קשר משפחתי (Otez-moi d’un doute) סרטה של קארין טרדיו

ארוון, אלמן בן ארבעים וחמש, הוא מומחה לפירוק פצצות. חייו דומים גם הם לשדה מוקשים. הוא מגלה בדרך מקרה שהאיש שגידל אותו אינו אביו הביולוגי, ומתחיל לחפש אחריו. כשהוא פוגש את ז’וזף, גבר שרמנטי שגר לא רחוק, הוא נשבה לא רק בקסמיו אלא גם בקסמיה של אנה, הקשורה לשניהם. וכאילו לא די בכך, ז’ולייט, בתו של ארוון, בהריון ומסרבת לומר ממי.

סרטה הארוך השלישי של קארין טרדיו הוא קומדיה צרפתית פיקחית ומשעשעת. בכורת הסרט היתה במסגרת ‘שבועיים של הבמאים’ בפסטיבל קאן, מטפל בנושא הרציני ביד קלילה וטרדיו מגייסת למשימה צוות משובח של שחקנים.

לפני שנמשיך, כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

ראיון עם הבמאית קארין טרדיו

ש: מהיכן הגיע הרעיון לסרט?
ת: קיבלתי את הרעיון מסיפור של חבר מברטאן, בעקבות מותה של אמו, הבחור בן ה-50 מגלה שאביו הוא לא אביו הביולוגי. הוא שוכר בלש שאחרי כמה חודשים של חיפוש מוצא את אביו הביולוגי. איזה זקן שגר גם הוא באותו חבל ארץ. האב והבן מגלים חיבה מיידית אחד לשני ומפתחים יחסים מאד הדוקים. מבלי לעדכן את האב השני. היום ולאחר הרבה התפתחויות לאותו חבר יש עכשיו שני אבות. הוקסמתי מהסיפור, וביקשתי את אישורו להיעזר בזה כסיפור רקע.

ש: יחסי אמהות בנות הם הדבר שהוביל את הסרטים שיצרת עד עכשיו…
ת: והגיע הזמן להתחיל לטפל באבות. חיפשתי זמן רב ולא מצאתי את הדרך הנכונה לטפל בנושא. הסיפור המדהים של החבר הזה כלל את כל האלמנטים שגירו אותי.

ש: ספרי לנו על התסריט שנכתב ביחד עם מישל לקלר ועם רפאלה מוסאפיר.
ת: אחרי “הראש של אמא” ו”סביונים” מישל לקלר שבעצמו עבד על נושא שעסק באב ובנו, הוא עיבד את הספר של ג’ונתן קו “חייו הפרטיים של מר סים”, לאחר שני הסרטים הללו מישל מאד רצה לעבוד איתי שוב. הסיפור של החבר שלי היה מלא בפיתויים, מתח, רגשות, ואלמנטים קומיים, אבל היינו צריכים להמציא אותו מחדש. היה עלינו למצוא את כל האלמנטים שיכולים להבליט את המורכבות של הגיבור שלנו, וכך נולדו הדמויות שסובבות אותו וכל עלילות המשנה. הן כולם מתייחסות בדרך זו או אחרת לשאלות של אבהות והורות. הסופרת רפאלה מוסאפיר הצטרפה אלי בפעם השנייה, והביאה את הקו הברור של הסיפור. היא סייעה בידנו לתמצת את האישיות של כל אחת מן הדמויות ולחבר בין הסיפורים השונים הנארגים אחד בשני. המעורבות שלה בפרויקט היתה חשובה והיא שאלה את כל השאלות הנכונות, תהליך הכתיבה היה מורכב ולעיתים גרם לכאב רב, אך אני לא מצטערת על החודשים הללו של תהייה.

