קורונה בצרפת – תמונת מצב מבפנים

שתף אותי בפייסבוק
צייץ אותי בטוויטר
שלח אותי באימייל
נעץ אותי בפינטרסט
נגיף הקורונה, אשר החל להתפשט מחוץ לסין הגיע גם לצרפת. האם מסוכן להגיע לשם? מה קורה ברחובות פריז? ומה ניתן לעשות כדי לא להידבק? כל התשובות בכתבה הזאת.
ניווט מהיר בתוך הכתבה

פריז פריז, נראה לי שאיזו עננת נאחס יושבת מעליך בשנה האחרונה ולא ממש רוצה לזוז. הכל התחיל באפריל 2019 כאשר כנסיית הנוטרדאם עלתה באש וכל המתחם מסביבה נסגר. זמן קצר אחר כך הגיעו הפגנות האפודים הצהובים לשיא ופתאום נהיה מפחיד להסתובב בשדרות השאנז אליזה. רק התאוששנו מזה ואיגודי העובדים הצרפתים החליטו לחסל את התיירות סופית ופצחו בשביתת תחבורה. ועכשיו, כשסוף סוף השביתה הזאת הסתיימה הגיעה הקורונה…

אז מה עושים? האם צריך לבטל את הטיול שתכננתם לפריז? מה באמת קורה שם? איך הצרפתים מגיבים למכה התיירותית הזאת? בכתבה הזאת אנסה, יחד עם ידידתי היקרה מרים אדרי שמתגוררת בפריז, לענות על כל השאלות הללו ועוד. מכיוון שנושא הקורונה הוא מאוד דינאמי ומשתנה כל הזמן החלטתי להפוך את הכתבה הזאת ל"כתבה מתגלגלת", דהיינו כתבה שמתעדכנת בכל פעם שישנן חדשות משמעותיות בתחום. לכן, כל עוד נושא הקורונה נמשך מומלץ לחזור לכתבה הזאת שוב ושוב ולראות מה התחדש.

אז חבשו מסכה ובואו נצא לדרך!

מה קורה בצרפת?

מפת התפשטות וירוס הקורונה בצרפת

אוניברסיטת ג'ון הופקינס יצרה מפה אינטרקטיבת שעוקבת אחר התפשטות הקורונה בעולם בכלל ובצרפת בפרט. לכן לפני שממשיכים מומלץ להיכנס לאתר שלהם ולראות מה תמונת המצב כרגע.

7 באפריל 2020

סרטון עדכון של מרים אדרי לגבי התמודדות סקטור התיירות עם משבר הקורונה. סרטון מעט ארוך אבל מעניין מאוד.

מה תלמדו בסרטון?

 • עד כמה חשובה התיירות בכלכלת צרפת?
 • מה עושות חברות הרכבות בימים אלו?
 • למי מבשלות המסעדות הצרפתיות?
 • מה יעלה בגורלה של כנסיית הנוטרדאם שמתאוששת מהשריפה של 2019?
 • ועוד ועוד ועוד…

6 באפריל 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

יחד עם מקרי המוות בבתי אבות, צרפת סופרת 8078 פטירות מתחילת המגפה עד עכשיו. הגיעו פחות חולים להנשמה, "רק" 140 ביממה האחרונה, פחות מהרגיל. מסתמנת תקווה. צפוי שיא ביום שני ולאחר מכן צניחה. 6978 מונשמים. 478 70 חולים מאומתים. 183 16 החלמות.
קריאה להקפיד בסגר. עם הימים היפים, שמש אביבית, הפיתוי גדול. "הישארו בבית". תקווה לריפוי מצד אחד בעירוי דם של תולעת ימית, מצד שני בעירוי דם של מחלימים עם נוגדנים. גם התרופה של פרופסור דידייה ראוט נבדקת ועוד כמה ימים יגיעו תוצאות. שיתוף פעולה אירופאי יפה: הרפובליקה הצ'כית קלטה 14 חולים צרפתים. בתוך צרפת עצמה העברה של 41 חולים מאזור פריז לברטן, שם בתי החולים פחות עמוסים.

3 באפריל 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

338 64 מקרים של קורונה, 5233 יותר תוך 24 שעות
5091 פטירות, 588 יותר תוך 24 שעות (שיא)
432 27 מאושפזים. 1186 יותר תוך 24 שעות
6662 מונשמים, 1186 יותר תוך 24 שעות
008 14 החלימו, 3189 יותר תוך 24 שעות
827 17 מקרים במוסדות גריאטריים, 3189 יותר תוך 24 שעות
1416 פטירות במוסדות גריאטריים. 532 יותר תוך 24 שעות

מתחיל מחסור בתרופות, במיוחד בתרופות שזקוקים להן להנשמה. זה בבתי החולים. בבתי המרקחת חולים כרוניים שזקוקים לכלורוקין, שלוקחים אותה כבר מזמן, לא יכולים לקנות את התרופה כי הייתה התנפלות עליה אחרי ההצהרות של פרופסור ראוט שהיא מרפאה מקורונה. ביקורת על פרופסור ראוט מצד עמיתיו על התנהגות לא נאותה בזמן משבר. גרמניה מנהלת את המשבר הרבה יותר טוב מצרפת. בתי החולים שם מצוידים כהלכה ואין מחסור. כל זה מפי מומחים.

