ברטאן הלא מוכרת: מסלול טיול מיוחד מהעיר רן (Rennes) ובחזרה מאת דני אשכנזי

המסלול שאני עומד להציע, מתחיל בעיר רן Rennes, בירת חבל ברטאן. רוב המטיילים בצרפת מתחילים מפריס, כך שתחילה יש להגיע ממנה ל Rennes.

לפני שנמשיך, כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

איך מגיעים לעיר רן (Rennes) מפריז?

אפשר לעשות זאת בקלות ובמהירות על האוטוסטרדה A11. ראו מסלול כחול במפה למטה. קטעים מהדרך כרוכים בתשלום, לאחרונה זה עלה כ- 30 אירו. ניתן לשלם במזומן או בכרטיס אשראי. אפשר לעקוף את הקטעים האלה. אם לא עוקפים, הנסיעה תארך כ 3.5 שעות.

מפתח הנסיעה מפריז לעיר רן (Rennes)
מפתח הנסיעה מפריז לעיר רן (Rennes)

אני חושב שכדאי לנצל את ההזדמנות, ולנסוע דרך נורמנדי. המסלול הירוק במפה למטה. חופי הנחיתה, שטיח באייה, עיירות הדייגים, מונט סן מישל, סנט מר איגליז. לא אפרט יותר, כי זה נושא לכתבה נפרדת. בכל מקרה, אם בוחרים במסלול הזה, צריך להקדיש לו לפחות יומיים. בפעמים שעשיתי זאת, לנתי באחד המלונות שעל החוף. זו חוויה לשמוע את הים חוזר בלילה, אחרי השפל. כמובן, גם ביום, המראה של סירות הדייגים מונחות על החול בשפל, כלובי הצדפות נחשפים, וטרקטורים נוסעים אליהם. מראות שלא שוכחים.

כמובן, אפשר להגיע מפריס לרן גם ברכבת. המהירה עושה את הדרך בשעתיים. המחירים משתנים בין 10 אירו, כמובן בשעות לא נוחות, ל 70 אירו במחלקה ראשונה בכל שעה שתרצו. רצוי לוודא סמוך לנסיעה, כי השביתות מרובות. למיטב ידיעתי הן חלק מהמאבק בנסיונות הנשיא מקרון לייעל את המערכות הציבוריות בצרפת. אפשר גם באוטובוס, ואפילו בטיסת פנים משרל דה גול לסן ז’אק, שהיא פרבר של רן.
לא ארחיב על רן, כי גם היא שווה כתבה נפרדת.

אלו נקודות הציון העיקריות במסלול שלנו, אבל מה שביניהן מרתק לא פחות.

נקודות הציון המסלול הטיול בברטאן.
נקודות הציון המסלול הטיול בברטאן.

Port de Roche

לפנינו סיור יום מעגלי, מרן וחזרה אליה. כ- 350 ק”מ. מעט עמוס, אבל שווה. שתי דרכים מהירות וטובות יורדות דרומה מ Rennes: N137 ו- D177. לממהרים להגיע לתחילת היעדים המוצעים, עיירת הנופש La Baule , אני ממליץ לבחור באחת משתיהן.

אבל למה לבחור ? נשלב את שתיהן, ועל הדרך נרויח סיפור.

אני מציע לצאת מרן דרומה על ה N137. לאחר כ- 40 קילומטר, התחילו לחפש ירידה ל Grand Fougeray, עברו את הכפר (בצדו הדרומי מרכול טוב, מרשת Super U). המשיכו על D56 עד לגשר על נהר הוילאן Vilaine, חצו אותו ועצרו אחרי מאתיים מטר. אתם בכפרון הזעיר פורט דה רוש Port de Roche.

הדרך לכפר Porte de Roche.
הדרך לכפר Porte de Roche.