ש: למה החלטת לתת לדמות הראשית מקצוע כזה, שולה מוקשים?
ת: מתחילת הכתיבה היה לי איזה דימוי בראש, על איש שמחפש, חופר באדמה, וזה מסתיים בסוף בפיצוץ של פצצה שמסתתרת מתחת לאדמה. רציתי להשתמש בדימוי שבו כשאתה חופר בעבר, חוזר אל השורשים, אתה נוטל סיכון שבו תגיע אל סודות שיש בהם פוטנציאל נפיץ. חוץ מזה הושפעתי מהבמאי קלוד סוטה שהיה לו הכישרון המופלא להראות אנשים במקום עבודתם. במיוחד זכורה לי סצינה מ”סזאר ורוזאלי” של קלוד סוטה המתרחשת באתר בנייה בה איב מונטאן מתווכח עם סוחר, אהבתי את האנרגיה שהם מביאים לסצינה, אז חשבתי על ארוון כמנהל אתר כזה ואז עלה הרעיון של המקצוע להפוך את ארוון לשולה מוקשים. אפשר להשתמש במטפורה הזו תוך כדי חשיפת מקצוע מרתק שלא מתייחסים אליו בקולנוע.

קשר משפחתי באדיבות קולנוע חדש
קשר משפחתי באדיבות קולנוע חדש

ש: עד שהוא מגלה על אביו הביולוגי הוא נמצא בסוג של שליטה.
ת: מן הסצינה הראשונה אנו מבינים שהאיש הזה שולט על הכל, מהמשפחה שלו ועד אזור העבודה שלו. ברגע שמגיעה הידיעה על אביו הוא צריך לחלק את תשומת הלב לשני דברים ולשחרר. כדי להבין יותר פגשתי שולה מוקשים, אדם בשם הייקו שדמותו השפיעה על עיצוב הדמות של ארוון. לאחר מספר גדול של משימות בעיראק ואפגניסטן החליט הייקו לבקשתה של בתו שחששה לחייו, לוותר על הנסיעות לארצות במלחמה. לאחר השיחות עם הייקו הבנתי מה זה אומר עבור ז’ולייט, הדמות של הבת של ארוון, לחיות עם אדם הנמצא יום יום בסכנת חיים.

ש: התגובה הראשונה של ארוון היא ללכת לבלשית ולבקש ממנה למצוא את אביו, ומהר מאד הוא מתחיל לבחון את היחסים והאהבה אל באסטיה, האיש שגידל אותו.
ת: למה הוא דוחה בלילה אחד את האיש שהוא התייחס אליו כל חייו כאביו? או שהאיש ידע על זה כל החיים ולא אמר דבר כדי להגן על ארוון, או שהוא לא ידע שום דבר וזה יהיה נוראי לגלות את זה ממש כמו לארוון. הוא לא חש כעס כלפי אביו, הוא שומר את הקושי שבגילוי לעצמו.

ש: הבלשית שהוא שוכר היא יותר פסיכולוגית מאשר בלש פרטי.
ת: נכון מאד, וזה מכוון. מהו פסיכולוג? הוא אדם שאתה משלם לו כדי שיוביל אותך בחקירה שאתה עושה בעצמך על עצמך. ההבדל הוא שהבלש תפקידו לתת לך תשובות, בעוד הפסיכולוג מוביל אותך במרבית המקרים לשאול עוד ועוד שאלות.

ש: ז’וזף האב הביולוגי שונה לגמרי מבאסטיה שגידל אותו.
ת: הוא אינטלקטואל, אקטיביסט לשעבר. בעוד באסטיה הוא איש הרבה יותר פשוט והרבה יותר ארצי. אדם שאוהב להפליג בסירה ולהאכיל את האנשים שהוא אוהב. בפעם הראשונה שארוון מבלה זמן עם אביו הביולוגי הוא מוקסם מהאבא החדש, הוא מגלה משפחה חדשה, עם סיפור אחר משלו והוא נסחף אחר זה. זה כמו לידה מחדש עבורו, אבל בעצם לשני האבות יש דבר אחד משותף, הם מבינים שחייהם כבר מאחוריהם.

