המטרו של פריז – קווים (לדמותו), כרטיסים וכל מה שרציתם לדעת

המטרו הוא כלי התחבורה המהיר, היעיל והמקסים ביותר, לטעמי, בפריז. יש משהו קסום בעובדה שנכנסים לעומק האדמה ומגיחים לאחר מספר דקות במקום שונה לחלוטין (שלא לדבר על האקוסטיקה הנפלאה שהופכת כבמטה קסם מנגינה של נגן רחוב לסימפוניה).

המטרה בכתבה הזאת היא לספק לכם את כל המידע שאי פעם תזדקקו לדעת הן על המטרו של פריז והן על רכבת הפרברים (RER). הכתבה כוללת מידע על קניית כרטיסים, מפת המטרו ומידע על כל אחד מהקווים ולאן הוא יכול להביא אותכם.

אבל קודם קצת היסטוריה גבירותיי ורבותיי…

לפני שנמשיך, כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

ההיסטוריה של המטרו

מי שמעוניין להגיע ל”תכלס” מוזמן לדלג על החלק הזה, לגלול למטה ולהגיע היישר לחלק הבא.

כבר בשנת 1852 הייתה לפריז רכבת עירונית, אשר נסעה מסביב לעיר ולכן כונתה “החגורה הקטנה” (La petite ceinture). בתחילה הסיעה רכבת זו בעלי חיים אל בתי המטבחיים שבעיר, אולם בהמשך החלו לנסוע בה גם בני אדם והיא המשיכה להיות פעילה עד שנות ה – 30 של המאה ה – 20. למי שמעוניין לראות את שרידי פסי הרכבת ניתן עוד למצוא אותם בגני בוט שומון (Butte Chaumont), מונסורי (Montsouris) וברובע ה – 12.

במהלך המאה ה – 19 התקיימו בעצלתיים דיונים על הקמת רשת רכבות עירונית, אשר תחבר את תחנות הרכבת הגדולות עם מרכז העיר ובמהלכן הועלו רעיונות הנדסיים מאוד מקוריים כגון קרונות, אשר יצופו על נהר תת קרקעי מתחת לפריז (כמו בלונה פארק) או פסי רכבת, אשר יורכבו מעל גגות פריז ויחסכו לתושבי העיר את הרעש וזיהום האוויר של הרכבות (רעיון אשר מומש בסופו של דבר דווקא בבנקוק).

המקור לשם מטרו

הויכוחים המשיכו עד לשלהי המאה ה – 19 והסתיימו רק בזכות התערוכה הגדולה של שנת 1900, אשר עמדה באופק וחייבה מערכת להסעת המונים. וכך בשנת 1897 החליטה עיריית פריז לקבל את הצעתו של צרפתי בעל השם המצחיק פולז’נס ביאנבנו (Fulgence Bienvenue) להקים רכבת תחתית, אשר תופעל באמצעות חשמל ולא באמצעות קיטור.

על מנת למנוע מלחמת עולם בין חברות הרכבות של צרפת על הזכות לבנות את המטרו, הוחלט לתת את התפקיד לארכיאולוג בלגי בשם אדואר אמפן (Edouard Empain), אשר הקים בשנת 1898 את חברת הרכבות של המטרופוליס של פריז, המוכרת בשמה המקוצר – מטרו.

העבודות נעשו במהירות מדהימה, כמעט ללא תאונות (להוציא מכתש שנוצר ליד ארמון האליזה כתוצאה מקריסה של מנהרה) ותוך כשנתיים היה הקו הראשון מוכן לשימוש. ב 19 ביולי בשעה 13:00 נפתח קו מספר 1, אשר לקח נוסעים מהתערוכה בשער מאיו (Port Maillot) לעבר המשחקים האולימפיים שנערכו ביער ונסן והמטרו הפך לסיפור הצלחה מיומו הראשון.

