שאטו שאן סור מארן מאת רונן סאס

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

כ-18 קילומטרים מפריז, בפאתי העיירה שאן-סור מארן (Champs-sur-Marne) שוכנת אחת מהאחוזות היפות בצרפת. שאטו דה שאן-סור מארן (Château de Champs-sur-Marne) היא טירת רוקוקו שנשתמרה להפליא לאורך השנים למרות שעברה ידיים רבות. השאטו שבנייתו החלה ב-1699 נבנה בסגנון המייזון דה פליזאנס (maison de plaisance), ארמונות קטנים אלו נועדו לשמש מפלט מהמולת העיר או מהפרוטוקולים הנוקשים של הארמון כדי לאפשר לבעליו לסגת אל הפרטיות, האנטימיות והאלמוניות שכה השתוקקו לה במאה ה-18, ועל כן מבנים אלה נבנו ב'מידות אנושיות' ללא כל יומרה ורצון לעשות רושם או להצביע על תארו ומעמדו של בעליו.

לפני שנמשיך, כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

ההיסטוריה של שאטו שאן סור מארן

את סור-מארן החל לבנות איש הכספים שארל רנואר דה לה טואן (Charles Renouard de la Touane) אשר הטיל את מלאכת הבניה על אדריכל המלוכה פייר בולה (Pierre Bullet) אך פשיטת רגל של לה טואן זמן קצר לאחר מכן אילצה אותו לוותר על הנכס לטובת פול פוואסון דה בורווליי (Paul Poisson de Bourvalais) ששכר לסיום הבניה את ג'אן בטיסט בולה דה שמבליין (Jean-Baptiste Bullet de Chamblain) שהיה בנו של האדריכל המקורי שסיים את הבניה ב-1706. אך גם בעליו השני של השאטו לא נהנה ממנו לאורך זמן לאחר שבורוולי הואשם במעילה כעשור בלבד לאחר סיום הבניה והושלך לבסטיליה. השאטו הוחרם ע"י הכתר שלא הביע בו שום עניין או צורך ועל כן מכר אותו לידי ביתו של לואי ה-14 הנסיכה דה קונטי (Princess de Conti) אך גם היא איבדה עניין במקום לאחר שנה בלבד וב-1718 היא העניקה את השאטו לבן דודה הדוכס דה לה ואלייר (duc de la Valliere) שהוריש אותה לבנו לואי סזאר (Louis Cesar) ב-1739. הדוכס החדש החל לעצב ולרהט את השאטו בסגנון הרוקוקו שהיה באופנה באותה התקופה ולצורך כך הזמין את הצייר המפורסם כריסטוף הואט (Christophe Huet) שצויריו מעטרים את קירות שאטו דה שאנטיי (Château de Chantilly) והוטל דה רוהן (Hôtel de Rohan).

 סלון מהמאה ה - 18
סלון מהמאה ה – 18

בין חוג חבריו הקרובים נמנו וולטייר (Voltaire), דידרו (Diderot) ומאדאם דה פומפדור (Madame de Pompadour) שהתארחו במקום, בשנת 1750 הדוכס בנה לעצמו שאטו חדש במונטרוג' (Montrouge) ולאחר שלא הצליח למכור את סור מארן הוא השכיר אותו למאדאם דה פומפדור תמורת 12,000 ליברות לשנה, פומפדור שהתאהבה בשאטו הקטן השקיעה ממון רב בשיפוצו וריהוטו של המקום אך למורת רוחה, המלך (שהיא היתה פילגשו), לא אהב את המקום והיא נאלצה לעזוב אותו ב-1759 לאחר כשנתיים בלבד.השאטו חסר המזל עמד שוב בשיממונו עד שלאחר ארבע שנים נמכר לאיל הספנות גבריאל מישל דה טארון (Gabriel Michel de Tharon), יתכן שבגלל שבעליו החדשים לא היה איש אצולה נחסכה מהשאטו הריסה ובזיזה בתקופת המהפכה הצרפתית ומשפחתו החזיקה במקום עד שהוא נמכר ב-1855 לארנסט סאנטר (Ernest Santerre).

למרות כל הבעלים והתהפוכות לאורך קרוב ל-200 שנה השאטו זכה לעדנה אמיתית רק בשנת 1895 כאשר הוא נרכש ע"י הבנקאי היהודי העשיר לואי קהאן – הרוזן ד'אנוור (comte Louis Cahen d’Anvers), אשר שיפץ את השאטו מהיסוד והתקין בו לוחות דקורטיבים של ג'רמיין בופראן (Germain Boffrand) מהוטל דה מאיין (Hotel de Mayenne) בפריז. משפחת קאן היתה אחת מהמשפחות היהודיות-ספרדיות שהיגרו לצרפת מקוסטנטינופול במאה ה-19 ואשר רובן התמקמו באזור פארק מונסו (Parc Monceau) בפריז, ביתו של לואי – איריין (Irène Cahen) נישאה לבנקאי מואיז דה קומנדו (Moise de Camondo) וילדה לו שני ילדים – ניסים (Nissim), אשר נפל כשלחם כטייס בצבא הצרפתי במלהע"ח הראשונה ועל שמו נקרא מוזיאון ניסים דה קומנדו (Musée Nisim de Camondo) בפריז ואחותו ביאטריס (Béatrice) שהיא ומשפחתה נרצחו באושוויץ ובכך נמחקה שושלת דה קומנדו.