ש: לסוד יש חלק חשוב בקולנוע שאת יוצרת?
ת: אני מעדיפה לומר דברים שלא מדברים עליהם, מאשר סוד. כל אחד יודע הרבה פרטים על השני מבלי לדבר עליהם. יש איזה תחושה של הצורך להצניע דברים, לא לומר חלק. בסיפור הזה אף אחד לא רוצה לאבד אף אחד, האהבה מחברת בין כל הדמויות.

ש: האבות בסרט משחררים את הילדים שלהם, כל אחד באופן המיוחד לו.
ת: האבהות של באסטיה מבוססת על שקר אך היא לא פחות חזקה. להיפך, הוא יעשה הכל כדי להוכיח לארוון את זה. ז’וזף מודע לכך שהוא מכביד על בתו, אבל לא מצליח להסתדר בלי החברה שלה. ההתפרצות של ארוון לחייו מעניקה לו הזדמנות שנייה למצוא את המקום שלו ליד אנה בתו. להתקרב אליה יותר, ועם זאת גם למצוא את הדרך לשחרר.

קשר משפחתי באדיבות קולנוע חדש
קשר משפחתי באדיבות קולנוע חדש

ש: למה בחרת למקם את הסיפור בברטאן?
ת: הסיפור של החבר שלי התרחש באזור הזה. זה רק נראה מתאים ביותר, וגם זה מקום מלא מסתוריות. קו המים ומזג האוויר היחודיים לאזור הזה, ידעתי שהוא יהיה מכרה של רגשות שייתן לי שלל אפשרויות למטפורות מעניינות.

ש: האם חשבת על השחקנים כבר בשלב הכתיבה?
ת: אני בדרך כלל משתדלת לא לעשות את זה, אבל אני יכולה לחשוב על כל מיני שחקנים שכבר לא איתנו בזמן הכתיבה, כמו איב מונטאן, שיכול היה להתאים לסרט הזה. זה חשוב שתהיה לך בראש הדמות שאת חושבת עליה כשאת עובדת על הסרט. פרנסואה דמיאן הוא אחד השחקנים הבודדים בדורנו שמביא גם את הגוף הגדול וגם שבריריות רבה. לאנה רציתי שחקנית שמביאה עוצמה, בגרות ומידה מסוימת של אירוטיות. צריך שתהיה לה היכולת לעמוד מול ארוון. וכבר הרבה זמן רציתי לעבוד עם ססיל דה פראנס. ארוון רוצה לשלוט על הרגשות שלו, אבל מסתבר שהוא הרבה יותר פגיע ממה שהוא נראה. לתפקיד הבת בחרתי שחקנית שהיא אחת השחקניות הטובות של דורה. אני לא אשכח את ההתלהבות של השותפים שלי ושל שאר השחקנים כשאמרתי להם שאנדרה ווילמס הסכים לשחק את התפקיד של ז’וזף. גי מרשן הוא דמות מפתח בקולנוע ובטלוויזיה, אני חשה שגדלתי איתו. והיה מאד קל לדמיין אותו בתפקיד האב המאמץ. לגבי אסטבאן, גיליתי אותו בסרטה של חברתי המנוחה סולווג אנספה “אפקט המים”, בו הוא גילה מידה רבה של הומור.

על השחקני הסרט קשר משפחתי

פרנסואה דמיאן

שחקן ממוצא בלגי שעשה קריירה מצליחה בצרפת. החל את דרכו בטלוויזיה, את שמו קנה בתכנית של מצלמה נסתרת. החל משנת 2000 הופיע במעל ל- 30 סרטים. היה מועמד פעמיים לפרס הסזאר לתפקיד הראשי, ופעם אחת לתפקיד משנה. מסרטיו המוכרים גם בארץ: “משפחת בלייה”, “העדינות” לצידה של אודרי טוטו, ו”קומדיה אלוהית”.