כתוצאה מכך מהר מאוד נאלצו להרחיב את הרכבת מ – 3 קרונות ל 8 על מנת להתמודד עם זרם הנוסעים הגובר ונפתחו קווים נוספים, אשר דרשו פיתוחים הנדסיים נועזים (לדוגמא מנהרה שעוברת מתחת לסיין, אשר הוותה חלק מקו 4 וגבתה את חייהם של 5 פועלים).

הכניסה לתחנת Porte Dauphine, אשר עוצבה על ידי הקטור גימאר. מקור צילום: ויקיפדיה.
הכניסה לתחנת Porte Dauphine, אשר עוצבה על ידי הקטור גימאר. מקור צילום: ויקיפדיה.

גימאר יוצר את הכניסות המפורסמות של המטרו

בזמן שנחפרה המנהרה הראשונה נערכה תחרות לצורך בחירת עיצוב הכניסה למטרו. מי שזכה בסופו של דבר בתחרות היה הקטור גימאר (Hector Guimard), אשר כלל לא השתתף בה (למזלו מנכ”ל המטרו היה מעריץ גדול שלו). העיצוב, אשר כלל מסגרת ממתכת ירוקה, וזכוכית, היה מאוד מהפכני ולשעתו ועורר ויכוחים עזים.

חלק מהאנשים ראו במסגרת הברזל הירוק בצורת ענפי עצים בג’ונגל, משהו פראי ואף אירוטי מידי ואילו אחרים טענו שהעיצוב מורבידי ומסגרת המברזל מזכירה להם עצמות אדם…. וכך בשנת 1904 פורסם בעיתון “לה פיגארו” מאמר, אשר דרש להיפטר מהעיצוב של גימאר ולחזור לעיצובים קלאסיים יותר.

מאמר זה הביא לביטול חוזהו של גימאר ותחנת המטרו של האופרה, אשר נפתחה זמן מה אחר כך, כבר הכילה כניסה קלאסית יותר המורכבת מעמודי אבן. היום ניתן למצוא את הכניסות של גימאר במספר מצומצם של תחנות מטרו כגון זו של פורט דופן (Porte Dauphine) או לובר ריבולי (Louvre Rivoli) ומומלץ מאוד להגיע אליהן על מנת להנות מעיצוב האר נובו יוצא הדופן.

הקטסטרופה הגדולה ביותר בימי המטרו של פריז

​דבר אחד שמהנדסי המטרו של פריז לא לקחו בחשבון, כאשר תכננו את הרכבת התחתית, הוא האופי המפורסם של הפריזאים והדבר הוביל לקטסטרופה הקשה ביותר בהיסטוריה של המטרו. הכל החל בעשירי לאוגוסט 1903, כאשר כבל חשמל שהתנתק מתחת לקרון בתחנת ברבס רוששואר (Barbès – Rochechouart) גרם לשריפה באחד הקרונות.

למזלם של הנוסעים השריפה כובתה ומכיוון שהתחנה נמצאת מעל האדמה אף אחד לא נפגע. בזמן שהרכבת נגררה למוסך בתחנת Nation עלו הנוסעים, אשר נאלצו לרדת מהרכבת על הרכבת הבאה, אשר נסעה בעקבותיה. אולם אז, ליד תחנת המטרו של Menilmontant, פרצה האש שוב והנוסעים התבקשו להתפנות במהירות ולעלות מעל האדמה בתחנת Couronne.

באותו רגע פרצה מהומה, כאשר הנוסעים דרשו לדעת האם יקבלו החזר על דמי הנסיעה ולאחר שנענו בשלילה על ידי נהג הקטר, הם סרבו לצאת מהקרונות. התיקו בין נהג הקטר לנוסעים נשבר רק כאשר ענן העשן השחור הגיע אל הרכבת והנוסעים החלו לברוח מהרכבת. אולם, באופן טראגי, החשמל בתחנת המטרו, אשר הפעיל את התאורה, נותק פתאום, על מנת למנוע מהשריפה להתפשט וכל 84 מהנוסעים, אשר לא הצליחו למצוא את היציאה, נחנקו בחשיכה למוות.