2 באפריל 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

כבר יותר מארבעת אלפים איש נפטרו בצרפת מהמגפה עד כה אבל אתמול שמעתי נימה יותר אופטימית בדברי הפרופסורים והמומחים. הם אמרו כולם שעוד מעט נגיע לשיא ולאחר מכן תהיה צניחה מהירה מהצד השני של "הפעמון" וכמו שהמגפה עלתה במהירות, כך תרד במהירות. דימוי הפעמון חוזר בדברי המומחים. כמו כן דיברו הרבה על מגוון הבדיקות שייערכו לכל האוכלוסייה. הסגר עכשיו שימשיך עד לא ידוע מתי בצירוף הבדיקות שיעשו אחר כך יתרמו למיגור המגפה. עובדים במרץ על כמה סוגי בדיקות והן ייערכו לכל התושבים. כל הכבוד לרופאים ולמומחים ולכל המטפלים ולכל אלה שעובדים בשירותים החיוניים. עוד מעט נראה את האור בקצה המנהרה.

31 במרץ 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

מספר הנפטרים 3024, 5056 מונשמים, 946 20 מאושפזים, 7923 מחלימים חזרו הביתה מבית החולים, עוד רופא נפטר אתמול, סך הכול 7 רופאים נפטרו מאז תחילת המגפה.

29 במרץ 2020

עדכון של אורנה ליברמן:
השר שלעבר, פטריק דוודז'יאן, גוליסט, מקורב לסרקוזי, צרפתי ממוצא ארמני, עשה הרבה למען הארמנים, הוריו ברחו מהג'נוסייד, היה אוהב ישראל ואוהב יהודים, מדינאי רב פעלים, מוערך מאוד, ראש עיריית אנתוני, מדרום לפריז, נשוי ואב לארבעה בנים, נפטר מקוביד 19. לא בטוח שאתם מכירים אותו אבל אנחנו בצרפת יודעים מיהו, כל הצרפתים יודעים מיהו, וזהו זעזוע גדול. גם יריביו הפוליטיים פרסמו השתתפות בצער. היה בן אדם, סימפטי, אמפטי, משכיל, יהי זכרו ברוך.

26 במרץ 2020

עדכון של איתי סלייה:

סקנדל המסכות הצרפתי:

חברי הפרלמנט הסוציאליסטים בצרפת החליטו ששרת הבריאות לשעבר רוזלין באשלו (מינוי של ממשלת הימין של סרקוזי) ״עושה יותר מדי״ כשדרשה, לאחר התייעצות עם מומחים לאפידמולוגיה ווירולוגיה – שמחסני החירום הצרפתיים יכילו מיליארד וחצי מסכות FFP2 (מקבילה אירופית לN95) הם החליטו לחסל את המלאי שבנתה – בשיטתיות. החל מ2010.

עשר שנים מאוחר יותר – במחסני החירום הצרפתיים נותרו רק 150 מיליון מסכות אנטי ויראליות (10 אחוזים מהנדרש לצוותים הרפואיים בצרפת במקרה של התפרצות מגיפה). כרגע, חסרות באופן חמור – 250 מיליון מסכות על מנת שהצוותים הרפואיים יוכלו להתמגן רק במשך ה*שבועיים* הבאים (צריך להחליף מסכה כל 4 שעות בזמן טיפול בחולי קורונה).

ממשלת צרפת ההיסטרית כמובן החרימה את כל מלאי המסכות של המגזר הפרטי. שליחים מיוחדים נשלחו לכל בית מרקחת להחרים את המלאי. אבל זה כמובן לא הספיק וכתוצאה מכך, מחיר של מסכה אחת כזו בשוק הפרטי קפץ במאות אחוזים. בימים האחרונים דווח שאירגוני פשע פורצים לבתי חולים וגונבים מסכות שאחר כך נמכרות בשוק שחור במחירים של עשרות יורו לחתיכה או פשוט נמכרות חזרה לאותו בית חולים במחיר מופקע.

כתוצאה ישירה ממחסור חמור באמצעי מיגון נאותים – נכון להיום, רק באיזור פריז, יותר מ500 אנשי צוות רפואי נדבקו בקורנה (בשאר המדינה יש עוד כמה מאות כפי הנראה) ו6 רופאים כבר נפטרו מהמחלה. חלק מאנשי הצוות הרפואי במצב קריטי ויש אלפים בבידוד מחשש להידבקות. ממשלת צרפת יצאה בקריאה נואשת לכל מי שיש לו איזושהי הכשרה רפואית להתנדב לעזור בבתי החולים. הרופאים והאחיות קורסים תחת הנטל, עובדים במשמרות כפולות ומכופלות. שני בתי חולים צבאיים נפרסו כבר בפאתי העיר מולוז (עיר מולדתו של דרייפוס) הצפי הוא שבימים הקרובים יגיע ״צונאמי של חולי קורנה״ לבתי החולים.

עדכון של יואל מיטרני:

בצרפת כבר 1331 מתים. 471 רק ביומיים האחרונים. רובם המכריע (~85%) מעל גיל שבעים. בין המתים כבר חמישה רופאים.

