בריז’יט מקרון יוצאת מהארמון ד”ר אורנה ליברמן

גילוי נאות לפני שנתחיל:

מתוך אהבתי לצרפת אני משקיע רבות באתר ובשיפור מתמיד של התוכן וחווית השימוש בו, כדי שתהנו ממנו. אשמח אם כשאתם מזמינים מלון, כרטיסים לאטרקציות ורכבות או שוכרים רכב, תעשו זאת דרך אתרי ההזמנות המומלצים (כאן בקישור). אציין שאני מקבל עמלה קטנה על כל קנייה כזאת, וכך בכל פעם שאתם קונים דרכי אתם גם נהנים ממוצר איכותי מאתר אמין, וגם מאפשרים לי להוסיף ולהשקיע באתר להנאתכם.

בריז'יט מקרון יוצאת מהארמון ד"ר אורנה ליברמן
ניווט מהיר
זמן קריאה משוער: 4 דקות

בריז’יט מקרון, רעיית נשיא צרפת, חוזרת לאור. מה גרם לה פתאום לתת ראיון רדיופוני של שעה וחצי, אחרי שבחלק הראשון של כהונת בעלה, נשארה די דיסקרטית? בראש וראשונה יש לציין שכמה מיועציו ההיסטוריים של מקרון, אלה שהיוו חלק מהגוורדיה הצעירה שליוותה אותו מאז חמש שנים, פרשו מתפקידם. יועצים אלה סברו שלבריז’יט מקרון אין מקום בתמונה. לא שהייתה להם איבה אישית כלפיה. לא. הם פשוט חשבו שאסור לה לגנוב מבעלה את האור. ועתה, מכיוון שפרשו, הוחלט לשנות את אסטרטגיית התקשורת ולנצל את האמפטייה ממנה נהנית רעיית הנשיא.

מדוע אשת נשיא צרפת יוצאת דווקא כעת לאור הזרקורים?

כי בריז’יט מקרון אהובה לא רק על נשים מגיל חמישים ומעלה, שהרומן יוצא הדופן שלה עם עמנואל בעלה מעורר את אהדתן, אלא גם על חלקים אחרים מהציבור. לאחר משבר האפודים הצהובים, נכון יהיה, לדעת סביבתו הקרובה של הנשיא, להפוך את תדמיתו לסימפטית יותר, אנושית יותר. ובהשגת מטרה זו, התערבותה של אשתו תהיה יעילה.

גם בריז’יט מקרון עצמה מרגישה עתה הרבה יותר מוכנה לסייע בשיפור תדמיתו של בעלה מאשר קודם. היא צפתה בחרדה בקשיים בהן נתקלו בנות הזוג של הנשיאים שקדמו לבעלה וחששה מאוד להזיק לו. אי לכך העדיפה לבחור בשתיקה. אך עתה הגיע הזמן.

מה גם שהזוג עמנואל-בריז’יט יוצא דופן במופתיותו. זוגיות סימביוטית כזו לא נראתה בארמון האליזה מאז פומפידו – ז’ורז’ וקלוד. עמנואל ובריז’יט משלימים זה את זו. הכול נעשה בצוותא והקרבה הזאת בין עמנואל לאשתו מסבירה את הצלחת הראיון הרדיופוני. זו שמתגוררת בארמון האליזה לצד בעלה נותרה מעריצתו האדוקה ביותר. הפרשנים הפוליטיים מציינים ברובם את תחושת הכנות והאותנטיות ששידרה בריז’יט בדבריה לעיתונאי מרק-אוליבייה פוז’ייל, ב-20 ליוני, מעל גלי האתר של RTL.