הלקח הטכני מהתאונה נלמד, קרונות העץ הוחלפו ומערכת החשמל של התאורה הופרדה ממערכת החשמל המפעילה את מנועי הרכבת וחלק מהקווים כבר נוסעים באופן אוטומטי ללא נהג. רק דבר אחד לא השתנה מאז שנת 1903, הפריזאים היו ונשארו מהירי חימה ווכחנים :).

תחנת מטרו בפריז. צילום: יואל תמנליס
תחנת מטרו בפריז. צילום: יואל תמנליס

כרטיסים למטרו של פריז – אילו כרטיסים יש והיכן קונים אותם?

ישנם מספר סוגים של כרטיסים איתם ניתן לנסוע במטרו והם מתאימים גם לכל תחבורה ציבורית אחרת בפריז. תוכלו למצוא עליהם מידע בכתבה תחבורה בפריז.

המופעים הכי טובים בפריז

דרך מעולה לבלות ערב בלתי נשכח

מפת המטרו של פריז

האמת שאפליקציית המפות של גוגל עושה עבודה נהדרת בכל הקשור להגעה מתחנת מטרו אחת לאחרת אבל אם אתם רוצים לראות את מפת המטרו של פריז תוכלו למצוא אותה למטה:

מפת המטרו של פריז. מקור תמונה: ויקיפדיה.
מפת המטרו של פריז. מקור תמונה: ויקיפדיה.

ודרך אגב, אם אינכם אוהבים לעבוד עם גוגל מפס אתם מוזמנים להגיע לאתר הזה ולקבל מפה אינטרקטיבית ופשוטה להפעלה שתאפשר לכם לראות את המסלול הנוח ביותר מנקודה אחת לשנייה במפה.

נגישות במטרו

למרות שעיריית פריז וחברת הרכבות משקיעות בשנים האחרונות משאבים על מנת להנגיש את תחנות המטרו לקראת האולימפיאדה הרי שעדיין לא בכל התחנות ישנן מעליות או לפחות מדרגות נעות.

לכן לצערי המטרו לא מתאים לאנשים שמתקשים בהליכה או עלייה במדרגות. לטובת אלו אני ממליץ על האוטובוסים שלא מצריכים שום עליה במדרגות (האוטובוס נוטה הצידה ועוזר לאנשים לעלות ויש לו כמובן רמפה בשביל כסאות גלגלים). למידע נוסף על נושא הנגישות אני ממליץ לקרוא את הכתבה טיול בפריז ללא מוגבלות.

קווי המטרו של פריז

נכון להיום ישנם בפריז 16 קווי מטרו ו 300 תחנות שמכסים שטח של 10 קמ”ר. הנה מעט מידע על כל קו ועל מקומות מעניינים שנמצאים ממש לא רחוק משם.

קו 1 (La Defense – Chateau de Vincennes)

כאמור זהו הקו הראשון שנבנה והוא מחבר את גבולה המזרחי של פריז עם גבולה המערבי (למען האמת התחנות האחרונות שלו כבר נמצאות מחוץ לפריז). זהו קו אוטומטי לחלוטין ולכן גם כשיש שביתה הוא פעיל. כמו כן העובדה שאין נהג פירושה שניתן לשבת בקרון הראשון, לראות את התפתלות המנהרה ולהרגיש כמו בלונה פארק (כיף גדול לילדים).

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 1

קו 2 (Porte Dauphine – Nation)

זהו עוד קו מערב-מזרח כמו קו מספר 1 אך הוא עובר דרך חלקה הצפוני של פריז ואז יורד דרומה עד שהוא מסתיים בתחנת Nation. כשנוסעים בקו הזה מרגישים שנוסעים יחד עם הפרולטריון (או אפילו הייתי אומר “עלובי החיים”) וזה בגלל שחלק גדול מהאוכלוסיה שמשתמשת בו מתגוררת ברובעים הצפוניים והעניים יותר של פריז. לפחות בקו הזה יש מזגן אז גם זה משהו.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 2

קו 3 (Pont de Levallois – Gallieni)

זהו עוד קו שחוצה את פריז ממערב למזרח ומחבר את הפרבר Levallois עם תחנת האוטובוסים המרכזית Gallieni שנמצאת במזרח פריז.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 3

קו 3Bis

קו מטרו קצרצר שנוסע בצפון מזרח פריז. הוא לא עובר בשום מקום תיירותי ולכן לא ארחיב עליו.