האזורים הנפגעים ביותר הם המחוזות במזרח המדינה, איל-דה-פראנס וקורסיקה.

מטוסים ורכבות משנעים חולים מהמזרח לתוך צרפת בכדי להוריד את הלחץ מבית החולים שם שחלקם מתוחים עד הגבול. חלק מהחולים כנראה גם מועברים לגרמניה (שלפחות כרגע עוברת את המשבר בצורה הטובה ביותר). ספינת חיל הים הצרפתי מעבירה חולים מקורסיקה לבתי חולים במיינלנד.

מקרון שנאם אתמול במילוז בצפון מזרח המדינה בסמוך לשוויץ וגרמניה (אחד המקומות שנפעו בצורה הקשה ביותר) אמר שהמדינה תפתח במבצע צבאי (Opération Resilience) שיתערב מבחינה לוגיסטית, רפואית והגנה מפני הידבקות. בתי חולים צבאיים כבר נפרסו באיזורים הקשים לפני יותר משבוע.

לפי הערכות כרגע, ייתכן שהעוצר שבו נמצאת צרפת יימשך עוד 4-6 שבועות. צרפת נמצאת במצב חירום סניטארי (דרגה שלוש).

בצרפת קיימים חוסרים רציניים בציוד הגנה לצוותים הרפואיים. כפי שמדווח ה'ליברסיון', הבעיות הם לא רק במוצרים עצמם (כפפות ומסכות) אלא באספקה שלהם. זו לא נעשית בצורה יעילה על ידי חברות חסרות ניסיון בשינוע של ציוד רפואי.

כמות הבדיקות המתבצעות עדיין קטנה מדי וזה מבשר רעות למשך הסגר ולכלכה הצרפתית. הבדיקות למעשה נעשות רק לאנשים שכבר צריכים להתפנות לבתי חולים, לצוותים רפואיים או לאנשים בסיכון.

כרגע מדובר על סביבות 25,000 מאובחנים בקורונה. יש שאומרים שמספר האמיתי הוא פי שלוש.

הציבור בצרפת כבר מתחיל להראות סימנים של חוסר נחת מפעילות הממשלה. אם בהתחלה אחוזי התמיכה היו גבוהים (וזה די רגיל להתחלה של אירועים מהסוג הזה) הם כרגע בנפילה חופשית.

'הפיגרו' פרסם הערב סקר שבו 55% הצרפתים מרגישים שהממשלה לא תפסה חומרת המצב המצב, 79% מרגישים שהיא לא יודעת לאן היא הולכת.

ומאותו סקר: 70% מהצרפתים חושבים שהממשלה לא אומרת אמת. ו75% חושבים שהיא לא עושה מספיק בכדי להתגבר על בעיות ציוד בבתי החולים.

כמו כן, בעוד שבתחילת המשבר, לפני פחות משבועיים, רק בערך 30% חשבו הממשלה לא עושה מספיק בכדי להתמודד עם המצב ו20% אחוזים אפילו חשבו שהיא עושה יותר מדי; היום כבר 85% חושבים שההגבלות על תנועה נעשו באיחור ורוב הציבור בעד החרפת ההגבלות.

25 במרץ 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

נכון לאתמול 22,300 חולים, 1100 מתים ו 2516 חולים מונשמים.

פרופסור דידייה ראולט בעימות עם הוועדה הרפואית שלא מקבלת את ממצאיו בנוגע לתרופה נגד קדחת הביצות. פרופסור ראולט, מומחה למחלות זיהומיות בעל שם עולמי, טוען שהתרופה הזאת, שהוא מכיר היטב, מסוגלת לרפא מהקורונה. הוועדה הרפואית טוענת שהניסוי הקליני שלו לוקה בחסר. נמסר מטעמה שתוך עשרה ימים תוכל להשלים את ניסוייה שלה ולהודיע אם היא מאשרת את הטיפול בתרופה הזאת או לא.

המצב בבתי מבוגרים סיעודיים רבים קטסטרופלי. לא נותנים בתקשורת את מספר האנשים שנפטרו בהם. הייתה קריאה נרגשת של פרופסור לסקור, מומחה למחלות זיהומיות, לצעירים לבוא לסייע לצוותים לטפל במבוגרים הסיעודיים. להאכיל, לרחוץ, לדבר. המגיפה תפסה את צרפת לא מוכנה. המסכות מתמהמהות, חסרים חלוקים למטפלים, אין ערכות בדיקה מספיקות. לשמוע ולא להאמין. כל יום שומעים עוד ועוד עד כמה המדינה לא מוכנה. הצוותים הרפואיים עמוסים, יש כאלה שמתמוטטים.

19 במרץ 2019

עדכון של אורנה ליברמן:

לפי הודעת מנכ"ל משרד הבריאות הצרפתי: 9134 חולים מאומתים, 264 מתו (עד אתמול בערב).

הסגר די נשמר, ביחוד בערים הגדולות ובערים הבינוניות. באזורים הכפריים זה סיפור אחר. אנשים חושבים, בטעות, שאם הם באוויר הפתוח, הם מוגנים. היו התגודדויות, אנשים יצאו יחדיו לפיקניקים, מנגלים, כאילו עולם כמנהגו נוהג. גם בפריז ברבעים מסוימים קשה לאנשים להפנים את המצב.

