מון סן מישל וסט מייקלס מאונט – תאומים (כמעט) זהים מאת סיוון ואודי שפירא

רוב האטרקציות הפופולריות ביותר בצרפת ממוקמות כצפוי בפריז, אבל ישנן גם כמה אטרקציות שמושכות אליהן מליוני תיירים הרחק מהבירה, אחד מהם הוא מון סן מישל (Mont Saint Michel) אותו אי יוצא דופן המרוחק כחצי קילומטר מחופי נורמנדי. בשעות השפל האי מתחבר ליבשה וניתן להגיע אליו בהליכה רגלית, אבל כשהגאות מתחילה לעלות המים מכסים על השביל והאי חוזר להיות… ובכן אי.

שלושה מליון מבקרים מגיעים בכל שנה אל האי הקסום הזה ומבקרים במנזר שעל פסגתו, לא הרבה מהם יודעים שממש מעבר לתעלה האנגלית, שוכן אי תאום בעל שם זהה. זהו סט מייקלס מאונט (Saint Michael’s Mount), שצמוד לעיירה מרזיון (Marazion) בקורנוול שבאנגליה. בחודש אפריל האחרון ביקרתי בו עם אישתי והילדים כחלק מהמסע שלנו לראות כל טירה וכל בית אחוזה משמעותי באנגליה.

לפני שנמשיך, כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

סט מייקלס מאונט התאום הפחות מוצלח של מון סן מישל?

סט מייקל מאונט (שזהו תרגום מדוייק לשם הצרפתי) מושך בכל שנה רק עשרה אחוזים מכלל המבקרים של אחיו הצרפתי. הפרשנות הפופלרית לכך היא כנראה שמדובר בתאום הפחות מוצלח, כמו זה ששיחק דני דה ויטו בסרט הפופולרי מ- 1988, אבל לדעתי זאת טעות שדורשת תיקון.

אז חוץ מהמאפיינים הגאוגרפיים, מה הופך את האיים לתאומים? ובכן, אתם צריכים לדעת (או לזכור) שבמשך מאות שנים ההסטוריה האנגלית והצרפתית היו משולבות זו בזו. זה התחיל בפלישה הנורמנית של 1066 שאולי הייתה ויקינגית במהותה, אבל ויקינגים ממחוז נורמנדי…

זה המשיך בשושלת פלנטג’נט שהחלה באנגליה עם הנרי השני. האימפריה שלו כללה לא רק את אנגליה אלא גם שטחים שהגיעו עד להרי הפירינאים. אבל החיבור בין האיים החל הרבה לפני כן, עוד בתקופה האנגלו סקסונית. היה זה המלך אדווארד המתוודה (Edward the Confessor) שבנה את המנזר בראש האי האנגלי, וכבר אז הוא שם אותו תחת חסותו של המנזר שישב בצרפת.

השם הזהה של שני האיים מגיע ככל הנראה מהקדוש סנט מייקל שנחשב לפטרונם של הדייגים. אתם בוודאי יכולים להבין למה אי שנמצא בלב ים וצמוד לכפרים שהתפרנסו מדייג ייקרא בכזה שם, נכון? (בקורנוול יש הרבה שמאמינים שהשם הזה נובע מהתגלות של המלאך מיכאל, ומישהו צריך להסביר להם שהם טועים).

התאומים נפרדים

הבעיה של התאומים החלה כשהמלך ג’ון (כן, המלך הרשע מהאגדות של רובין הוד) הפסיד את כל השטחים של האמפריה בצרפת, ובעצם יצר את ההפרדה בין שתי המדינות. כמה מלכים אחרי כן המדינות החלו להילחם בינהם, וכמה קופירייטרים תקופתיים קבעו שמדובר במלחמת מאה השנים (למרות שהיא נמשכה 116 שנים).

בחלק מאותה תקופה שלט באנגליה מלך בשם הנרי החמישי שדי קירקס לצרפתים את הצורה (עד היום הם לא מסוגלים לומר את השם קרב אגינקורט בלי להיתקף בכאבים). אותו הנרי גם החליט לנתק את המנזרים אחד מהשני ולהפוך את המנזר האנגלי לעצמאי.

הטירה שבסט מייקלס מאונט
הטירה שבסט מייקלס מאונט

זה היה עוד כלום לעומת מה שעשה מלך הנרי אחר, הנרי השמיני, הוא רצה להשיג לעצמו בן יורש, ובדרך עשה את הברקסיט הראשון של אנגליה מאירופה, במקרה הזה מרומא. הנרי פירק את כל המנזרים באנגליה, והמנזר בראש האי לא היה שונה.