קו 4 (Porte de Clignancourt – Mairie de Montrouge)

זהו הקו הצפון-דרום הראשון שנוצר בפריז והוא עובר דרך לב ליבה של פריז. מכיוון שהוא מחבר בין החלק הצפוני לדרומי של פריז חלקו עובר במנהרה מתחת לנהר הסיין.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 4

קו 5 (Bobigny / Pablo Picasso – Place d’Italie)

זהו קו שחוצה את חלקה המזרחי של פריז מצפון לדרום. זהו אחד הקווים הפחות מעניינים לטעמי אך הוא יכול להיות שימושי למתגורר ברובעים המזרחיים של פריז או צריך להגיע לשם.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 5

 • כיכר הרפובליקה ממנה ניתן להגיע במהירות לקנאל סן מרטן או למארה הצפוני
 • תחנת Oberkampf שנמצאת ליד אחד מאזורי הבילוי החביבים על צעירי פריז בזכות הברים והמועדנים שיש שם
 • כיכר הבסטיליה על שלל המסעדות שבסביבה והקרבה למארה הדרומי
 • Place d’Italie בה ניתן למצוא קניון גדול ואת רובע הצ’יינה טאון לא רחוק משם

קו 6 ( Charles de Gaulle / Étoile – Nation)

הקו הזה זכור ללא מעט מאיתנו בזכות העובדה שהוא עובר בגשר ביר חאקים (Bir Hakeim) מעל הסיין ומספק לנו תמונה יפהפייה של מגדל אייפל. אולם מעבר לזה זהו קו מערב-מזרח חשוב מאוד שעובר בלא מעט תחנות חשובות בגדה השמאלית.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 6

קו 7 ( La Courneuve / 8 Mai 1945 – Villejuif – Louis Aragon / Mairie d’Ivry)

זהו אחד הקווים הארוכים ביותר במטרו של פריז והוא חוצה את העיר מצפון לדרום. יתכן מאוד שבשנים הקרובות הוא יתארך עוד יותר לכיוון הפרברים אך אין זה משפיע על התייר הממוצע.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 7

קו 7Bis

זהו הקו השני הכי קצר במטרו של פריז והוא עובר ברובע ה-19. המקום המעניין היחידי אליו ניתן להגיע עם הקו הזה הוא פארק בוט שומון.

קו 8 ( Balard – Créteil)

הקו הזה מחבר את דרום מערב פריז יחד עם דרום מזרח ועובר בחלקו הגדול בגדה הימנית של פריז. זהו אחד הקוים הכי פופולאריים ואני מאמין שתסעו בו לו מעט.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 8

קו 9 ( Pont de Sèvres – Mairie de Montreuil)

הקו הזה מחבר בין הפרבר היוקרתי Sèvres שבמערב לפי הפרבר היוקרתי פחות של מונטריי במזרח העיר. המטרו עובר ברובע ה-16 והרובע ה-8 שנחשבים יוקרתיים ונוסע ברובו בגדה הימנית. אולי בגלל זה זהו אחד הקווים הממוזגים היחידים בפריז (יחד עם קווים 2 ו-14)?