יש בעיה עם השווקים. השווקים מותרים בינתיים אבל קשה לשמור על מרחק של מטר בין איש לאיש כשמסתובבים בשווקים. השוטרים סיירו שם והסבירו שיש לשמור מרחק. ניתנו כמעט 5000 דוחות אתמול לאנשים שיצאו בלי הצהרות. הדוח עלה ל-135 יורו (עמד בהתחלה על 38 יורו). שר הפנים הסביר בטלוויזיה שהמטרה היא לא לתת דוחות ולנקוט באמצעי כפייה אלא להגן על התושבים. אך אם אנשים לא יבינו, אין ברירה אלא להטיל עונשים.

17 במרץ 2020

הוטל סגר מלא על צרפת למשך לפחות שבועיים. ניתן לצאת מהבית רק לקניות או מקרים דחופים. כל מי שיוצא צריך למלא הצהרה שתסביר לאן הוא מתכוון ללכת. מי שנתפס בחוץ ללא סיבה עלול לקבל קנס של עד 150 יורו.

16 במרץ 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

מספר החולים 5400. מספר המתים 120.

כנראה יכריזו בעוד כמה ימים על סגר. אין מספיק מסכות בינתיים, יש בעייה עם המיטות לכאלה שצריכים הנשמה. מגייסים מיטות עם מכונות הנשמה ממרפאות פרטיות, ממחלקות אחרות. מבקשים להתקשר רק כשיש באמת קשיי נשימה. אחרת הקווים עמוסים. נראה לי לא כל כך טוב. רונית מוסן צדקה. הייתי בטוחה שהמצב בשליטה אבל עכשיו נראה לי שלא. הולכים לקראת מה שקורה באיטליה. יצטרכו לבחור למי לתת הנשמה, לפי הגיל. הרופאים והצוותים עושים הכול מה שאפשר, עובדים בלי הרף. עדיף לא להידבק. אני נשארת בבית. ביטלתי הכול, לפי ההוראות של השלטונות.

15 במרץ 2020

צרפת נכנסה ל"מצב 3" שאומר שכל בתי העסק כמעט סגורים. נכון להיום יש שם 4500 חולים מאומתים מתוכם 300 במצב קשה.

14 במרץ 2020

עדכון מפריז:

13 במרץ 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

מקרון נאם אתמול לאומה, הודיע על סגירת כל מוסדות החינוך, גנים, בתי ספר ואוניברסיטאות, לפחות לשבועיים. מדוע ילדים? כי ילדים, למרות שהם ברובם א סימפטומטיים, מדביקים בקלות אחרים. נאומו של מקרון זכה להסכמה כמעט כללית. אפילו מרין לה פן שיבחה את ההחלטות החדשות, "סוף סוף הוא עושה מה שצריך", אמרה.

רק האיסור לבקר מבוגרים בבתי הורים מקבל ביקורות של קרובים שנבצר מהם להגיע לראות את יקיריהם, של כמה מדענים פרופסורים לרפואה שמודאגים בנוגע לבדידות ולמצב הנפשי של המבוגרים שעלול להתערער. יש לציין שהמנהיגים הפוליטיים מהאופוזיציה מגלים בגרות וסולידריות ולא מנצלים את ההזדמנות כדי לתקוף את מקרון והממשלה. במצבים כאלה דרושה אחדות לאומית.

12 במרץ 2020

למרות המשך התפרצות המחלה נראה שהחיים בפריז ממשיכים, נכון לעכשיו כרגיל. מרים אדרי ביקרה בפאלה רויאל ודיווחה לנו מהשטח.

11 במרץ 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

נכון לעכשיו בצרפת ישנם 1784 חולים מתוכם מתו 33 איש.

שלב 3 עדיין לא הוכרז כי ההחלטה היא לא לנקוט באותו קו בכל הטריטוריה כי אם להתאים צעדים בהתאם לכל אזור ואזור. באזורי מוקד מחלה השלב השלישי כבר פועל למעשה. באזורים אחרים אין טעם להטיל הגבלות חמורות. ההחלטות נלקחות מדי יום ביומו. האם איטליה היא תמונת מראה של צרפת בעתיד הקרוב? לא בטוח.

מערכת הבריאות באיטליה שונה מזו של צרפת. המומחים אומרים שבצרפת המערכת ערוכה יותר טוב מאשר באיטליה כדי להתמודד עם מספר הולך וגובר של חולים. האם יש להטיל מגבלות מייד או לחכות? המומחים חלוקים בדעותיהם ומכל מקום רק ממרחק של זמן לאחר סיום המגפה נוכל לדעת מה היה צריך לעשות ואם מה שעשו היה אופטימלי. אני אישית מאוד מעריכה את ניהול המשבר הסניטרי על ידי השלטונות. יש שקיפות ויש אחריות. אני מרגישה שיש על מי לסמוך ומצייתת בקפדנות לכל ההוראות.

10 במרץ

כיום ישנם 1412 חולים מתוכם 66 במצב קשה. עד כה מתו 30 איש מהמחלה.