מדוע הבאתי אתכם הנה ? אה. אני גר כאן… ברוכים הבאים. כוס יין מובטחת לכל מבקר. הבית בו אני גר הוא מבנה אבן עתיק, שיסודותיו מהמאה ה-12, נקרא Le Manoir de Port la Roche. אומרים שכאן עברה אחת הדרכים הנקראות “קמינו דה סנטיאגו”, או כפי שהיא נקראת בצרפת “דרך סנט ג’יימס”, ששלוחותיה מובילות מרחבי אירופה לעיר Santiago de Compostela בצפון-מערב ספרד. הלכתי אותה לאחרונה, אבל גם זה שווה כתבה נפרדת, וזמנכם היקר מוקדש לסיפור בשבילו הגעתם.

הכפרון שלי, Port de Roche, צמוד לנהר ה Vilaine, כמאתיים מטרים מגשר הברזל עליו עברנו. הגשר הוקדש לאחר סיומו לנפוליאון השלישי, ונחשב אז לשיא הקידמה הטכנולוגית. לפני הסיפור, תמונה של המקום בו אתם עומדים, כשגבכם לוילאן:

המצבה. צילום: דני אשכנזי.
המצבה. צילום: דני אשכנזי.

מצבה. צלב לורן. Manoir de Port la Roche. הכל יתחבר מיד.

המופעים הכי טובים בפריז

דרך מעולה לבלות ערב בלתי נשכח

הנער שלא התריע

באחד הימים הראשונים להגיעי לכאן, ישבתי בבאר קטן, בכפר סמוך בשם Langon שנקרא “הפאב של אנני”, אף כי אין שום “אנני” במקום. הבאר היה דחוס, ואנשים עם כוסות סיידר (המשקה הברטוני הלאומי) עמדו וחיכו שיתפנה מקום ישיבה.

במרכז המקום, ישב זקן שנראה כבן מאה. ליד שולחנו היו כמה כסאות ריקים, אבל להפתעתי איש לא ישב עליהם. איש גם לא דיבר אתו, והוא לא ניסה לדבר עם איש. הוא שתה בשלווה את הסיידר שלו, נגב את שפמו הצהוב מניקוטין, והסתלק מהמקום.

כשחקרתי לפשר הדבר, נתקלתי בתשובות מתחמקות. לאט לאט אספתי מידע, ואז התברר לי הקשר בין הזקן הדחוי לבין מצבת זיכרון שנמצאת בצומת ליד הבית בו אני מתגורר, ממש מול גשר הוילאן. המצבה מוקדשת ל-7 לוחמי רזיסטאנס (המחתרת הצרפתית שפעלה נגד הגרמנים במלחמת העולם השניה), אשר נפלו במקום ביום 6.8.1944. מתחת לשמותיהם יש שני שמות נוספים, כנראה של חללים מהאזור, שנפלו גם כן, ליד שמו של השני כתוב שמת ב Deportation, כך שיתכן כי היה יהודי. בתחתית המצבה יש לוחית זיכרון נפרדת, שמוקדשת לאדם שגורש לברגן בלזן (מחנה ריכוז נאצי בסקסוניה שבגרמניה). יתכן שגם הוא היה יהודי.

מסתבר שבאוגוסט 1944, כחודשיים לאחר נחיתת בנות הברית בנורמנדי, הרזיסטאנס כבר לא עסק בחבלה, אלא להפך: בהגנה על תשתיות אסטרטגיות שהגרמנים ניסו לחבל בהן. במסגרת זו כתה של לוחמי מחתרת תפשה את גשר הוילאן שהזכרתי. נער בן 16 הוצב כצופה במרחק מאתיים מטר מהגשר. התקרב כוח שבראשו נסע טנק שרמן אמריקאי, צבוע בצבעי ארה”ב. כפי שהתברר בדיעבד, זה היה טנק שלל. אחריו צעד גדוד של הוורמאכט. לוחמי הרזיסטאנס לא ירו ולא חמקו, כולם נהרגו על הגשר. באותה הזדמנות הוציאו הגרמנים להורג את הגנן של הטירה בה אני מתגורר, וקברו צמוד לגדר הטירה:

המצבה של הגנן. צילום: דני אשכנזי
המצבה של הגנן. צילום: דני אשכנזי

היחיד ששוחרר ללא פגע, היה הנער בן ה- 16, הצופה. האם פחד להתריע על כך שאחרי הטנק צועד גדוד גרמני ? האם היה בוגד שהטעה במתכוון את חבריו ? זאת איש לא יודע, אבל מאז עברו 73 שנה, ואיש לא מדבר אתו.