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 9

 • מגדל אייפל
 •  שער הניצחון
 • בתי הכלבו הגדולים גאלרי לאפייט ופרנטאן
 • כיכר הרפובליקה ממנה ניתן להגיע במהירות לקנאל סן מרטן או למארה הצפוני
 • תחנת Oberkampf שנמצאת ליד אחד מאזורי הבילוי החביבים על צעירי פריז בזכות הברים והמועדנים שיש שם

קו 10 ( Boulogne / Pont de Saint-Cloud – Gare d’Austerlitz)

זהו אחד הקווים עם הכי פחות נוסעים בפריז והוא עובר כולו מתחת לגדה השמאלית ומחבר בין יער בולון במערב לתחנת הרכבת אוסטרליץ שבמזרח.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 10

קו 11 ( Châtelet – Mairie des Lilas)

זהו קו המטרו הקצר ביותר בפריז והוא עובר מכיכר ה – Châtelet במרכז פריז צפונה עד Mairie des Lilas.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 11

 • האוטל דה וויל (עיריית הגג של פריז)
 • מרכז פומפידו
 • כיכר הרפובליקה ממנה ניתן להגיע במהירות לקנאל סן מרטן או למארה הצפוני

קו 12 (Front Populaire – Mairie d’Issy)

זהו קו שנע מצפון לדרום, מתחיל בפרבר Aubervilliers שליד סן דני בצפון ומסתיים בעיריית Issy בדרום. בדרך הוא עובר בכמה וכמה מקומות מעניינים מאוד.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 12

קו 13 (Saint-Denis / Université – Châtillon / Montrouge)

זהו הקו הארוך ביותר בפריז והוא חוצה את העיר מצפון לדרום. שימו לב שהקו מתפצל לקראת סופו (בחלק הצפוני), כאשר חלק אחד ממנו יביא אותכם לעיירה Asniers ואילו החלק השני יביא אותכם ל Saint Denis.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 13

קו 14 (Saint Lazare  – Olympiades)

זהו ללא ספק הקו המתקדם ביותר של המטרו הפריזאי והראשון שבו נסעה רכבת ללא נהג (בעקבות הניסוי הזה הוחלט להפוך גם את קו 1 לאוטומטי לחלוטין). הקו עצמו נוסע מצפון מערב פריז לדרום מזרח העיר ויש בו מזגן (רלוונטי מאוד לקיץ בפריז שיכול להיות חם). בעתיד הקו הזה אמור לחבר את שדה התעופה אורלי (Orly) למרכז פריז.

מקומות מעניינים אליהם ניתן להגיע באמצעות קו 14

קווי ה RER

ה – RER הם רכבות הפרברים שמחברים את פרבריה הרבים של פריז אלא מרכזה. חלק מהקווים רוב התחנות בקווים הללו לא יעניינו אותכם, אולם חלקם משחקים תפקיד חשוב בהסעת התייר הישראלי ולכן החלטתי להקדיש להם פרק קצר.

RER A

זהו קו שנע ממזרח למערב. מתחיל ב Marne la Vallée–Chessy ומסתיים בעיירה המקסימה Saint Germain en Laye בה ניתן למצוא ארמון ששירת את מלכי צרפתי. בתור תיירים הקו הזה יהיה אחראי על הסעתכם ליורודיסני ובחזרה לפריז.

שימו לב: שכשאתם נוסעים ליורודיסני שימו לב שעליכם לקחת את הפיצול A4, אחרת תגיעו השד יודע לאן….

אניני הטעם וחובבי ההיסטוריה, לעומת זאת ישתמשו בקו הזה על מנת להגיע לשאטו שאן סור מארן המקסים (יש לרדת בתחנת Noisiel ולקחת אוטובוס 220 לכיוון הארמון).

RER B

זהו הקו שיביא אותכם משארל דה גול לפריז ובחזרה. אולם חוץ מזה הוא גם יכול להביא אותכם למקומות הבאים:

RER C

הקו החשוב הזה יביא אותכם לארמון ורסאי ויעבור דרך בולבאר סן מישל, מוזיאון אורסי, ומגדל אייפל.

שימו לב: על מנת להגיע לארמון וורסאי עליכם לקחת את קו C5. אני פעם אחת לא שמתי לב ועליתי על ענף אחר של הקו ולקח לי יותר משעה לחזור לפריז על מנת לקחת את הקו הנכון לורסאי…

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

המלצת הפרנקופיל

רוצים להשתתף בסיור קולינרי אבל לא רוצים לשלם 150 יורו לאדם? עשיתי בשבילכם עבודת מחקר והצלחתי למצוא סיורים קולינריים לא יקרים במחירים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

נשמע מעניין? אתם מוזמנים ללחוץ על הכפתור למטה ולגלות במה מדובר.

