הרשמה
לעלון

לימודי
צרפתית

הזמנת
מלון

קניית
כרטיסים

בריז'יט מקרון יוצאת מהארמון ד"ר אורנה ליברמן

בריז'יט מקרון יוצאת מהארמון ד
בריז'יט מקרון יוצאת מהארמון ד"ר אורנה ליברמן
ניווט מהיר בתוך הכתבה

בריז'יט מקרון, רעיית נשיא צרפת, חוזרת לאור. מה גרם לה פתאום לתת ראיון רדיופוני של שעה וחצי, אחרי שבחלק הראשון של כהונת בעלה, נשארה די דיסקרטית? בראש וראשונה יש לציין שכמה מיועציו ההיסטוריים של מקרון, אלה שהיוו חלק מהגוורדיה הצעירה שליוותה אותו מאז חמש שנים, פרשו מתפקידם. יועצים אלה סברו שלבריז'יט מקרון אין מקום בתמונה. לא שהייתה להם איבה אישית כלפיה. לא. הם פשוט חשבו שאסור לה לגנוב מבעלה את האור. ועתה, מכיוון שפרשו, הוחלט לשנות את אסטרטגיית התקשורת ולנצל את האמפטייה ממנה נהנית רעיית הנשיא.

מדוע אשת נשיא צרפת יוצאת דווקא כעת לאור הזרקורים?

כי בריז'יט מקרון אהובה לא רק על נשים מגיל חמישים ומעלה, שהרומן יוצא הדופן שלה עם עמנואל בעלה מעורר את אהדתן, אלא גם על חלקים אחרים מהציבור. לאחר משבר האפודים הצהובים, נכון יהיה, לדעת סביבתו הקרובה של הנשיא, להפוך את תדמיתו לסימפטית יותר, אנושית יותר. ובהשגת מטרה זו, התערבותה של אשתו תהיה יעילה.

גם בריז'יט מקרון עצמה מרגישה עתה הרבה יותר מוכנה לסייע בשיפור תדמיתו של בעלה מאשר קודם. היא צפתה בחרדה בקשיים בהן נתקלו בנות הזוג של הנשיאים שקדמו לבעלה וחששה מאוד להזיק לו. אי לכך העדיפה לבחור בשתיקה. אך עתה הגיע הזמן.

מה גם שהזוג עמנואל-בריז'יט יוצא דופן במופתיותו. זוגיות סימביוטית כזו לא נראתה בארמון האליזה מאז פומפידו – ז'ורז' וקלוד. עמנואל ובריז'יט משלימים זה את זו. הכול נעשה בצוותא והקרבה הזאת בין עמנואל לאשתו מסבירה את הצלחת הראיון הרדיופוני. זו שמתגוררת בארמון האליזה לצד בעלה נותרה מעריצתו האדוקה ביותר. הפרשנים הפוליטיים מציינים ברובם את תחושת הכנות והאותנטיות ששידרה בריז'יט בדבריה לעיתונאי מרק-אוליבייה פוז'ייל, ב-20 ליוני, מעל גלי האתר של RTL.

ולא רק דיבורים, גם מעשים. בריז'יט מקרון טרחה ונסעה למרסיי ולליון, שתי הערים הגדולות. תשעה חודשים לפני הבחירות לרשויות המקומיות, בריז'יט מצטלמת עם ראשי הערים. האם לא מדובר במהלך פוליטי? הידוק שיתוף הפעולה עם ז'אן-קלוד גודן, ראש עיריית מרסיי, ותיקון היחסים עם ז'רר קולון, ראש עיריית ליון? "לא ולא", הכחישה בריז'יט בליון, לבושה בשמלה אדומה מהודרת מעל הברכיים ונעולה נעלי עקב הולמות. "אין לי נטייה לפוליטיקה אבל יש לי נטייה לבעלי".

תגיד מה שתגיד, כמה ימים אחרי שחזרה ממרסיי, הודיע כבר ראש העיר הרפובליקני ז'אן-קלוד גודן על תמיכתו בשיתוף פעולה עם תנועתו של עמנואל מקרון. לבריז'יט מקרון אין אולי נטייה לפוליטיקה, אבל יש לה השפעה בתחום. הקסם פועל. הפופולריות שלה גדולה הרבה יותר מזו של בעלה. יועצי התקשורת שלו צדקו כשהורו לה לצאת לאור.