ססיל דה פראנס

ילידת בלגיה שעשתה קריירה מפוארת בצרפת. היתה מועמדת ארבע פעמים לפרס הסזאר לשחקנית הראשית, זכתה בפרס השחקנית המבטיחה ובפרס שחקנית המשנה על שני סרטים שביים סדריק קלאפיש, ואף הנחתה את הטקס באחת השנים. מבין סרטיה המוכרים: “כסאות מוזיקליים”, “סוד”, “הילד עם האופניים” של האחים דארדן. הופיעה בסדרת הטלוויזיה של פאולו סורנטינו “האפיפיור הצעיר” לצידו של ג’וד לאו.

אודות המוזיקה בסרט

בפסקול הסרט בנוסף למוזיקה המקורית משתמשת הבמאית בקטעים מן הקונצ’רטו למנדולינה מאת ויולדי, בקטעים מתוך האופרה “חליל הקסם” של מוצרט, בשיר “בתי” Ma fille בביצוע הזמר שחקן סרז’ רג’אני ובשיר “צ’יריבים צ’יריבום” בביצוע האחיות בארי ביידיש.

אודות הבמאית קארין טרדיו

לאחר לימודי קולנוע בפריז עבדה טרדיו כעוזרת במאי במספר רב של סרטים ושל סרטי טלווזיה. טרדיו החלה לכתוב תסריטים לטלוויזיה. בין השנים 2002-2004 ביימה שני סרטים קצרים שהוצגו בפסטיבלים בינלאומיים. ב-2007 יצרה את סרטה העלילתי הראשון “הראש של אמא”, אותו כתבה ביחד עם מישל לקלר. סרטה השני נקרא בארץ “סביונים” (2012), במקור נקרא הסרט “הרוח בשוק רגלי”, הוא עיבוד של נובלה גרפית מאת הסופרת רפאלה מוסאפיר.
הסרט “קשר משפחתי” זכה להצלחה רבה בצרפת.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

המלצת הפרנקופיל

רוצים להשתתף בסיור קולינרי אבל לא רוצים לשלם 150 יורו לאדם? עשיתי בשבילכם עבודת מחקר והצלחתי למצוא סיורים קולינריים לא יקרים במחירים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

נשמע מעניין? אתם מוזמנים ללחוץ על הכפתור למטה ולגלות במה מדובר.

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מידע שימושי

שאלות חוזרות על עצמן

מצאתי עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אותך

אשמח לשמוע את דעתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

סיורים קולינריים לא יקרים בפריז

סיורים קולינריים לא חייבים לעלות 150 יורו לאדם. מצאתי בשבילכם כמה סיורים מעולים במחירים נוחים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ’ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ’ק אאוט מאוחר ועוד.

שאלות ששואלים אותי כל הזמן :-)

קודם כל מזל טוב! אני נורא מקנא בך כי כל הקסם הפריזאי עוד לפניך. במיוחד בשבילך יצרתי כתבה בשם פריז למתחילים שתעשה לך לא מעט סדר לגבי מה כדאי לך לראות בפעם הראשונה ומה כדאי לך להשאיר לפעמים הבאות שבטוח יהיו כי פריז היא עיר ממכרת.

בטח! לפני שמתחילים צריך לבחור באיזה רובע להתגורר. במיוחד בשביל זה יצרתי את הכתבה איפה כדאי לישון בפריז.

אם כבר בחרת רובע בפריז אז יצרתי בשבילך רשימה של מלונות בפריז ודירות נופש מומלצות, אשר נבחרו על ידי באופן ידני על סמך ניסיון שלי וניסיון של פרנקופילים אחרים. כל מה שנשאר לך זה רק לבחור והזמין.

בלזק השווה פעם את בירת צרפת לאוקיינוס אינסופי וזה כל כך נכון. בפריז וסביבותיה ניתן למצוא אטרקציות ופעילויות שמתאימות לכל טעם. מכיוון שאינני מכיר את הטעם שלך לא אוכל להמליץ על פעילות ספציפית אבל אוכל לארגן לך את החומר בצורה פשוטה וידידותית כדי שתוכל/י לבחור את מה שהכי מתאים לך.

בואו נתחיל במוזיאונים ואטרקציות שונות בפריז כגון עלייה על מגדל אייפל, שייט על הסיין או נסיעה ברחבי העיר באמצעות אוטובוס גסטרונומי (כן, יש דבר כזה). את כל המידע כך מסודר לפי רובעים ניתן למצוא בדף האטרקציות של פריז. ואפרופו, מוזיאונים, אם אתם רוצים לדעת אילו תערוכות מתרחשות בחודשים הקרובים אני ממליץ להיכנס לדף התערוכות של פריז.

לפעמים גם בעיר מקסימה כמו פריז יש צורך לצאת ליום אחד להתאוורר ולחזור. בשביל זה יצרתי את דף האטרקציות מחוץ לפריז בו תוכלו לקנות כרטיסים לארמון ורסאי, לדיסנילנד פריז או לחלופין להירשם לטיול מאורגן בן יום אחד בעמק הלואר.

בואו נהיה כנים, מי לא רוצה לעשות קצת שופינג בפריז? בדיוק בשביל הצורך הזה התחלתי ליצור סדרה של כתבות בנושא הקניות בעיר האורות שתלך ותגדל בחודשים הקרובים.

ולבסוף, אם עוד לא יצא לך לנסות את המולן רוז’ או את שאר הקברטים של פריז ובא לך להבין על מה כולם מדברים, כל מה שצריך הוא להיכנס לדף המופעים בפריז וכל המידע כבר יחכה לך שם.

נהדר! לדעתי הקסם האמיתי של פריז נמצא לא רק באטרקציות אלא בעיקר בשיטוט ברחובות ובסמטאות של העיר הקסומה הזאת. לשמחתי יש לי בשבילך את כל מה שצריך כדי למקסם את ההנאה.

במידה ובא לך להכיר את עיר האורות באופן עצמאי אני ממליץ להיכנס לדף מסלולי הטיול בפריז שמכיל לא מעט מסלולים שיעזרו לך להכיר את העיר ותרבותה לעומק.

במידה וחיפשת דווקא סיור מאורגן אני שמח מאוד להמליץ על כמה מדריכים דוברי עברית או אנגלית עליהם אני ממליץ בחום.  לעומת זאת אם בא לך לשלב סיור מודרך עם טעימה מאוצרות הקולינאריה הצרפתית, אני אשמח להמליץ על דף הסיורים הקולינאריים באתר.

אל דאגה! בפריז לא נשארים רעבים לאורך זמן. כל מה שצריך זה רק להחליט מה אוכלים.אם בא לך לאכול במסעדה אז כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לדף המסעדות בפריז שמכיל המלצות על מסעדות מעולות אותן קיבלתי מפרנקופילים מביני עניין.

לעומת זאת אם בך לך לבשל לעצמך ארוחה צרפתית לעילא ולעילא (או סתם לקנות כמה סוגי נקניקים או גבינות ובגט ולהכין סנדוויץ’ לתפארת) כל מה שצריך זה להיכנס לדף השווקים שלי וללכת לעשות קניות בשוק הקרוב למקום מגורייך.

לצערי הרב אין לי זמן לכך ולכן בניתי אתר שבו ניתן לתכנן לבד את הטיול. אם יש צורך במישהו שיבנה בשבילך מסלול אישי שמותאם לצרכים ולרצונות שלך (תמורת תשלום כמובן) אני ממליץ על גל שטיינר.

ממש לא! תוכלו למצוא בו מידע מועיל גם על מקומות אחרים בצרפת דוגמת עמק הלואר, בורדו, ליון, נאנט, ניס ואיזורים נוספים. כמו כן תמצאו כאן גם מידע על מקומות מחוץ לצרפת שאני מאמין שיעניינו אותכם כגון מלטה או אירועים בניחוח צרפתי שמתרחשים בישראל.

הנה כמה אופציות:

אימייל:

info@francophilesanonymes.com

סקייפ:

zvi.chazanov

פייסבוק:

חפשו את Zvi Chazanov (שימו לב שיש שני אנשים עם אותו שם אבל רק בפרופיל שלי תמצאו קישור לאתר כך שאין סיכוי שתטעו).