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מידע שימושי

שאלות חוזרות על עצמן

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

כרטיסים לאטרקציות ולמופעים של פריז

הכרטיסים לאטרקציות המרכזיות נגמרים מהר מאוד והתור בקופות ארוך. אז בהחלט מוזמן להזמין מראש את הכרטיסים כמה שיותר מהר.

סיורים קולינריים לא יקרים בפריז

סיורים קולינריים לא חייבים לעלות 150 יורו לאדם. מצאתי בשבילכם כמה סיורים מעולים במחירים נוחים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

התגעגעתם? סיורי הבוטיק בפריז עם הפרנקופיל חוזרים לזמן מוגבל בעוד:

ימים
שעות
דקות
שניות

הנה כמה מהסיורים שאני מציע

 • המארה
 • פסאז'ים
 • איל דה לה סיטה ואיל סן לואי
 • הרובע הלטיני
 • מונמרטר
 • ועוד

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 פריז ואיל דה פראנס?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי פריז ומחוז איל דה פראנס, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ’ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ’ק אאוט מאוחר ועוד.

שאלות ששואלים אותי כל הזמן :-)

קודם כל מזל טוב! אני נורא מקנא בך כי כל הקסם הפריזאי עוד לפניך. במיוחד בשבילך יצרתי כתבה בשם פריז למתחילים שתעשה לך לא מעט סדר לגבי מה כדאי לך לראות בפעם הראשונה ומה כדאי לך להשאיר לפעמים הבאות שבטוח יהיו כי פריז היא עיר ממכרת.

בטח! לפני שמתחילים צריך לבחור באיזה רובע להתגורר. במיוחד בשביל זה יצרתי את הכתבה איפה כדאי לישון בפריז.

אם כבר בחרת רובע בפריז אז יצרתי בשבילך רשימה של מלונות בפריז ודירות נופש מומלצות, אשר נבחרו על ידי באופן ידני על סמך ניסיון שלי וניסיון של פרנקופילים אחרים. כל מה שנשאר לך זה רק לבחור והזמין.

בלזק השווה פעם את בירת צרפת לאוקיינוס אינסופי וזה כל כך נכון. בפריז וסביבותיה ניתן למצוא אטרקציות ופעילויות שמתאימות לכל טעם. מכיוון שאינני מכיר את הטעם שלך לא אוכל להמליץ על פעילות ספציפית אבל אוכל לארגן לך את החומר בצורה פשוטה וידידותית כדי שתוכל/י לבחור את מה שהכי מתאים לך.

בואו נתחיל במוזיאונים ואטרקציות שונות בפריז כגון עלייה על מגדל אייפל, שייט על הסיין או נסיעה ברחבי העיר באמצעות אוטובוס גסטרונומי (כן, יש דבר כזה). את כל המידע כך מסודר לפי רובעים ניתן למצוא בדף האטרקציות של פריז. ואפרופו, מוזיאונים, אם אתם רוצים לדעת אילו תערוכות מתרחשות בחודשים הקרובים אני ממליץ להיכנס לדף התערוכות של פריז.

לפעמים גם בעיר מקסימה כמו פריז יש צורך לצאת ליום אחד להתאוורר ולחזור. בשביל זה יצרתי את דף האטרקציות מחוץ לפריז בו תוכלו לקנות כרטיסים לארמון ורסאי, לדיסנילנד פריז או לחלופין להירשם לטיול מאורגן בן יום אחד בעמק הלואר.

בואו נהיה כנים, מי לא רוצה לעשות קצת שופינג בפריז? בדיוק בשביל הצורך הזה התחלתי ליצור סדרה של כתבות בנושא הקניות בעיר האורות שתלך ותגדל בחודשים הקרובים.

