ניווט מהיר בתוך הכתבה

הנשים האומללות של טירת שאטובריאן (Chateaubriant)

הנשים האומללות של טירת שאטובריאן (Chateaubriant)

תוכן העניינים

את שאטובריאן גיליתי במהלך סיורי ההכנה לקראת טיול הבוטיק שתכננתי בברטאן ומיד התאהבתי בה. הכל התחיל בכך שעבדכם הנאמן, דני אשכנזי וידידתי הטובה איזבל החליטו לעצור כאן בדרך לטירת בריסאק, אשר היוותה את "המנה העיקרית" של אותו יום. חנינו לנו מול הכנסיה של העיירה ומכיוון שאני חובב כנסיות ידוע לקחתי את איזבל איתי ויחד נכנסנו פנימה. את ההמשך תוכלו לראות בסרטון הבא…

אחרי שיר כזה הבנתי שכנראה יש איזשהו קסם שחבוי בעיירה וכשהגענו לטירה עצמה הבנתי שצדקתי. שילוב כזה בין מבצר מימי הביניים לבין ארמון רנסנסי עוד לא יצא לי לראות. תחושת הבטן שלי אמרה שמסתתר פה סיפור מעניין ולכן החלטתי "לחפור" מעט בהיסטוריה על מנת לגלות אותו. לשמחתי אחרי "חפירה" מועטה גיליתי שצדקתי. איזבל ששרה בשאטובריאן אולי הייתה מבסוטה אך שאר הנשים שם היו שמחות הרבה פחות…

לפגוש את הבעל ולמות משמחה

לפני שאתחיל לספר לכם את סיפורה של הטירה העתיקה והאנשים שהתגוררו שם יש צורך להבהיר משהו חשוב. אני מתכוון כמובן לקשר בין טירת שאטובריאן הסופר המפורסם פרנסואה רנה דה שאטובריאן והסטייק המפורסם לא פחות בעל אותו שם. ובכן: אין קשר בין שם הטירה שמסתיים עם האות T ובין שמו של הסופר שמסתיים באות D. אולם אחרי שהבהרנו זאת אפשר להתחיל…

חלק מטירת שאטובריאן ששרד מימי הביניים. צילם: צבי חזנוב
חלק מטירת שאטובריאן ששרד מימי הביניים. צילם: צבי חזנוב

טירת שאטובריאן הוקמה במאה ה-11 והיוותה חלק משורה של טירות בהן טירת קליסון שמטרתם להגן על דוכסות ברטאן מפני מלך צרפת. במאה ה-13 היחסים בין אדוני שאטובריאן ובין מלך צרפת דווקא התחממו ואחד מהם (ז'ופרואה ה-4) אף הציל את חייו של לואי ה-9 מלך צרפת במהלך קרב מנסורה (1250) בעת מסע הצלב השביעי. בתמורה לכך הסכים מלך צרפת שהאדון דה שאטובריאן יחליף את האצטרובלים שעיטרו את שלט האבירים של משפחתו בפרחי השושן (Fleur de Lys) סימלם של בית המלוכה הצרפתי. וככה נוצר הסמל שאטובריאן.

הסמל העתיק של שאטובריאן. מקור תמונה: ויקיפדיה.
הסמל העתיק של שאטובריאן. מקור תמונה: ויקיפדיה.

ואפרופו ז'ופרואה ה-4, לאחר קרב מנסורה, בו הציל את חיי לואי ה-9 הוא נפל בשבי הסרצינים. אחרי מספר שנים הצליח מלך צרפת להעמיד את סכום הכופר הנדרש וז'ופרואה שוחרר. בתום מסע ארוך ממצרים הוא הגיע סוף סוף לפתח טירתו. אישתו סיביל ששמעה על כך שהוא הגיע סוף סוף הביתה רצה אליו וחיבקה אותו באהבה גדולה. אולם פתאום היא החווירה ונפלה מתה על הקרקע. על פי כותבי הכרוניקות של אותה תקופה היא מתה משמחה…

גורלה הטרגי של המאהבת המלכותית

אם חשבתם שזו הטרגדיה היחידה המסתתרת בטירה הזאת הרי שטעיתם. בואו נתקדם בזמן בזמן כמה מאות שנים אל המאה ה-16. במהלך התקופה הזאת עברה הטירה מברוני שאטובריאן, אל הברונים מדינאן ולבסוף אל משפחת לאבאל (Laval). אחד מבני המשפחה ז'אן קיבל את התואר ברון שאטובריאן ובשנת 1509 התחתן עם פרנסואז דה פואה (Francoise de Foix).

פרנסואז, קרובת משפחתה של אן מברטאן דוכסית ברטאן ומלכת צרפת (פעמיים), הייתה אחת הנשים היפות של צרפת. לא רק זאת אלא שפרנסואז הייתה אישה אינטיליגנטית שידעה צרפתית, איטלקית ולטינית על בוריין ואף כתבה שירה לא רעה בכלל. כל התכונות הללו גרמו לה לבלות בחצר המלוכה ולמשוך את תשומת ליבו של מלך צרפת פרנסואה הראשון. מלך צרפת החל להציף אותה במתנות ודאג לקדם את בני משפחתה ובעלה הן בצבא והן בחצר המלך. לאחר כשנתיים של מאבק נכנעה הברונית דה שאטובריאן והפכה למאהבת הראשונה של פרנסואה ה-1 (אך בהחלט לא האחרונה).