בנקודת הזמן הזו האיים הפכו להיות שונים מאוד אחד מהשני, כשבראש האי הצרפתי עדיין התנוסס לו המנזר, ובראש האי האנגלי התנוססה לה טירה, ב- 1660 רכשה אותה משפחת סנט אוביין, ולמעשה היא עדיין מחזיקה בה היום, כשבני המשפחה עדיין מתגוררים בחלק ממנה, בשעה שרובה כבר פתוח לציבור ומנוהל על ידי הנשיונל טראסט.

המופעים הכי טובים בפריז

דרך מעולה לבלות ערב בלתי נשכח

סט מייקל רואה הרבה אקשן בתקופת מלחמת השושנים

אבל האמת היא שמבחינה הסטורית, הרבה מאוד אקשן התרחש קצת לפני הנרי השמיני, בתקופת מלחמות השושנים (1455-1485). באותן תקופות סט מייקל מאונט היה הזירה של אחת הפלישות הכי מוזרות בהיסטוריה של אנגליה.

מלחמות השושנים למרות שמן הרומנטי, לא באמת מייצגות את ההתרחשויות ההיסטוריות (כמו מלחמת מאה השנים). הפנטזיה ההיסטורית על אבירים עם סמל של שושן לבן מבית יורק המוטבע על המגן שלהם שנלחמים בחירוף נפש עם צבא האבירים של השושן האדום של בית לנקסטר ממש לא נכונה.

למעשה לכל אציל באותה תקופה היה צבא משלו עם סמלים משלו, וריבוי הסמלים האלו גרם לא פעם שצבאות ידידותיים יתקפו אחד את השני. אם אתם מחפשים שם נכון יותר למלחמות האלו, הייתי אומר שהשם הוא מלחמות הדודנים, כיון ששני הבתים נוצרו משני בנים שונים של המלך אדאורד השלישי.

באותה תקופה הפכפכה שלטו לסירוגין המלך הנרי השישי מבית לנקסטר, והמלך אדוארד הרביעי מבית יורק. בשלב מסויים אחד מהתומכים הגדולים ביותר של אדוארד בגד בו והדבר הוביל להחזרה של הנרי השישי לתקופה קצרה (שבה הוא כבר היה די חולה ומשוגע). כשאדוארד חזר בראש צבא שמחץ את בית לנקסטר כמה מהאצילים של לנקסטר שידעו בדיוק מה יקרה לראש שלהם, ברחו לצרפת. אחד מהם היה ג’ון דה וור (John de Vere), הרוזן מאוקספורד.

הרפתקאותיו של הרוזן מאוקספורד

במשך כמה שנים הרוזן המשועמם העביר את הזמן שלו בפיראטיות בתעלה האנגלית, אבל זה לא היה ממש מעניין. בשלב מסויים הוא החליט כנראה שהוא צריך לעשות משהו יותר מרגש והוא החליט שהרעיון הטוב ביותר יהיה…לפלוש לאנגליה. למרבה הצער של הרוזן היו לו רק 400 אנשים, אבל זה לא עצר אותו ב- 1473 מלפלוש ולכבוש… את סט מייקל מאונט.

המלך אדוארד הרביעי שישב בנינוחות על הכיסא שלו, לא הרגיש בהתחלה צורך מיוחד להתמודד עם הבעיה שנוצרה בקורנוול. הוא שלח את אחד האצילים שלו לשים מצור על האי, אבל האציל הזה היה כל כך מושחת שהנצורים פשוט שיחדו אותו והוא מכר להם אספקה…

אחד הצריחים בסט מייקלס מאונט.
אחד הצריחים בסט מייקלס מאונט.

אחרי כמה חודשים נשבר לאדוארד והוא אירגן צבא של 6000 לוחמים על מנת לשים מצור רציני ומוחלט על האי, כולל גם מצור ימי. המלך שהרגיש נדיב במיוחד הציע לחיילים הנצורים חנינה אם הם ייכנעו. כמו שאתם יכולים לנחש חוץ מהרוזן מאוקספורד ועוד כמה אצילים זוטרים, כל החיילים נכנעו בבת אחת, ואחרי זה כיבוש האי לא היה עניין רציני. אגב המלך היה רציני בקשר לחנינות שלו, ואפילו האצילים לא הוצאו להורג.