9 במרץ

כרגע ישנם 1126 חולים מוצהרים מתוכם מתו 19.

עדכון של אורנה ליברמן:

עדיין לא הוכרז מעבר לשלב השלישי אך שר הבריאות הצרפתי הודיע אתמול באופן רשמי על איסור התקהלויות בכל המדינה של למעלה מאלף איש. באזורים הנגועים במיוחד חל איסור על התקהלויות בכלל. בעיר מלוז, אחד ממוקדי המגפה, נסגרו מוסדות החינוך, גנים ובתי ספר, למשך שבועיים. גם במחוז האואז, בצפון המדינה. בינתיים אין מדיניות אחידה בכל הטריטוריה. זאת הסיבה שמקרון דוחה בינתיים את נאומו לאומה. אמצעי התחבורה ממשיכים לפעול, כרגיל.

בעלי אולמות הבידור הביעו דאגה רבה בעקבות האיסור על התקהלויות של למעלה מאלף איש. בתחומים אחרים, שבהם לא נחוצה נוכחות פיזית, אפשר לעבוד בבית. יש הקלות בכיוון זה. מומלץ לא לבקר אנשים מבוגרים. זאת המלצה שחוזרת ונשנית מטעם הגורמים המוסמכים.

7 במרץ 2020

נכון לעכשיו יש בצרפת 613 חולים. מספר המתים לא השתנה והוא עדיין עומד על 9.

5 במרץ 2020

נכון לעכשיו יש בצרפת 285 חולים, מהם מתו 9.

4 במרץ 2020

עדכון מהארץ:

מדינת ישראל החליטה שכל נוסע שחוזר מצרפת יכנס לבידוד.

עדכון של אורנה ליברמן:

עוד מוות בגין קורונה אתמול, איש בן 92 מברטאן. סך הכול ארבעה מתים בצרפת, מתוכם אחד סיני. (מזכיר לי את השיר: שניים סינים… לא יודעת אם זה המקום להתלוצץ אבל בכל זאת… צחוק יפה לבריאות). תריסר מקרים נוספים התגלו וסך הכול, נכון לאתמול, 204 חולי קורונה בכל צרפת. אין שום איזור בצרפת שאין בו מקרים של קורונה, חוץ מאשר קורסיקה. יש מסכות הגנה במלאי שעדיין לא הגיעו לבתי המרקחת. בקרוב ישוחררו 15 עד 20 מיליוני מסכות מהמלאי ויגיעו לחנויות. זאת הודעה של שר הבריאות.

3 במרץ 2020

עדכון של אורנה ליברמן:

בצרפת הראשון שנפטר מקורונה היה סיני בן 80, תייר ואחריו באו שני צרפתים, האחד מורה בן 60 שהוא הצרפתי הראשון שנפטר מהמחלה, בשבוע שעבר, ולפני כמה ימים נפטרה אישה בת 89. לא ברור איך שני הצרפתים האלה שנפטרו נדבקו מהמחלה. שניהם מאותו מחוז, L'Oise, מחוז בצפון צרפת. יש עוד שני מוקדים נגועים בצרפת.

בנוגע לשאר החולים, ידוע איך נדבקו. מספר החולים שלא יודעים מה מקור המחלה מועט מאוד. אני לא בשום פניקה ולא בשום היסטריה. אני חוששת כמו כולם וטבעי לחשוש אבל אני בוטחת בשלטונות. יש שקיפות בנוגע לדיווחים, לא מסתירים מהאזרח שום דבר. מתעוררים כל מיני פחדים קמאיים ממגפות אבל התנאים הסניטריים ומצב הרפואה שונים היום בתכלית השינוי מאשר בזמנים קודמים ואני מאמינה שבקרוב ימצאו תרופה וחיסונים.

בכל אופן חששות ולחץ מקטינים את כושר העמידה של הגוף ואין טעם. עדיף להישאר רגועים ולהקשיב להמלצות משרד הבריאות. לרחוץ ידיים תכופות, כל פעם שיוצאים מהתחבורה הציבורית, להשתמש בנוזל חיטוי לידיים אם אין אפשרות לרחוץ ידיים, לא ללחוץ ידיים, לא להתנשק, לשמור מרחק מאנשים אחרים, עד כמה שהדבר אפשרי, להתעטש אל תוך המרפק. אחוזי התמותה מהמחלה נמוכים מאוד, המספרים שנותנים הם בין אחוז אחד לשניים. הרוב מחלימים.

עדכון מהערב:

משרד הבריאות שוקל להטיל הגבלות על מי שנוסע לצרפת (כפי שעושים כיום לאלו שמגיעים מאיטליה או ממזרח אסיה). הכתבה פורסמה אך ורק באתר וואלה ואין לה אישוש ממקומות אחרים. אני עוקב אחרי האתרי החדשות השונים ואדווח ברגע שיהיו חדשות.

2 במרץ 2020

נכון לעכשיו בצרפת ישנם 130 חולי קורונה מתוכם 9 במצב קשה.

הנה העדכון הכי עדכני של מרים אדרי:

המצב הולך ומשתנה מיום ליום ואף משעה לשעה. נכון להיום החיים ממשיכים והאנשים לא כאלה מודאגים. אולם יש להודות שאפילו אם לא רוצים לשמוע על זה או שמתעלמים בצורה זו או אחרת המציאות מכה בנו בפנים.

בפריז לפחות ובערים הגדולות ניתנו הנחיות לבטל או לדחות את כל ההתכנסויות מעל 5000 איש וזה אומר כל הירידים הגדולים של העונה:

 • יריד הספרים הגדול באירופה המתרחש בחודש מרץ באולמי התערוכות " פורט דה וורסאיי בדרום מערב פריז (השנה היה צריך להתקיים בסוף שבוע ה20 עד 23 למרץ) ובו יותר מ3000 סופרים, 1200 מציגים מ50 מדינות וכיותר מ160 000מבקרים בוטל.
 • הצגות בכל אולם שמכיל החל מ 5000 צופים (שאלו האולמות ה"קטנים -בינונייים" אצלנו ), דוגמאת אולם  "זניט" בוטלו (או נדחתו).
 • שתי האופרות של פריז נשארות פתוחות לעת עתה.

עובדי מוזאון הלובר ביקשו לא להגיע לעבודה. הסיבה לכך היא שהם דורשים הסברים יותר ברורים לגבי אמצעי בטיחות סביב הקורונה מכיוון שזהו מקום סגור ובו יותר מ15,000 מבקרים מיד יום (70 אחוז מהם תיירים).

מי שמגיע ממדינות בעלי מקרים רבים של  הווירוס ( כגון איטליה) מקבלים הנחיה להיכנס לבידוד במשך 14 יום בחזרתם הביתה.

בבתי מלון ומסעדות בפריז ובערים הגדולות בצרפת נרשמו כבר אלפי ביטולים. דיסנילנד פריז (יעד מס' ראשון תיירותי באירופה עם יותר מ5000 מבקרים מדי יום) נשאר פתוח לקהל כי מנהלי הפארק אמרו ש"אנו לא עומדים מול וירוס שנדבק כאשר אנו באויר הפתוח ושאין שום סיכוי להדבקה כאשר האנשים עומדים חמישה מטר זה מזה בחוץ"

בגדול תושבי פריז לא מדברים הרבה על זה חוץ ממי שעיסוקיו ישירות מושפעים מתיירות. ירד הרבה גשם היום והמזג האויר קצת סוער וזו תופעה רגילה לחלוטין בחודש זה. קוראים לתופעת הגשמים הזאת : "ג'בולה דה מארס"  « Giboulées de Mars » הימים מתארכים ועדיין יש אוירה של אביב בפתח.

כולנו מקוים שהמצב יעבור כמה שיותר מהר וללא נזקים כבדים מדי.

1 במרץ 2020

עד לפני כשבועיים התגלו בצרפת אך ורק 12 נשאים, כאשר אחד מהם, תייר סיני בן 80, מת מהמחלה. אולם עם התפשטות הוירוס באיטליה עלה מספר מקרי הקורונה ליותר מ 50. נכון לעכשיו רוב רובם של אלו שנדבקו במחלה נשארו בחיים. המחלה התגלתה נכון לעכשיו בעיירות Oise ו Annecy, שם נדבקו אנשים מתייר שחזר מאיטליה. נכון להיום נוסף עוד אדם לסטטיסטיקת המתים מהמחלה (מורה צרפתי בן 60).

היום (1.3.2020) התגלו עוד מקרים וכמות החולים עלתה ל 100 (מתוכם 9 במצב קשה). בעקבות זאת הוציא משרד הבריאות הוראה שיש לשטוף היטב את הידיים במים וסבון כאשר יוצאים מהשירותים (מסתבר שעל פי סקר של ערוץ הטלויזיה BFM כ-30% מהצרפתים לא עושים זאת).

דבר אחרון, מוזיאון הלובר נסגר זמנית לכמה שעות לצורך אספת עובדים שעוסקת בהתמודדות עם הקורונה. ככל שאני מבין מהשטח המוזיאון איננו סגור לצמיתות והוא אמור להיפתח מחדש בקרוב.

29 בפברואר 2020

מרים אדרי תושבת פריז העלתה סרטון קצר שבו היא מספרת שהפריזאים נכון לעכשיו נרתעים יותר מהקור מאשר מהקורונה. את הסרטון צילם וערך לירן הוטמכר.

מה הוא וירוס הקורונה?

למי שעוד לא מכיר הנה כמה מילים על וירוס הקורונה:

וירוס הקורונה שייך למשפחה של נגיפים שעד לאחרונה לא גרמה לתחלואה בקרב בני אדם. אולם החל מדצמבר 2019 החל נגיף זה לגרום לדלקת ראות קשה בקרב תושבי העיר וואהן שבסין. משם החל הנגיף להתפשט בכל סין במהירות גבוהה מאוד ודי מהר יצא מגבולות המדינה בתחילה למדינות שכנות ואחר כך לשאר העולם.

כיצד ניתן להידבק בקורונה?