מפורט דה רוש אנחנו ממשיכים תחילה דרומה וב Langon םונים מערבה, להתחבר ל D177 שיוביל אותנו ל La Baule.

הדרך אל La Baule
הדרך אל La Baule

La Baule

טיולנו היום מתחיל בעיירת הנופש היוקרתית La Baule. העיירה עצמה רגילה למדי, אבל חוף הים שלה נחשב ליפה ביותר באירופה. לדעתי זו הגזמה, אבל אין ספק שהוא היפה ביותר בחוף האטלנטי. לאורך המפרץ, כ- 7 ק”מ, בין הכפרים Pornichet ו- Le Pouliguen’ משתרעת טיילת. למרבה הצער, הבתים העתיקים הוחלפו בבנייני דירות ומלונות חדישים. אבל החוף והים נותרו כפי שהיו.

לאחר הליכה קצרה בקטע של הטיילת, אנחנו ממשיכים לבריכות המלח של Guerande. נצא מ La Baule בקצה המערבי של הטיילת, וכעבור זמן קצר נמצא עצמנו על D774 בדרך ל Guerande. האזור כולו מרושת בבריכות רדודות וזעירות של מי ים, ביניהן מפרידות סוללות עפר. הרעיון פשוט: המים מתאדים, את המלח אוספים בכלים פשוטים, ומפזרים על הסוללות המפרידות לייבוש נוסף. כך נשמרים במלח כל המרכיבים הטבעיים שבמי הים, בעיקר מגנזיום ויוד. המלח האטלנטי האפור של אזור זה נחשב כטוב בעולם, ומיובא גם לישראל.

בריכות המלח. צילם: דני אשכנזי.
בריכות המלח. צילם: דני אשכנזי.

במפה ניתן להבחין בכמות העצומה של הבריכות באזור:

הברכות ליד העיירה Ballue.
הברכות ליד העיירהLa Baule.

Guerande

לאחר שחלפנו דרך אזור בריכות המלח, אנו מגיעים לעיר Guerande. המרכז העתיק שהשתמר מימי הביניים מוקף חומה מעגלית וחפיר, שבחלקו עדיין מוצף במי ים. יש להחנות מחוץ לחומות, ואז להכנס דרך אחד מארבעת השערים המבוצרים.

בסמטאות המובילות לכנסיה שבכיכר המרכזית עשרות חנויות. המעניינות הן אלו שמציעות סוגים שונים של מלח אטלנטי, החל במקורי הטבעי, והמשך בסוגי תיבול שונים” עם פילפל, קארי, אסטרגון, כורכום ואפילו שוקולד. ניתן לטעום לפני שקונים.

La Roche Bernard

לאחר שאכלנו ושבענו והותרנו (כדברי האגדה התלמודית החכמה), נמשיך על כביש D774 ל- La Roche Bernard. העיר הקטנה יושבת על שפך נהר ה Vilaine לאוקיינוס. הנמל היה פעם נקודת מוצא לסחורות כגון עצים, מלח ויין, כיום הוא עמוס יאכטות וסירות מפרש.

העיר מוגנת עדיין על ידי תותחים עתיקים:
אגב, אמנם על התותחים האלה לא ראיתי, אולי כי הכתובת נאכלה על ידי חלודה, או שהם עתיקים יותר, אבל על רוב התותחים הצרפתיים, מאז ימי לואי ה-14, מוטבעת הכתובת
Ultima Ratio Regum (הנימוק האחרון של השליט)… ראו הוזהרתם.
ניתן להמשיך לאורך המרינה עד למפרץ בו נשפך לים נהר ה Vilaine. יש כמובן מסעדות ובתי קפה רבים.