ולא רק דיבורים, גם מעשים. בריז’יט מקרון טרחה ונסעה למרסיי ולליון, שתי הערים הגדולות. תשעה חודשים לפני הבחירות לרשויות המקומיות, בריז’יט מצטלמת עם ראשי הערים. האם לא מדובר במהלך פוליטי? הידוק שיתוף הפעולה עם ז’אן-קלוד גודן, ראש עיריית מרסיי, ותיקון היחסים עם ז’רר קולון, ראש עיריית ליון? “לא ולא”, הכחישה בריז’יט בליון, לבושה בשמלה אדומה מהודרת מעל הברכיים ונעולה נעלי עקב הולמות. “אין לי נטייה לפוליטיקה אבל יש לי נטייה לבעלי”.

תגיד מה שתגיד, כמה ימים אחרי שחזרה ממרסיי, הודיע כבר ראש העיר הרפובליקני ז’אן-קלוד גודן על תמיכתו בשיתוף פעולה עם תנועתו של עמנואל מקרון. לבריז’יט מקרון אין אולי נטייה לפוליטיקה, אבל יש לה השפעה בתחום. הקסם פועל. הפופולריות שלה גדולה הרבה יותר מזו של בעלה. יועצי התקשורת שלו צדקו כשהורו לה לצאת לאור.

בראיון שנתנה ברדיו חזרה והדגישה את תמיכתה ללא סייג בבעלה ובמדיניותו. “בבוא הזמן, ההיסטוריה תצדיע לו. אני מבינה את ההיגיון שלפיו הוא פועל. אני רואה את עבודתו. בשלב ראשון הוא מנתח. בשלב שני הוא מסנתז. בשלב שלישי הוא מנסה להגיע אל הפתרון.” דרך דבריה של בריז’יט נשמע קולו של בעלה. אין ספק שהראיון הוכן בקפדנות רבה על ידי בני הזוג ויועציהם. הכול בשליטה.

חלקה של בריז’יט מקרון בעיצוב מדיניות בעלה

כבר מההתחלה עיצבה בריז’יט את דרכי הפעולה של הנשיא שבדרך. וגם בעת הכהונה, השפיעה על מינויים שונים, כגון מינויו של שר הפנים האחרון קריסטוף קסטנר, שר החינוך ז’אן-מישל בלנקר (את הדחת שרת התרבות פרנסואז ניסן לא הצליחה למנוע למרות מאמציה), מתחה ביקורת על התנסחויותיו של בעלה, אלה שהיו שנויות במחלוקת.

לדוגמה: אחרי שמקרון הצהיר באלג’יר ש”הקולוניאליזם היה פשע נגד האנושות”, והעמיד בכך בסכנה את סיכוייו להיבחר, התפרצה בריז’יט לישיבת החירום שנערכה לאחר הדברים ואמרה לו: “איזה קשקוש דבילי פלטת, ככה לא תגיע לנשיאות”. גם את משפטיו הפוגעניים, בנוסח “יש כאלה שמצליחים ויש כאלה שהם כלום”, בריז’יט לא אהבה ואמרה לו: “ככה תהרוס את המנדט שלך”.

את הנשיאות כבש מקרון יחד עם רעייתו. יד ביד. עקרון הצוותאות מצליח לזוג הבלתי רגיל, המודרני. המשפט השגור ביותר בפיו של עמנואל במשך היום הוא “איפה בריז’יט”. בכל ערב מתכנס הזוג לריטואל קצר שבו בריז’יט מעדכנת את עמנואל בכל מה ששמעה במשך היום.

אין לה נטייה לפוליטיקה? באמת? הפרשנים טוענים שההיפך הוא הנכון. ולא זו בלבד. ההיסטוריון ז’אן גריג מצהיר שתחת הרפובליקה החמישית לא היה עדיין זוג כל כך פוליטי כמו עמנואל ובריז’יט. עם זאת, ברור הוא שלמרות השפעתה, לא היא הקובעת ויש תחומים שאליהם היא לא נכנסת כלל. בריז’יט לא מתערבת, למשל, בפרטי הרפורמות ומשאירה זאת למומחים.