ישנה סברה שבני האדם הראשונים שנדבקו בנגיף באמצעות נגיעה בבעלי חיים ופירות ים או אכילתם. התיאוריה הזאת נשענת על העובדה שראשוני החולים בקורונה עבדו או ביקרו בשווקים בוואהן שמכרו פירות ים וסוגים שונים של בעלי חיים. אולם, נכון לעכשיו, לא הצליחו להוכיח את התיאוריה הזאת מכיוון שלא זוהה בוודאות בעל החיים, אשר מעביר את החיידק הזה לאנשים.

מה שבטוח הוא שהדרך הקלה ביותר להידבר בקורונה היא באמצעות חשיפה להפרשות מדרכי הנשימה בעת עיטוש או שיעול. כתוצאה מכך המחלה מדבקת לא פחות, ואולי אף יותר, משפעת ויתכן מאוד שאנשים עלולים להיות מדבקים גם בזמן תהליך הדגירה, כאשר עדיין לא מופיעים שום סימנים.

מה הם הסימפטומים של המחלה?

הסימפטומים של הקורונה דומים מאוד לאילו של מחלת השפעת, קרי שיעול, קשיי נשימה וחום. המחלה עלולה להתדרדר לדלקת ראות קשה ומשם לקריסת מערכות הגוף ומוות. מכיוון שאלפי אנשים כבר נדבקו בנגיף ורק מעטים יחסית מתו ממנו, קשה לדעת כיום מי הן קבוצות הסיכון שמצבם הרפואי יתדרדר במהירות ומי בסך הכל ירגיש כאילו קיבל שפעת קלה.

כמו כן, בגלל הדמיון בין תסמיני הקורונה לאלו של השפעת קיים כיום קושי מסויים לאבחן אנשים שלקו במחלה ולא במחלה אחרת עם תסמינים דומים. זאת הסיבה שקיימת דרישה מאנשים שהחלו לפתח סימפומים של שפעת להישאר בבידוד, לפחות עד שבדיקות הדם יאשרו או ישללו באופן ודאי את מחלת הקורונה אצלם.

כיצד ניתן להתמגן כנגד נגיף הקורונה?

על פי הנחיות משרד הבריאות מומלץ לעשות את הדברים הבאים על מנת להקטין את סיכויי ההדבקות בנגיף:

 • לא לבקר בשווקים בהם מוכרים בעלי חיים (לפחות עד שתיאוריית הדבקת בני האדם על ידי בעלי חיים תאושש או תופרך).
 • להקפיד על שיעול או עיטוש למרפק.
 • לא לבקר בבתי חולים אם יש אופציה אחרת.
 • לשמור על היגיינה (שטיפת ידיים במים וסבון, שימוש בג'ל אלכוהול לצורך חיטוי וכו').

למידע נוסף על נגיף הקורונה מומלץ להיכנס לאתר משרד הבריאות שמתעדכן באופן תדיר.

כמה מילים על מרים אדרי

מרים נולדה בצרפת להורים ממוצע רוסי/קובני ומרוקאי (שילוב מעניין מאוד). במהלך חייה היא התגוררה לא רק בצרפת אלא גם בישראל, ונצואלה, ארה"ב והאיים הקאריביים. במהלך חייה עסקה מרים בתחום התיירות והשיווק והיום היא עוסקת בלהנגיש את התרבות הצרפתית לתייר הישראלי. מטרתה העיקרית של מרים היא לעזור לתייר הישראלי לגלות את פריז דרך עיניים צרפתיות והיא עושה זאת באמצעות סדרה של סיורים בנושאי קולינריה, אופנה, תיאטרון ועוד. ניתן להזמין סיורים איתה דרך האתר שלה.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

אהבתם את הכתבה? מוזמנים לשתף :-)

שתף אותי בפייסבוק
צייץ אותי בטוויטר
שלח אותי באימייל
נעץ אותי בפינטרסט

והערה קטנה לסיום....

אני מאוד מקווה שהכתבה הזאת מצאה חן בעיניכם. אני משקיע המון זמן ולא מעט כסף על מנת לספק לכם מידע איכותי ובחינם. אז אם במקרה אתם מתכננים טיול לצרפת ובא לכם לפרגן לי, כל מה שצריך לעשות זה להזמין את מקומות הלינה שלכם והכרטיסים לאטרקציות השונות והמופעים דרך האתר שלי.

ההזמנות הללו לא יעלו לכם יורו אחד נוסף אך כל הזמנה כזאת תספק לי עמלה קטנה שאותה אשקיע חזרה באתר. הנה הדפים העיקריים מהם ניתן להזמין מקומות לינה וכרטיסים:

המון תודה מראש והמשך קריאה מהנה באתר!

35 תגובות

 1. שלום, ב 2019 הייתי בפריז ונעזרתי רבות באתר שלך, פשוט מדהים.
  חג,לגבי הקורונה, אנחנו המשפחה טסה לאלפים הצרפתיים
  באוגוסט, אשמח אם תתיחס לאזור הנ"ל (כמו אנסי שציינת בכתבה)

  תודה רבה על כל מה שאתה עושה
  שרון

 2. צבי שלום
  האתר שלך מלא כרימון. אומנם כרגע בגלל אי הודאות עם בהקורונוה דחינו את הנסיעה אבל בהחלט מתכוונת להשתמש בהמלצות דרך האתר המדהים שלך.