הרוזן מאוקספורד נשלח למאסר בטירה, ובמהך המאסר הוא התחבר עם הסוהר שלו. כשהנרי טיודור תכנן את הפלישה שלו ב- 1485 נגד ריצ’רד השלישי (אחיו של המלך אדוארד) הרוזן מאוקספורד הצליח לשכנע את הסוהר לערוק יחד איתו לצד של הנרי, ובקרב בוסוורת המפורסם שבו נהרג ריצ’רד, הרוזן מאוקספורד פיקד על אחד מהאגפים של הצבא של הנרי שהוכתר בשדה הקרב להיות הנרי השביעי, אבי שושלת טיודור.

ביקור במאונט סנט מייקל ומון סן מישל

קצת קשה להאמין, אבל בשיא שלו במאות ה-18 וה-19 התגוררו באי הזה 200 אנשים, היו בו 4 רחובות ושני בתי ספר, כיום מתגוררים באי כ- 20 בני אדם שרובם קשורים לתעשיית התיירות שלו. הגישה לאי היא חופשית אבל אם תירצו לעלות לטירה שעל פסגתו תצטרכו לרכוש כרטיס (אלא אם אתם חברים בנשיונל טראסט).

הטירה עצמה הופכת להיות מאוד צפופה החל משעות הצהריים, ולכן אם אתם באמת מעוניינים לראות את הטירה, ההמלצה שלי היא לא לחכות עד שהשפל מגלה את השביל אל האי. אתם יכולים לשלם סכום זעום ולשוט אל האי בסירה ממרזיון. הטירה נפתחת בדרך כלל כשעה לפני שהשביל מתגלה, וזה הזמן הטוב ביותר לבקר בה.

קניית כרטיסים

מאונט סן מייקל

  • אפשר לקבל מידע על האתר לקנות כרטיסים בקישור הזה.

מון סן מישל

קצת עלינו:

אישתי ואני מתגוררים עם שני הילדים שלנו במערב אנגליה. בשנת 2017 החלטנו לבקר בכל הטירות ובבתי האחוזה המשמעותיים בבריטניה, כתוצאה מכך ראינו עד היום מעל 90 מהן, כולל 10 טירות ובתי אחוזה בקורנוול. הפרוייקט שלנו הניב עד היום שני אתרים ועמוד פייסבוק.

  • אתר באנגלית שבו אנחנו מספרים על הביקור בכל טירה וטירה, ומשתפים את הקוראים בכל הסיפורים ההיסטוריים שגילינו בה.
  • אתר בעברית שבו אנחנו מספרים על המסע המיוחד שלנו.
  • אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם בעמוד הפייסבוק שלנו רודפי הטירות.

מקווים שתיהנו

סיוון ואודי

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

המלצת הפרנקופיל

רוצים להשתתף בסיור קולינרי אבל לא רוצים לשלם 150 יורו לאדם? עשיתי בשבילכם עבודת מחקר והצלחתי למצוא סיורים קולינריים לא יקרים במחירים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

נשמע מעניין? אתם מוזמנים ללחוץ על הכפתור למטה ולגלות במה מדובר.

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מצאתי עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אותך

אשמח לשמוע את דעתכם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

סיורים קולינריים לא יקרים בפריז

סיורים קולינריים לא חייבים לעלות 150 יורו לאדם. מצאתי בשבילכם כמה סיורים מעולים במחירים נוחים שנעים בין 25-80 יורו לאדם.

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 ברטאן למטייל?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי מחוז ברטאן, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ’ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ’ק אאוט מאוחר ועוד.

שאלות ששואלים אותי כל הזמן :-)

קודם כל מזל טוב! אני נורא מקנא בך כי כל הקסם הפריזאי עוד לפניך. במיוחד בשבילך יצרתי כתבה בשם פריז למתחילים שתעשה לך לא מעט סדר לגבי מה כדאי לך לראות בפעם הראשונה ומה כדאי לך להשאיר לפעמים הבאות שבטוח יהיו כי פריז היא עיר ממכרת.

בטח! לפני שמתחילים צריך לבחור באיזה רובע להתגורר. במיוחד בשביל זה יצרתי את הכתבה איפה כדאי לישון בפריז.

אם כבר בחרת רובע בפריז אז יצרתי בשבילך רשימה של מלונות בפריז ודירות נופש מומלצות, אשר נבחרו על ידי באופן ידני על סמך ניסיון שלי וניסיון של פרנקופילים אחרים. כל מה שנשאר לך זה רק לבחור והזמין.