 לואי קהאן - הרוזן ד'אנוור
לואי קהאן – הרוזן ד'אנוור

משפחת קהאן החזיקה צוות גדול של משרתים וגננים וארגנה בשאטו מסיבות רבות שאותן פקדו בין השאר מרסל פרוסט (Marcel Proust), איזדורה דונקן (Isadora Duncan), אלפונסו השמיני (Alphonse XIII d'Espagne) ופול בורג'ה (Paul Bourget). שלושת בנותיו של לואי צוירו על ידי רנואר (Renoir), בציור אחד מופיעות אליזבת (Élisabeth) ואליס (Alice) עם סרט ורוד וכחול כרוך סביב מותניהן וביתו איריין (Irène) מופיע בפורטרט נפרד (כיום במוזיאון בונאט, ביון – musée Bonnat, Bayonne), לואי קהאן כה שנא את התמונות שהוא עיכב את התשלום לרנואר שבעקבות כך פיתח טינה עמוקה למשפחה.

 אירן קאהן ד'אנבר
אירן קאהן ד'אנבר

סור מארן עבר בירושה לבנו שארל (Charles d’Anvers) אשר תרם את השאטו ותכולתו למדינה ב-1935, יתכן ועובדה זו הצילה את תכולת הבית בכיבוש הגרמני של צרפת במלהח"ע השניה מאחר והנאצים הורו להחרים את רכושם של כל היהודים. השאטו שימש לאירוח רשמי של המדינה עד שבשנת 1959 עבר שיפוץ יסודי נוסף כדי לשמש מעון נשיאותי – שועי עולם ביקרו והתארחו במקום עד שנת 1974, בה חדל המקום לתפקד כמעון רשמי. רק בשנת 1979 הוא נפתח כמוזיאון לקהל הרחב ולפני כשנה הוא נפתח שוב לאחר שהיה סגור במשך 6 שנים לצורך שיפוץ, שימור ושחזור. מעל לכ-80 סרטים צולמו בסור מארנה ביניהם מארי אנטוונט (Marie Antoinette) של סופיה קופולה (Sofia Coppola) מ-2006 ויחסים מסוכנים (Dangerous Liaisons) של סטפן פרירס (Stephen Frears) מ-1989.

כיצד מגיעים לשאטו שאן סור מארן

אל סור מארן אפשר להגיע בעזרת רכבת RER קו A ממרכז פריז לכיוון שסי מארן-לה-ואלה (Chessy Marne-la-Vallée), יורדים בתחנת נויזייל (Noisiel) ולוקחים אוטובוס מספר 220 למיירי דה שאן (Mairie de Champs), אפשר גם ללכת מרחק של כ-20 דקות מהתחנה לשאטו.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

מופעים מומלצים באיל דה פראנס

אם אתם מחפשים מופעים מיוחדים לכל המשפחה במרחק לא גדול מפריז אז הרשו להמליץ לכם על שני המופעים הללו:

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מלונות ודירות במחירים הטובים ביותר בצרפת

Booking.com

מידע שימושי

מלונות ודירות במחירים הטובים ביותר בצרפת

Booking.com

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

הרשמה לעלון של פרנקופילים אנונימיים

כרטיסים ליורודיסני

אם אתם מחפשים מידע על דיסנילנד פריז תוכלו למצוא אותו בכתבה הזאת. אם אתם רק רוצים לקנות כרטיסים אז הנה כמה אופציות מעולות:

כרטיסים לארמון ורסאי

ארמון ורסאי הוא ללא ספק הארמון המרשים ביותר בצרפת. אם אינכם רוצים לעמוד בתורים הארוכים בקופות מומלץ בחום לקנות כרטיסים מראש. הנה כמה אופציות טובות:

התגעגעתם? סיורי הבוטיק בפריז עם הפרנקופיל חוזרים לזמן מוגבל בעוד:

ימים
שעות
דקות
שניות

הנה כמה מהסיורים שאני מציע

  • המארה
  • פסאז'ים
  • איל דה לה סיטה ואיל סן לואי
  • הרובע הלטיני
  • מונמרטר
  • ועוד

רוצים לקבל גישה למפות צרפת האינטרקטיביות שלי?

הירשמו לעלון שלי ותקבלו גישה למפות אינטרקטיביות ומלאות בכל טוב של פריז, אלזס, עמק הלואר, פריגור ועוד.

במידה וכבר נרשמתם לעלון שלי תקבלו את הקישור למפות הללו באחד מהאימיילים הקרובים. אם לא קיבלתם אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ואשלח לכם את הקישור.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ'ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ'ק אאוט מאוחר ועוד.