לא רק אשת נשיא צרפת

בריז’יט מקרון מרגישה טוב בארמון האליזה ומשלבת בהרמוניה את חייה כיועצתו הפוליטית הלא רשמית של הנשיא בתפקידיה כאישה, כאם וכסבתא. מפעם לפעם היא מוצאת זמן לצאת עם בעלה לארוחות אינטימיות במסעדה. וכל זאת לא נעשה על חשבון משפחתה. האימא והסבתא נמצאת בקשר הדוק עם ילדיה ומטפלת בנכדיה. כמו כן לא מזניחה בריז’יט את תפקידה המסורתי של אשת הנשיא מאז הרפובליקה השלישית בדאגה לילדים חולים ולילדים בעלי צרכים מיוחדים.

מכיוון שהייתה שנים רבות מורה בתיכון, בריז’יט מקרון מכירה היטב את מערכת החינוך ויש באמתחתה של המורה הקשובה תכניות רבות כדי לסייע לבני נוער להצליח בחייהם.
האם השיגה בריז’יט את מטרת המקרוניה (מלשון מקרון) להציג את בעלה באור אנושי יותר בראיון שנתנה? ימים יגידו.

סביב הראיון הרדיופוני שנתנה בריז’יט מקרון

הכתבה מבוססת בעיקרה על דבריהם של הפרשנים:
Alix Bouilhaguet
Jean Garrigues
Bruno Jeudy
Nathalie Schuck

בתכנית היומית C dans l’air ששודרה ב-22 ליוני, 2019, בערוץ הטלוויזיה 5.

כמה מילים על ד”ר אורנה ליברמן

אורנה ליברמן, בעלת דוקטורט בספרות צרפתית, היא חוקרת תנ”ך, ספרות ותרבות, המתגוררת בצרפת. אתם מוזמנים לבקר בבלוג שלה, לשון המקרא – אור חדש על שפה עתיקה, המוקדש בעיקרו לביאור התנ”ך דרך שפתו.

ד”ר אורנה ליברמן חקרה ומצאה שכל מילה ומילה בעברית מביעה גם את ההפך שלה: לכל מילה יש תאומה מנוגדת. רוע הוא גם רעות, נעווה הוא גם נאווה, שר הוא גם רש. פרטים והסברים על תופעת כפילות השפה ומשמעויותיה בבלוג, הכולל גם לא מעט רשומות על תרבות צרפת ותרבויות אחרות. כך מאחד הבלוג את שתי אהבותיה הגדולות של אורנה, העברית והצרפתית.

התרבות הצרפתית תופסת מקום נכבד בחייה וכתבותיה הרבות והמגוונות באתר “פרנקופילים אנונימיים” ממחישות את קשת הנושאים בהם היא מתעניינת ואותם היא חוקרת.

 

צבי חזנוב (הפרנקופיל). צילום: לירן הוטמכר

נעים מאוד שמי צבי חזנוב (הפרנקופיל), בעל תואר ראשון ושני בתרבות צרפת ויחסים בין לאומיים מהאוניברסיטה העברית, ומאוהב בצרפת ותרבותה מאז שאני ילד. את הידע שצברתי ואת האהבה אני שמח לחלוק אתכם כאן.

מוזמנים ליצור איתי קשר

מתכננים טיול לצרפת?
מוזמנים להיכנס ל"ארגז הכלים" שלי שמכיל שורה של אתרים אמינים להזמנות מלונות, כרטיסים, רכבים וכל דבר נוסף שתזדקקו לו לבניית טיול מושלם.
רוצים לא לפספס אף כתבה?
הרשמו לעלון שלי ותתחילו לקבל כתבות מרתקות כל שבוע לאימייל. כבונוס אשמח גם לתת לכם בחינם את ההרצאה שלי "טיול בפריז בעקבות מולייר".​

אהבתם את הכתבה?

מוזמנים לספר לחברים שלכם

ניווט מהיר
הפרנקופיל
בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם (או מקסימום פעמיים) בשבוע.

ואם זה לא שכנע אותכם…

מי שנרשם כעת יקבל את הרצאה שלי על טיול בפריז בעקבות מולייר בחינם!

דילוג לתוכן