני מציע

  • המארה
  • פסאז'ים
  • איל דה לה סיטה ואיל סן לואי
  • הרובע הלטיני
  • מונמרטר
  • ועוד

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 פריז ואיל דה פראנס?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי פריז ומחוז איל דה פראנס, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

רוצים לקבל גישה למפות צרפת האינטרקטיביות שלי?

הירשמו לעלון שלי ותקבלו גישה למפות אינטרקטיביות ומלאות בכל טוב של פריז, אלזס, עמק הלואר, פריגור ועוד.

במידה וכבר נרשמתם לעלון שלי תקבלו את הקישור למפות הללו באחד מהאימיילים הקרובים. אם לא קיבלתם אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ואשלח לכם את הקישור.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ’ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ’ק אאוט מאוחר ועוד.