 3. היי, אני בת 19 ויש לי טיסה לפריז בעוד שבוע בדיוק (9.3) ואני לא יודעת אם להתחיל להתכונן לכך מבחינת תכנון הטיול, אתרים, אריזת מזוודה או לחכות לעידכונים של הרגע האחרון בנוגע לנגיף? האם להצטייד במסיכה? מה ההמלצה?

  1. מומלץ להצטייד במסיכה טובה, לשמור על היגיינה מרבית ולהתעדכן בדף הזה כדי לראות איך דברים יתפתחו.

   1. תודה רבה על העדכונים החשובים, ובכלל אנחנו נעזרים הרבה באתר המצוין שלך… מחזיקים אצבעות שלא נצטרך לבטל ( טסים עוד שבועיים) ואז ב"ה נשמח להזמין כרטיסים לאטרקציות דרך האתר שלך….

   1. היו 10 נבדקים עם חשש קורונה בואל טורנס, שוודים. כרגע נמצאו שליליים, נשלחו ליתר בטחון למעצר בית.

 4. תודה גדולה שאתה מעדכן בנושא זה.
  האם יש חתך של החולים לפי איזורים? (אני מניחה שסך החולים מפוזרים בכל המדינה) מעניין לדעת מהו אחוז החולים בפריז עצמה.
  שוב תודה על כל החומר העשיר והמלמד שנמצא באתר.

 5. תודה צבי – כל כך אוהבים את הכתבות וההמלצות שלך "L'Oise, מחוז בצפון צרפת. יש עוד שני מוקדים נגועים בצרפת."
  מהם שני המוקדים הנוספים ?
  מתוכננת לנו חופשה משפחתית מורחבת באזור הריביירה ועמק VERDON והייתי רוצה לדעת אם יש מקרים נגועים באזור בעיקר בגלל הקירבה לגבול האיטלקי

  1. כרגע יש חולים במחוז סבויה שהוא כבר די קרוב לפרובאנס. מה הולך להיות מחר? אין לי מושג. לכן אני ממליץ להמשיך ולחזור לאתר על מנת להתעדכן.

 6. הי. אני אמורה לטוס לפריז מחר בלילה עם בתי לכבוד בת המצווה שלה – ומבטלת… עכשיו אחרי הכרזת ראש הממשלה ושר הבריאות. לא יכולה להרשות לעצמי שבועיים בבידוד אחרי חמישה ימים עליזים בפריז.
  יודע איך ואם מקבלים החזר, דחיית טיסה או כל סידור אחר מאל על (זו טיסת אל על lite אם זה מדנה…)?

  1. שלום שרון.

   לכל חברה יש את מדיניות הביטולים שלה כך שקצת קשה לי לענות על השאלה הזאת. אני בסך הכל מרכז כאן מידע שמגיע מצרפת וישראל לגבי התפשטות המחלה.

   צבי

   1. תודה צבי. מאוד נהנית לקרוא את המידע שאתה מרכז כאן. קצת נכנסתי ללחץ ויריתי לכל הכיוונים.
    תודה שרון

  1. ממה שידוע לי הוא נמצא בברטאן, חבל ה Oise ויש גם מקרים בפרובאנס. בכל מקרה, אם אתה רוצה לראות את התפשטות הנגיף בזמן אמת, אתה מוזמן להיכנס לקישור למפת הקורונה בכתבה.

 7. הי תודה על האתר שלכם שלדעתי מפרט מצויין על הנעשה בפריז אנחנו אמורים לטוס טיסה משפחתית לפריז ב29/3
  אפשר לדעת מה קורה כרגע בפריז והאם המקומות פתוחים כרגיל או סגורים ועצה מתחושת בטן האם כדאי כרגע להשאיר את הטיסה או לבטל

  1. כרגע העסקים שם כרגיל אבל הכל יכול להשתנות מהר מאוד. זאת הסיבה שקטונתי מלהמליץ אם להגיע לשם כרגע או לא.

  1. אכן דיסנילנד נסגר עד להודעה חדשה. מעבר לזה אין הרבה מה להרחיב.

 8. תודה רבה רבה על העידכונים בימים קשים אלה.
  לרבים מאיתנו משפחות בצרפת ואנחנו חרדים לשלומם, אין אתר פרט לאתר שלכם שמדווח לפרטים קטנים מה קורה בצרפת.
  (אני באופן אישי כל בוקר מחכה לתגובתכם)
  שאלתי, האם יש לכם מידע מפורט יותר על "פונטבלו", או מקור אליו אוכל לפנות ולקבל מידע?
  תןדב רבה.

  1. שלום סיגל.

   לצערי אין לי עדיין כתבה על פונטנבלו אך אני בהחלט מתכנן לכתוב עליו בעתיד.

   בברכה,
   צבי

 9. בוקר טוב ותודה רבה על בעידכון המפורט של יואל מיטרני , בנושא הקורונה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

פריז למטייל

מידע על מחוזות צרפת

מחוץ לצרפת

תרבות צרפת

כתבות שיעניינו אותכם

כתבות אחרונות

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק קבלו עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מיד עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

הרשמה לעלון של פרנקופילים אנונימיים

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 פריז ואיל דה פראנס?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי פריז ומחוז איל דה פראנס, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.