בראיון שנתנה ברדיו חזרה והדגישה את תמיכתה ללא סייג בבעלה ובמדיניותו. "בבוא הזמן, ההיסטוריה תצדיע לו. אני מבינה את ההיגיון שלפיו הוא פועל. אני רואה את עבודתו. בשלב ראשון הוא מנתח. בשלב שני הוא מסנתז. בשלב שלישי הוא מנסה להגיע אל הפתרון." דרך דבריה של בריז'יט נשמע קולו של בעלה. אין ספק שהראיון הוכן בקפדנות רבה על ידי בני הזוג ויועציהם. הכול בשליטה.

חלקה של בריז'יט מקרון בעיצוב מדיניות בעלה

כבר מההתחלה עיצבה בריז'יט את דרכי הפעולה של הנשיא שבדרך. וגם בעת הכהונה, השפיעה על מינויים שונים, כגון מינויו של שר הפנים האחרון קריסטוף קסטנר, שר החינוך ז'אן-מישל בלנקר (את הדחת שרת התרבות פרנסואז ניסן לא הצליחה למנוע למרות מאמציה), מתחה ביקורת על התנסחויותיו של בעלה, אלה שהיו שנויות במחלוקת.

לדוגמה: אחרי שמקרון הצהיר באלג'יר ש"הקולוניאליזם היה פשע נגד האנושות", והעמיד בכך בסכנה את סיכוייו להיבחר, התפרצה בריז'יט לישיבת החירום שנערכה לאחר הדברים ואמרה לו: "איזה קשקוש דבילי פלטת, ככה לא תגיע לנשיאות". גם את משפטיו הפוגעניים, בנוסח "יש כאלה שמצליחים ויש כאלה שהם כלום", בריז'יט לא אהבה ואמרה לו: "ככה תהרוס את המנדט שלך".

את הנשיאות כבש מקרון יחד עם רעייתו. יד ביד. עקרון הצוותאות מצליח לזוג הבלתי רגיל, המודרני. המשפט השגור ביותר בפיו של עמנואל במשך היום הוא "איפה בריז'יט". בכל ערב מתכנס הזוג לריטואל קצר שבו בריז'יט מעדכנת את עמנואל בכל מה ששמעה במשך היום.

אין לה נטייה לפוליטיקה? באמת? הפרשנים טוענים שההיפך הוא הנכון. ולא זו בלבד. ההיסטוריון ז'אן גריג מצהיר שתחת הרפובליקה החמישית לא היה עדיין זוג כל כך פוליטי כמו עמנואל ובריז'יט. עם זאת, ברור הוא שלמרות השפעתה, לא היא הקובעת ויש תחומים שאליהם היא לא נכנסת כלל. בריז'יט לא מתערבת, למשל, בפרטי הרפורמות ומשאירה זאת למומחים.

לא רק אשת נשיא צרפת

בריז'יט מקרון מרגישה טוב בארמון האליזה ומשלבת בהרמוניה את חייה כיועצתו הפוליטית הלא רשמית של הנשיא בתפקידיה כאישה, כאם וכסבתא. מפעם לפעם היא מוצאת זמן לצאת עם בעלה לארוחות אינטימיות במסעדה. וכל זאת לא נעשה על חשבון משפחתה. האימא והסבתא נמצאת בקשר הדוק עם ילדיה ומטפלת בנכדיה. כמו כן לא מזניחה בריז'יט את תפקידה המסורתי של אשת הנשיא מאז הרפובליקה השלישית בדאגה לילדים חולים ולילדים בעלי צרכים מיוחדים.

מכיוון שהייתה שנים רבות מורה בתיכון, בריז'יט מקרון מכירה היטב את מערכת החינוך ויש באמתחתה של המורה הקשובה תכניות רבות כדי לסייע לבני נוער להצליח בחייהם.
האם השיגה בריז'יט את מטרת המקרוניה (מלשון מקרון) להציג את בעלה באור אנושי יותר בראיון שנתנה? ימים יגידו.

סביב הראיון הרדיופוני שנתנה בריז'יט מקרון

הכתבה מבוססת בעיקרה על דבריהם של הפרשנים:
Alix Bouilhaguet
Jean Garrigues
Bruno Jeudy
Nathalie Schuck

בתכנית היומית C dans l’air ששודרה ב-22 ליוני, 2019, בערוץ הטלוויזיה 5.