Josselin וקרב ה-30

מכאן נצפין לעיר הקטנה Josselin על גדת נהר ה- Oust. לידה נערך ב- 27 במרץ 1351 קרב הידוע כ- Bataille des Trente (קרב השלושים). במסגרת קרבות הירושה על כס השלטון, התמודדו הצדדים הלוחמים, דוכסות ברטאן, ש- Josselin תמכה בה, וממלכת אנגליה, שבקשה להשתלט על האזור. כחמישה ק”מ מ- Josselin, הסכימו הצדדים להכריע את המערכה באמצעות קרב בין 30 אבירים מכל צד, בהנהגת שני המצביאים היריבים, שיילחמו רגלית עד למוות. האבירים “שלנו”, כלומר של Josselin, נצחו לאחר לחימה של יום תמים, בו שני הצדדים התישו עצמם לחלוטין. המצביא האנגלי ושמונה מאביריו נהרגו, השאר נלקחו בשבי. מסופר כי המצביא הברטוני, Beaumanoir, בקש בסיום הקרב, כשהוא פצוע, מים. אחד מאנשיו צעק לו: “שתה את דמך, והצמא יחלוף”. אחוות לוחמים.
הקרב זכה לתיאורים רבים, גם בציורים, הנה אחד מהם:

קרב ה-30. מקור תמונה: ויקיפדיה.
קרב ה-30. מקור תמונה: ויקיפדיה.

טירת Josselin נבנתה במאה ה-14, מאז נהרסה ונבנתה שוב ושוב. כיום נותרו בה רק ארבעה מתשעת המגדלים המקוריים, אבל עודנה מרשימה. כדי לראותה באופן המרשים ביותר, יש לעמוד על הגשר שבין שתי גדות ה- Oust.

כאן סיימנו להיום.
חוזרים ל- Rennes על ה- N24.
להתראות בטיול הבא.

דני אשכנזי dan@aos-law.com
Port de Roche 1, Langon 35660, France

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

המלצת הפרנקופיל

רוצים להשתתף בסיור קולינרי אבל לא רוצים לשלם 150 יורו לאדם? עשיתי בשבילכם עבודת מחקר והצלחתי למצוא סיורים קולינריים לא יקרים במחירים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

נשמע מעניין? אתם מוזמנים ללחוץ על הכפתור למטה ולגלות במה מדובר.

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מצאתי עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אותך

אשמח לשמוע את דעתכם

2 תגובות

  1. היי דני,
    אנחנו כמעט שכנים 🙂
    זאת אומרת לא ביום-יום, אבל בחופשות – בהחלט כן! (אנחנו מבלים את רובן בכפרון זעיר ליד redon)
    תודה על המידע ובכלל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

סיורים קולינריים לא יקרים בפריז

סיורים קולינריים לא חייבים לעלות 150 יורו לאדם. מצאתי בשבילכם כמה סיורים מעולים במחירים נוחים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 ברטאן למטייל?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי מחוז ברטאן, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ’ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ’ק אאוט מאוחר ועוד.

שאלות ששואלים אותי כל הזמן :-)

קודם כל מזל טוב! אני נורא מקנא בך כי כל הקסם הפריזאי עוד לפניך. במיוחד בשבילך יצרתי כתבה בשם פריז למתחילים שתעשה לך לא מעט סדר לגבי מה כדאי לך לראות בפעם הראשונה ומה כדאי לך להשאיר לפעמים הבאות שבטוח יהיו כי פריז היא עיר ממכרת.

בטח! לפני שמתחילים צריך לבחור באיזה רובע להתגורר. במיוחד בשביל זה יצרתי את הכתבה איפה כדאי לישון בפריז.

אם כבר בחרת רובע בפריז אז יצרתי בשבילך רשימה של מלונות בפריז ודירות נופש מומלצות, אשר נבחרו על ידי באופן ידני על סמך ניסיון שלי וניסיון של פרנקופילים אחרים. כל מה שנשאר לך זה רק לבחור והזמין.

בלזק השווה פעם את בירת צרפת לאוקיינוס אינסופי וזה כל כך נכון. בפריז וסביבותיה ניתן למצוא אטרקציות ופעילויות שמתאימות לכל טעם. מכיוון שאינני מכיר את הטעם שלך לא אוכל להמליץ על פעילות ספציפית אבל אוכל לארגן לך את החומר בצורה פשוטה וידידותית כדי שתוכל/י לבחור את מה שהכי מתאים לך.