הברונית דה שאטובריאן והמאהבת הראשונה של פרנסואה ה-1. מקור תמונה: ויקיפדיה.
הברונית דה שאטובריאן והמאהבת הראשונה של פרנסואה ה-1. מקור תמונה: ויקיפדיה.

בתחילה נראה היה שבעלה לא מתרגש מהסטטוס החדש שלה ואפילו נהנה מהמתנות המלכותיות שנפלו בחלקו ופרנסואז המשיכה להיות המאהבת המלכותית במשך כעשור. בשנת 1525 נפל פרנסואה בשבי הספרדים לאחר קרב פאביה ולאחר 3 שנים חזר לצרפת. שם בחצר המלך הוא הכיר אן דה פיסלו (Anna Jeanne de Pisseleu d'Heilly), אשר הייתה צעירה מפרנסואז בכעשור. אן דה פיזלו שגם היא הייתה יפהפייה הצליחה בתום מאבק של כשנתיים להשיג את ליבו של המלך ופרנסואז דה שאטובריאן חזרה אל טירתה בשנת 1528.

הטירה הרנסאנסית של שאטובריאן. צילם: צבי חזנוב
הטירה הרנסאנסית של שאטובריאן. צילם: צבי חזנוב

בשנים הבאות עוד המשיכה פרנסואז להתכתב עם המלך והוא אף ביקר אצלה בארמון הרנסנסי החדש שבנה בעלה. אולם בשנים הללו החל להשתנות יחסו של בעלה לפרנסואז וקנאה בת יותר מעשור הרעילה את ליבו. ז'אן כלא את פרנסואז בחדר חשוך בארמון ובו היא מתה בשנת 1537. האם מתה מוות טבעי או נרצחה על ידי בעלה? החוקרים וההיסטוריונים מתווכחים על כך עד היום…

הנשים של ויקטור הוגו

ונסיים את החלק ההיסטורי באנקדוטה טיפה יותר אופטימית. בקיץ 1796 פגשה סופי טרבושה (Sophie Trébuchet
) הצעירה את הקפיטן המבטיח ז'וזף לאופולד הוגו. השניים התחתנו מאוחר יותר בפריז ומהקשר הזה נולד הסופר המפורסם ויקטור הוגו. גם הקשר הזה היה די טראגי, אם כי לא כמו הקשרים הקודמים אותם סקרתי. שני בני הזוג היו חצויים מבחינה פוליטית (הוגו האב תמך במהפכה הצרפתית והיה בונפרטיסט ואילו אימו הייתה מלוכנית). כתוצאה מכך בני הזוג התגרשו בסופו של דבר וסופי והילדים עזבו לפריז שם חיו בעוני תקופה לא קצרה.

ודרך אגב, הקשר הברטוני בחייו של ויקטור הוגו לא מסתיים בשאטובריאן מכיוון שגם אישתו אדל פושה (Adèle Foucher) וגם המאהבת שלו ז'וליאט דרואה (Juliette Drouet) נולדו בברטאן.

ביקור בטירת שאטובריאן

כשתגיעו לטירה תגלו שהיא מורכבת משני חלקים: הטירה הישנה מהמאה ה-11 וטירה רנסאנסית שנבנתה בין השנים 1533-1539. מהחלקים העתיקים של הטירה שרדו שער ומגדל מרובע מהמאה ה-13. אולם מה שהכי מעניין בעיני הוא דווקא הארמון הרנסאנסי שהוא מאוד פוטוגני (במיוחד מבחוץ).

לצערי חלקים מהארמון הזה נמצאים בשיפוצים (נכון ליולי 2019) כך שתוכלו להיכנס רק למספר מצומצם של חדרים. כאשר השיפוצים הללו יסתיימו תוכלו לראות יותר ואף להנות מידי פעם ממופעים בסגנון ימי הביניים ועוד הפתעות כפי שאפשר לראות בסרטון הבא:

אחרי שסיימתם לבקר בטירה אתם מוזמנים לבקר גם בעיירה בה השתמרו עוד מספר בתים מהמאה ה-15 במיוחד בRue Couéré כך שבהחלט שווה לבקר בה.

רוצים לגור לא רחוק משאטובריאן

טירתו המקסימה של דני Manoir de la Chausee נמצאת במרחק של כ-40 ק"מ מהטירה והיא מומלצת מאוד כבסיס לטיולי כוכב בברטאן. אם תרצו לחיות ממש בשאטובריאן עצמה אתם מוזמנים להיכנס לקישור הזה.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק קבלו עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מידע עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

הרשמה לעלון של פרנקופילים אנונימיים

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 ברטאן למטייל?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי מחוז ברטאן, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

רוצים לקבל גישה למפות צרפת האינטרקטיביות שלי?

הירשמו לעלון שלי ותקבלו גישה למפות אינטרקטיביות ומלאות בכל טוב של פריז, אלזס, עמק הלואר, פריגור ועוד.

במידה וכבר נרשמתם לעלון שלי תקבלו את הקישור למפות הללו באחד מהאימיילים הקרובים. אם לא קיבלתם אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ואשלח לכם את הקישור.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ'ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ'ק אאוט מאוחר ועוד.