כמה מילים על אורנה ליברמן

אורנה ליברמן היא חוקרת תנ”ך, ספרות ותרבות המתגוררת בצרפת. אתם מוזמנים לבקר בבלוג שלה לשון המקרא – אור חדש על שפה עתיקה, המוקדש בעיקרו לביאור התנ”ך דרך שפתו, אך כולל לא מעט רשומות על תרבות צרפת.

 

Last Updated on 28/12/2019 by צבי חזנוב

הגענו לסוף הכתבה. אם בא לכם להמשיך לקרוא, הנה עוד שתי כתבות, שלדעתי, תאהבו:

אהבתם את הכתבה? מוזמנים לשתף :-)

שתף אותי בפייסבוק
צייץ אותי בטוויטר
שלח אותי באימייל
נעץ אותי בפינטרסט

עד הטיסה הבאה לפריז תדעו להזמין בגט בצרפתית שוטפת

אם חלמתם ללמוד צרפתית, אבל תמיד פחדתם משיעורים משעממים הכוללים הטיית פעלים אינסופית ודקדוק שרוצה לגרום לכם לקפוץ מהפון נף, יש לי פתרון בשבילכם.

Frantastique מאפשר לכם ללמוד צרפתית בקצב שלכם באמצעות סרטונים משעשעים ועיסוק מתמיד בתרבות הצרפתית. זוהי צורת לימוד כיפית ומתוחכמת מכיוון שהמערכת לומדת אותכם ומתאימה את עצמה לקצב ההתקדמות שלכם.

והכי חשוב, סידרתי לכם 15 ימי התנסות חינם! אז אם לא ניסיתם את צורת הלימוד הזאת אני ממש ממליץ לכם ללחוץ על הכפתור למטה לפני שההטבה תתבטל.

מה עושים אם לא ניתן לטייל כרגע בצרפת?

נכון, הקורונה לא מאפשרת לנו לטוס לצרפת ולהנות מכל הטוב שהיא יכולה להציע. אולם אין זה אומר שאנחנו צריכים להיות תקועים בבתים שלנו ולחכות שסיוט הקורונה יגמר.

לאחרונה שמעתי על Go Be Travel אשר מספקים מגוון סיורים בארץ. להבדיל מסיורים מודרכים בקבוצה, כאן אתם מטיילים בקצב שלכם בעזרת הנייד ונהנים ממפות, סרטוני הדרכה של מיטב המדריכים בארץ ועוד. כל אלו יעשירו כל טיול שלכם בארץ וניתן לרכוש אותם במחירים סבירים בהחלט. 

בהחלט שווה לבדוק ולנסות.

גילוי נאות: במידה ותאהבו את אחד הסיורים של Go Be Travel ותחליטו לרכוש אותם אני אקבל עמלה קטנה שאותה אשקיע בשדרוג האתר. 

והערה קטנה לסיום....

אני מאוד מקווה שהכתבה הזאת מצאה חן בעיניכם. אני משקיע המון זמן ולא מעט כסף על מנת לספק לכם מידע איכותי ובחינם. אז אם במקרה אתם מתכננים טיול לצרפת ובא לכם לפרגן לי, כל מה שצריך לעשות זה להזמין את מקומות הלינה שלכם והכרטיסים לאטרקציות השונות והמופעים דרך האתר שלי.

ההזמנות הללו לא יעלו לכם יורו אחד נוסף אך כל הזמנה כזאת תספק לי עמלה קטנה שאותה אשקיע חזרה באתר. הנה הדפים העיקריים מהם ניתן להזמין מקומות לינה וכרטיסים:

המון תודה מראש והמשך קריאה מהנה באתר!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

קבוצות פייסבוק על צרפת

כתבות אחרונות

מידע שימושי על פריז

מידע על מחוזות צרפת

מקומות מחוץ לצרפת

תרבות צרפת

כתבות אחרונות

כתבות אחרונות על פריז

כתבות אחרונות על מחוזות צרפת השונים

כתבות אחרונות על גרנזי ומלטה

כתבות אחרונות על תרבות צרפת

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלכם במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק הנה עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מיד עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

עדכונים מהבלוג ועוד דברים טובים פעם בשבוע

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.