בואו נתחיל במוזיאונים ואטרקציות שונות בפריז כגון עלייה על מגדל אייפל, שייט על הסיין או נסיעה ברחבי העיר באמצעות אוטובוס גסטרונומי (כן, יש דבר כזה). את כל המידע כך מסודר לפי רובעים ניתן למצוא בדף האטרקציות של פריז. ואפרופו, מוזיאונים, אם אתם רוצים לדעת אילו תערוכות מתרחשות בחודשים הקרובים אני ממליץ להיכנס לדף התערוכות של פריז.

לפעמים גם בעיר מקסימה כמו פריז יש צורך לצאת ליום אחד להתאוורר ולחזור. בשביל זה יצרתי את דף האטרקציות מחוץ לפריז בו תוכלו לקנות כרטיסים לארמון ורסאי, לדיסנילנד פריז או לחלופין להירשם לטיול מאורגן בן יום אחד בעמק הלואר.

בואו נהיה כנים, מי לא רוצה לעשות קצת שופינג בפריז? בדיוק בשביל הצורך הזה התחלתי ליצור סדרה של כתבות בנושא הקניות בעיר האורות שתלך ותגדל בחודשים הקרובים.

ולבסוף, אם עוד לא יצא לך לנסות את המולן רוז’ או את שאר הקברטים של פריז ובא לך להבין על מה כולם מדברים, כל מה שצריך הוא להיכנס לדף המופעים בפריז וכל המידע כבר יחכה לך שם.

נהדר! לדעתי הקסם האמיתי של פריז נמצא לא רק באטרקציות אלא בעיקר בשיטוט ברחובות ובסמטאות של העיר הקסומה הזאת. לשמחתי יש לי בשבילך את כל מה שצריך כדי למקסם את ההנאה.

במידה ובא לך להכיר את עיר האורות באופן עצמאי אני ממליץ להיכנס לדף מסלולי הטיול בפריז שמכיל לא מעט מסלולים שיעזרו לך להכיר את העיר ותרבותה לעומק.

במידה וחיפשת דווקא סיור מאורגן אני שמח מאוד להמליץ על כמה מדריכים דוברי עברית או אנגלית עליהם אני ממליץ בחום.  לעומת זאת אם בא לך לשלב סיור מודרך עם טעימה מאוצרות הקולינאריה הצרפתית, אני אשמח להמליץ על דף הסיורים הקולינאריים באתר.

אל דאגה! בפריז לא נשארים רעבים לאורך זמן. כל מה שצריך זה רק להחליט מה אוכלים.אם בא לך לאכול במסעדה אז כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לדף המסעדות בפריז שמכיל המלצות על מסעדות מעולות אותן קיבלתי מפרנקופילים מביני עניין.

לעומת זאת אם בך לך לבשל לעצמך ארוחה צרפתית לעילא ולעילא (או סתם לקנות כמה סוגי נקניקים או גבינות ובגט ולהכין סנדוויץ’ לתפארת) כל מה שצריך זה להיכנס לדף השווקים שלי וללכת לעשות קניות בשוק הקרוב למקום מגורייך.

לצערי הרב אין לי זמן לכך ולכן בניתי אתר שבו ניתן לתכנן לבד את הטיול. אם יש צורך במישהו שיבנה בשבילך מסלול אישי שמותאם לצרכים ולרצונות שלך (תמורת תשלום כמובן) אני ממליץ על גל שטיינר.

ממש לא! תוכלו למצוא בו מידע מועיל גם על מקומות אחרים בצרפת דוגמת עמק הלואר, בורדו, ליון, נאנט, ניס ואיזורים נוספים. כמו כן תמצאו כאן גם מידע על מקומות מחוץ לצרפת שאני מאמין שיעניינו אותכם כגון מלטה או אירועים בניחוח צרפתי שמתרחשים בישראל.

הנה כמה אופציות:

אימייל:

info@francophilesanonymes.com

סקייפ:

zvi.chazanov

פייסבוק:

חפשו את Zvi Chazanov (שימו לב שיש שני אנשים עם אותו שם אבל רק בפרופיל שלי תמצאו קישור לאתר כך שאין סיכוי שתטעו).