בלזק השווה פעם את בירת צרפת לאוקיינוס אינסופי וזה כל כך נכון. בפריז וסביבותיה ניתן למצוא אטרקציות ופעילויות שמתאימות לכל טעם. מכיוון שאינני מכיר את הטעם שלך לא אוכל להמליץ על פעילות ספציפית אבל אוכל לארגן לך את החומר בצורה פשוטה וידידותית כדי שתוכל/י לבחור את מה שהכי מתאים לך.

בואו נתחיל במוזיאונים ואטרקציות שונות בפריז כגון עלייה על מגדל אייפל, שייט על הסיין או נסיעה ברחבי העיר באמצעות אוטובוס גסטרונומי (כן, יש דבר כזה). את כל המידע כך מסודר לפי רובעים ניתן למצוא בדף האטרקציות של פריז. ואפרופו, מוזיאונים, אם אתם רוצים לדעת אילו תערוכות מתרחשות בחודשים הקרובים אני ממליץ להיכנס לדף התערוכות של פריז.

לפעמים גם בעיר מקסימה כמו פריז יש צורך לצאת ליום אחד להתאוורר ולחזור. בשביל זה יצרתי את דף האטרקציות מחוץ לפריז בו תוכלו לקנות כרטיסים לארמון ורסאי, לדיסנילנד פריז או לחלופין להירשם לטיול מאורגן בן יום אחד בעמק הלואר.

בואו נהיה כנים, מי לא רוצה לעשות קצת שופינג בפריז? בדיוק בשביל הצורך הזה התחלתי ליצור סדרה של כתבות בנושא הקניות בעיר האורות שתלך ותגדל בחודשים הקרובים.

ולבסוף, אם עוד לא יצא לך לנסות את המולן רוז’ או את שאר הקברטים של פריז ובא לך להבין על מה כולם מדברים, כל מה שצריך הוא להיכנס לדף המופעים בפריז וכל המידע כבר יחכה לך שם.

נהדר! לדעתי הקסם האמיתי של פריז נמצא לא רק באטרקציות אלא בעיקר בשיטוט ברחובות ובסמטאות של העיר הקסומה הזאת. לשמחתי יש לי בשבילך את כל מה שצריך כדי למקסם את ההנאה.

במידה ובא לך להכיר את עיר האורות באופן עצמאי אני ממליץ להיכנס לדף מסלולי הטיול בפריז שמכיל לא מעט מסלולים שיעזרו לך להכיר את העיר ותרבותה לעומק.

במידה וחיפשת דווקא סיור מאורגן אני שמח מאוד להמליץ על כמה מדריכים דוברי עברית או אנגלית עליהם אני ממליץ בחום.  לעומת זאת אם בא לך לשלב סיור מודרך עם טעימה מאוצרות הקולינאריה הצרפתית, אני אשמח להמליץ על דף הסיורים הקולינאריים באתר.

אל דאגה! בפריז לא נשארים רעבים לאורך זמן. כל מה שצריך זה רק להחליט מה אוכלים.אם בא לך לאכול במסעדה אז כל מה שצריך לעשות זה להיכנס לדף המסעדות בפריז שמכיל המלצות על מסעדות מעולות אותן קיבלתי מפרנקופילים מביני עניין.

לעומת זאת אם בך לך לבשל לעצמך ארוחה צרפתית לעילא ולעילא (או סתם לקנות כמה סוגי נקניקים או גבינות ובגט ולהכין סנדוויץ’ לתפארת) כל מה שצריך זה להיכנס לדף השווקים שלי וללכת לעשות קניות בשוק הקרוב למקום מגורייך.

לצערי הרב אין לי זמן לכך ולכן בניתי אתר שבו ניתן לתכנן לבד את הטיול. אם יש צורך במישהו שיבנה בשבילך מסלול אישי שמותאם לצרכים ולרצונות שלך (תמורת תשלום כמובן) אני ממליץ על גל שטיינר.

ממש לא! תוכלו למצוא בו מידע מועיל גם על מקומות אחרים בצרפת דוגמת עמק הלואר, בורדו, ליון, נאנט, ניס ואיזורים נוספים. כמו כן תמצאו כאן גם מידע על מקומות מחוץ לצרפת שאני מאמין שיעניינו אותכם כגון מלטה או אירועים בניחוח צרפתי שמתרחשים בישראל.

הנה כמה אופציות:

אימייל:

info@francophilesanonymes.com

סקייפ:

zvi.chazanov

פייסבוק:

חפשו את Zvi Chazanov (שימו לב שיש שני אנשים עם אותו שם אבל רק בפרופיל שלי תמצאו קישור לאתר כך שאין סיכוי שתטעו).