ולבסוף, אם עוד לא יצא לך לנסות את המולן רוז’ או את שאר הקברטים של פריז ובא לך להבין על מה כולם מדברים, כל מה שצריך הוא להיכנס לדף המופעים בפריז וכל המידע כבר יחכה לך שם.

נהדר! לדעתי הקסם האמיתי של פריז נמצא לא רק באטרקציות אלא בעיקר בשיטוט ברחובות ובסמטאות של העיר הקסומה הזאת. לשמחתי יש לי בשבילך את כל מה שצריך כדי למקסם את ההנאה.

במידה ובא לך להכיר את עיר האורות באופן עצמאי אני ממליץ להיכנס לדף מסלולי הטיול בפריז שמכיל לא מעט מסלולים שיעזרו לך להכיר את העיר ותרבותה לעומק.

במידה וחיפשת דווקא סיור מאורגן אני שמח מאוד להמליץ על כמה מדריכים דוברי עברית או אנגלית עליהם אני ממליץ בחום.  לעומת זאת אם בא לך לשלב סיור מודרך עם טעימה מאוצרות הקולינאריה הצרפתית, אני אשמח להמליץ על דף הסיורים הקולינאריים באתר.

אל דאגה! בפריז לא נשארים רעבים לאורך זמן. כל מה שצריך זה רק להחליט מה אוכלים.אם בא לך לאכול במסעדה אז כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לדף המסעדות בפריז שמכיל המלצות על מסעדות מעולות אותן קיבלתי מפרנקופילים מביני עניין.

לעומת זאת אם בך לך לבשל לעצמך ארוחה צרפתית לעילא ולעילא (או סתם לקנות כמה סוגי נקניקים או גבינות ובגט ולהכין סנדוויץ’ לתפארת) כל מה שצריך זה להיכנס לדף השווקים שלי וללכת לעשות קניות בשוק הקרוב למקום מגורייך.

לצערי הרב אין לי זמן לכך ולכן בניתי אתר שבו ניתן לתכנן לבד את הטיול. אם יש צורך במישהו שיבנה בשבילך מסלול אישי שמותאם לצרכים ולרצונות שלך (תמורת תשלום כמובן) אני ממליץ על גל שטיינר.

ממש לא! תוכלו למצוא בו מידע מועיל גם על מקומות אחרים בצרפת דוגמת עמק הלואר, בורדו, ליון, נאנט, ניס ואיזורים נוספים. כמו כן תמצאו כאן גם מידע על מקומות מחוץ לצרפת שאני מאמין שיעניינו אותכם כגון מלטה או אירועים בניחוח צרפתי שמתרחשים בישראל.

הנה כמה אופציות:

אימייל:

info@francophilesanonymes.com

סקייפ:

zvi.chazanov

פייסבוק:

חפשו את Zvi Chazanov (שימו לב שיש שני אנשים עם אותו שם אבל רק בפרופיל שלי תמצאו קישור לאתר כך שאין סיכוי שתטעו).

כרטיסים למגדל אייפל

אם אתם מחפשים מידע על מגדל אייפל תוכלו למצוא אותו בכתבה הזאת. אם אתם רק רוצים לקנות כרטיסים אז הנה כמה אופציות מעולות:

כרטיסים ליורודיסני

אם אתם מחפשים מידע על דיסנילנד פריז תוכלו למצוא אותו בכתבה הזאת. אם אתם רק רוצים לקנות כרטיסים אז הנה כמה אופציות מעולות:

כרטיסים ללובר

הלובר ידוע לא רק בזכות מונה ליזה אלא גם בזכות התורים הארוכים שלו. כדי לדלג על התורים הללו מומלץ בחום לקנות כרטיסים מראש. הנה כמה אופציות לא רעות, החל מכרטיס רגיל ועד סוגים שונים של סיורים מודרכים.

כרטיסים לארמון ורסאי

ארמון ורסאי הוא ללא ספק הארמון המרשים ביותר בצרפת. אם אינכם רוצים לעמוד בתורים הארוכים בקופות מומלץ בחום לקנות כרטיסים מראש. הנה כמה אופציות טובות: