מוזיאונים בפריז, רובע המארה, שאטו דה מנטנון ושארטר – טיפים מהשטח מאת צבי נתנאל

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp

צבי נתנאל טייל בעיר האורות ביוני 2018, ביקר בכמה תערוכות מסקרנות שמתקיימות עכשיו ואחר כך יצא מהעיר וביקר בשאטו דה מנטנון ובשארטר. הכתבה הבאה מבוססת על הרשמים שלו מאותם מוזיאונים בפריז והמקומות  בהם ביקר והיא מכילה כמה טיפים מצויינים. אני נורא שמח שפרנקופילים משתפים את רשמיהם באתר שלי ואני מזמין כל מי שביקר בצרפת לאחרונה ויש לו מה לספר לכתוב לי (את פרטי ההתקשרות ניתן למצוא בחלק התחתון של האתר). מכאן רשות הדיבור לצבי נתנאל…

תערוכה של קלימט ב ATELIER DES LUMIÈRES

כאילו חסרים בפריז מוזיאונים או תצוגות אמנותיות אז לא רחוק מהמארה פתחו מקום חדש שנקרא אטלייה דה לומייר ב- 38 rue Saint Maur. מדובר במין הנגאר ענק שמשמש כחלל לתצוגות מוקרנות ותערוכת הפתיחה שלהם מוקדשת לגוסטב קלימט. העיקרון הוא הקרנות של העבודות של קלימט או קטעים מתוכן על הקירות והרצפה בשילוב תאורה צבעונית ופס-קול (לפני כמה שנים היתה בארץ תערוכה דומה עם עבודות של ואן גוך).

כיוון שהחלל גדול אז בכל פינה מוקרן משהו אחר ולכן צריך להסתובב ולנסות לקלוט את הכל, כי ההקרנות חולפות מהר. בחלל הזה יש מן טראסה, שאפשר לעלות אליה ולהשקיף ממנה למטה ולקבל ראיה רחבה יותר על כל החלל, ויש שם גם כסאות שאפשר לשבת, אבל כאמור, גם משם אי אפשר לקלוט הכל אז אל תישארו במקום אחד.

הפסקול המלווה את המיצג מורכב ממוזיקה קלאסית ואוהבי הקלאסי יהנו ביותר. המיצג נמשך כ- 20 דקות ואחריו יש עוד שני מיצגים קצרים אחד של הונדרטוואסר ואחד יותר אבסטרקטי, ולכן כדאי לראות את כל המחזור כמה פעמים (אני ראיתי את המחזור פעמים ואני מצטער שלא נשארתי לעוד פעמיים לפחות. זה פשוט מהמם!!).

יש שיטענו שזה קיטש ושאין תחליף לעבודות המקוריות. נכון, אין תחליף לביקור בבלוודרה בוינה אבל כפי שהתערוכה מוגדרת זה immersive experience, וכשמה כן היא, טובעים בים הצבע, מה גם שניתן לראות בתקריב פרטים מתוך העבודות, כמו למשל את האפריז של בטהובן, שתצוגתו המקורית היא בבית הזצסיון בוינה. האפריז של בטהובן הוא “נחש” מצויר בגובה התקרה ומתאר בדמויות את הסימפוניה התשיעית של בטהובן.

בוינה תצאו עם צוואר תפוס. כאן לא. אני ביקרתי בתערוכה ביום שבת ובחוץ היה שלט שבסופ”ש מכירת הכרטיסים היא רק דרך האינטרנט, אבל בגלל שהגעתי ממש בפתיחה אז פתחו קופה. לא יודע אם המשיכו למכור אחר כך אז כדאי לקחת את זה בחשבון. אני התלהבתי מאוד מהמקום ומהתערוכה ואני ממליץ עליה מאוד, ומומלץ גם לילדים.

לקניית כרטיסים

סיור קצר במארה

משם המשכתי ברגל לטיול כיפי בין הגינות הקטנות והחבויות של המארה Square Saint-Gilles du Grand Veneur, היא ממש מקום קטן וקסום לנוח בו כמה רגעים. משם המשכתי ל-Square Léopold-Achille הנמצאת בין rue paynne ל- rue de Sevigne. כבר טיילתי במארה אבל הפעם ממש חדרתי לעומק האיזור.

בכיכר “ראשי השור” יושבים מלא אנשים ואוכלים פלאפל. אז מתברר בהצטלבות הרחובות הללו יש מלא פלאפליות וכולן מלאות מבקרים. ביקרתי בפלאלפל “מי ומי”, שהיה תיקון לכל הפלאפלים המעפנים שאכלתי עד היום באירופה. נכון. לא נוסעים לפריז בשביל פלאפל אבל היה קשה לעמוד בריח המגרה וכבר היתה שעת צהריים, וזה גם זול (לקמצנים כמוני כשזה קשור לאוכל….).

קפצתי לטייל גם בגנים הרחבים של הארכיב הלאומי (אוטל דה סוביז) והגעתי עד לגינת אנה פראנק הסמוכה לפומפידו. בדרך לשם לא לפספס את השוקולטייה פרנסואה פרלו ב- rue rambuteau 35. ואם הגעתם עד לשם או אתם בדרך לפומפידו תנו קפיצה קטנה לרחוב הקטן brantome והכנסו לרובע השעון, המכונה כך בגלל שעון אדיר מימדים בגובה 4 מטרים העשוי פסל אדם הנלחם בסרטן, דרקון וציפור. אם תגיעו בשעה עגולה תוכלו לצפות במאבק של האיש החמוש בשלוש הדמויות (אני פספסתי את השעה העגולה…).

לסיכום המסלול הזה, לא רחוק מפומפידו, ב- rue de la grande Turanderie 15 נמצא הספא הקטן Massage Concept Paris, שם תמורת 55 יורו ל- 45 דקות קיבלתי מידיה האמונות של וירז’יני את אחד המסאז’ים הכי טובים שהיו לי.

טינטורטו לידתו של גאון – תערוכה במוזיאון לוקסמבורג

הסגנון של טינטורטו פחות אהב עלי, אבל העבודות שלו ברובן גדולות ולכן יש להן השפעה מאוד גדולה, וכאשר מתמקדים בפרטים אז מגלים כמה הוא גאון בבחירת הצבעים, בהבעות הפנים, בתנוחות ובקומפוזיציה. מי שמכיר קצת את העבודות של טינטורנטו יודע שמדובר בקנוואסים עצומים עם דמויות גדולות עזות מבע, לכן כמה מפתיע למצוא באמצע התערוכה את “מבוך האהבה” שכולו עדינות ומשיחות מכחול דקות.

קניית כרטיס לתאריך מסויים (האופציה הזולה יותר)

קניית כרטיס פתוח (אופצייה יקרה מעט יותר) 

לפני שנמשיך, כבר נרשמתם לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

קורו אמן הפורטרטים

https://youtu.be/oRDrMWAHWFM

תערוכה מופלאה של ז’אן בטיסט קאמי קורו במוזיאון מרמוטן. קורו ידוע מאוד בציורי הנוף שלו אבל הוא יצר גם הרבה פורטרטים ורובם מהממים. על ההתחלה יש סדרת דיוקנאות שובי עין של ילדי משפחתו ושיא התערוכה ציור מונומנטלי שנקרא “הנערה היווניה” שאפשר לעמוד ולצפות בו דקות ארוכות. מומלץ מאוד מאוד.

יחד עם זאת, החלל המוקדש לתערוכות זמניות הוא קטן וצר וכשיש הרבה מבקרים (ותמיד יש, אולי בשעות הערב הלחץ פוחת) זה מקשה על התבוננות ביצירות. לבאי המוזיאון המקסים, לאחר שביקרתם בתצוגת עבודותיו של מונה בקומה התחתונה ובזבזתם מיטב כספכם בחנות (ובהחלט יש על מה….) לא לפסוח על עבודותיה המקסימות של ברת מוריזו בקומה העליונה.

לקניית כרטיסים

תערוכת דלקרואה במוזיאון הלובר

הפעם האחרונה שבפריז הוקדשה תערוכה שלמה לדלקרואה היתה ב- 1963 לציון 100 שנה למותו. מתוך אוספי הלובר וכמובן השאלות ממוזיאונים נוספים אוגדו כ- 180 יצירות המכסות את כל תקופת יצירתו של דלקרואה והתפתחות הסגנון שלו, מהציורים הפיגורטיביים כמו “החירות מובילה את העם” המאוד מפורסם, דרך דיוקנאות, סצנות דרמטיות, ציורי קיר, ציורים בהשראת נופי ואנשי מרוקו, תמונות נוף ועד עבודות על נושאים נוצריים. התערוכה גדולה ומרתקת ומומלצת מאוד ויש הרבה מה לראות. הפייבוריטים שלי היו “טיגריס צעיר משחק עם אמו”, “נערה יתומה בבית הקברות”, “אשה יווניה על חורבות מיסולונגי”, “מדאה” ו”ישו ישן בספינה”.

Chateau de Maintenon

התוודעתי למקום הזה דרך כתבה באינטרנט וזה הספיק כדי להלהיב אותי. מטנון היא עיירה קטנה דרומית לפריז בדרך המובילה לשארטר. הטירה היתה שייכת לפרנסואז ד’אוביניה, אחת הפילגשים של לואי ה- 14. מדובר בטירה לא גדולה אך שמורה היטב, הצופה על גן יפה מאוד. המקום אינו הומה אדם אך כשהגעתי אזלו כל המדריכים הקוליים (שעה אחרי הפתיחה!).

התצוגה לא מאוד מפורטת, אין שילוט או תיאור מספק בחדרים וגם אין הכוונה מסודרת מהו סדר הביקור המומלץ (יש כמובן מפה שמחולקת חינם בכניסה). הטירה עצמה לדעתי לא מאוד מלהיבה, למרות כמה דיוקנאות מאוד מרשימים של ד’אוביניה וגם של לואי ה- 14וגם גלריה ארוכה ומפוארת בסגנון אולם המראות בוורסאי.

עיקר האטרקציה של העיר היא האקוודוקט האדיר הבנוי על קשתות, שנראה היטב גם מגני הטירה. שלושה רבעים מ- 80 קילומטרים שתוכננו להבנות אכן הושלמו בעשר שנים, אך המלאכה מעולם לא הושלמה. נוף נהדר נשקף מן הטרסה שבטירה הצופה אל הגנים והאקוודוקט. לוקיישן נהדר להצטלם בו. הטירה כולה נטועה בתוך ריאה ירוקה ועצומה וניתן גם לטייל לאורך האקוודוקט מוחץ לתחומה.

שארטר

אמנם אפשר להמשיך ממנטנון ישירות לשארטר בנסיעה קצרה מאוד אבל החלטתי להקדיש לה יום נפרד. האטרקציה המרכזית בשארטר היא כמובן הקתדרלה, שהיא יצירת פאר של האדריכלות הגותית הצרפתית, ומהווה אתר עלייה לרגל. ביקרתי בה לפני 7 שנים ואז עמדה בשיפוצים.

היום, לאחר שהשיפוץ הסתיים, הקתדרלה זוהרת ומבריקה, וכיוון שהיום היה יפה ושמשי הויטרז’ים היפייפיים, הידועים בזכות צבעם הכחול העמוק, היו מוארים היטב והרוזטות הענקיות הן מראה שקשה לעזוב. אחת התעלומות הגדולות של הקתדרלה, המבוך שנמצא במרכזה, עדין מוסתר תחת עשרות כסאות וזה חבל וצורם במיוחד. חומת הפסלים המיניאטוריים שמקיפה את המזבח מבחוץ מרתקת ורק לה אפשר להקדיש שעות.

אטרקציה מופלאה שגיליתי בשארטר היא בית קטן וקסום בשם Maison Picassiette שהיה שייך לריימונד איזידור, שהיה עובד עיריה בשארטר. החל משנת 1938 הוא החל לקשט את ביתו בשברי חרסינה שמצא באקראי, ולמעשה, בתרגום גס פיקסייט זה “גונב הצלחות”.אט אט הפך התחביב הרגעי למפעל חיים שהיה לעבודת מוזאיקה עצומה. למעשה במשך 25 שנה קישט איזידור את כל הבית ותכולתו במוזאיקה. קשה לתאר במילים את הפלא הקסום ועוצר הנשימה הזה.

maison picasiette
maison picasiette

המוזאיקות כל כך שופעות ומדויקות ומפורטות שקשה לקלוט את כל הפרטים ולמרות שמדובר במקום קטן כדאי להקדיש לו לפחות שעתיים. חוץ מהבית והחצר יש שם גם קפלה קטנה שהצבע השולט בה הוא כחול (סמל הבתולה, צבע בית המלוכה, או סתם סימן ההיכר של שארטר), חצר פנימית שבה יש דגם של קתדרלת שארטר, קיר גדול בחצר האחורית המכונה “קיר ירושלים”. בתוך אחד החדרים נמצא גם “קברה של הרוח”. אם אתם מגיעים לשארטר אל תחמיצו את הבית הזה, ובכל מקרה הבית והקתדרלה הם סיבה מספיק טובה לנסוע לשם (שעה ורבע ברכבת ממונפרנאס).

מילה אישית לסיום

הנסיך הקטן, ספר שקראתי מליון פעם כשהייתי ילד, ובטח לא הבנתי את רוב המשמעויות שלו. אני יודע כמעט את כולו בעל פה וגם מצטט ממנו לפעמים. והוא כמובן אייקון צרפתי, והמחבר, אנטואן דה סנט אקזופרי קבור בפנתיאון. בשיטוטים באחת החנויות למזכרות מכרו גלויות עם תמונות מהספר וציטוטים מתוכו. פתאום שמעתי בדמיון קול של story teller מקריא את הספר (בצרפתית כמובן), וזה העיר בי נשכחות. כמו נקישת גונג עתיק, שאת הדיו ממשיכים לשמוע הרבה אחרי המכה, ככה הדהדו המשפטים בראש שלי והמשמעויות של המשפטים קיבלו את העומק האמיתי שלהן. אז רגע לפני העליה למטוס קניתי את הספר, שימצא את מקומו המכובד ליד העותק העברי המהוה מרוב שימוש וכמובן גם מגנט שיעטר את המקרר ❤

מחפשים מידע נוסף על מוזיאונים בפריז ועל תערוכות שמתקיימות כעת?

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

כמה מילים עלי

נעים מאוד, שמי צבי ואני פרנקופיל (אדם שאוהב את תרבות צרפת). יצרתי את האתר כדי לחלוק אתכם את האהבה שלי לצרפת ותרבותה וכולי תקווה שתדבקו בוירוס האהבה לצרפת בדיוק כפי שאני נדבקתי בפעם הראשונה שביקרתי בפריז (בגיל 3).

אם תרצו להכיר אותי יותר לעומק אתם מוזמנים ללחוץ על התמונה.

מלונות ודירות במחירים הטובים ביותר בצרפת

Booking.com

מידע שימושי

מלונות ודירות במחירים הטובים ביותר בצרפת

Booking.com

מצאתי עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אותך

אשמח לשמוע את דעתכם

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא”ל לגורמים אחרים.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר

כרטיסים לאטרקציות ולמופעים של פריז

הכרטיסים לאטרקציות המרכזיות נגמרים מהר מאוד והתור בקופות ארוך. אז בהחלט מוזמן להזמין מראש את הכרטיסים כמה שיותר מהר.

התגעגעתם? סיורי הבוטיק בפריז עם הפרנקופיל חוזרים לזמן מוגבל בעוד:

ימים
שעות
דקות
שניות

הנה כמה מהסיורים שאני מציע

  • המארה
  • פסאז'ים
  • איל דה לה סיטה ואיל סן לואי
  • הרובע הלטיני
  • מונמרטר
  • ועוד

כבר הצטרפתם לקבוצת הפייסבוק
 פריז ואיל דה פראנס?

שם תוכלו לשאול שאלות לגבי פריז ומחוז איל דה פראנס, לקבל טיפים מהקהילה, לספר לנו חוויות מהטיול האחרון שלכם ועוד…

רוצים לקבל גישה למפות צרפת האינטרקטיביות שלי?

הירשמו לעלון שלי ותקבלו גישה למפות אינטרקטיביות ומלאות בכל טוב של פריז, אלזס, עמק הלואר, פריגור ועוד.

במידה וכבר נרשמתם לעלון שלי תקבלו את הקישור למפות הללו באחד מהאימיילים הקרובים. אם לא קיבלתם אתם מוזמנים ליצור איתי קשר ואשלח לכם את הקישור.

צבי חזנוב - פרנקופילים אנונימיים. צילום: לירן הוטמכר
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.

מלונות פופולריים בפריז

מבוסס על הזמנות הגולשים באתר. המלונות מסודרים לפי הפופולריות שלהם, כאשר אלו שהוזמנו הכי הרבה נמצאים למעלה.

עד כה רוב ההמלצות שלי באו מהאתר Booking.com שהוא בעיני האתר המוביל בכל הקשור להזמנת מלונות ודירות. אולם אין זה אומר שאין אתרים אחרים ולעיתים אפשר למצוא שם דילים מעולים. כך שגם אם מצאתם מלון שאהבתם שווה לכם לחפש את אותו מלון ברשימת האתרים הללו:

Hotels Combined

 אתר השוואות מחירים ישראלי. מומלץ בחום להשתמש בו על מנת לוודא שהמחיר שקיבלתם הוא הנמוך ביותר.

Hotels.com

אתר הזמנות מפורסם שמעבר למחירים התחרותיים שהוא מספר יש לו גם מבצע: על כל 10 לילות שתזמינו בו תוכלו לקבל לילה חינם.

Expedia

עוד אתר הזמנות ותיק ומוערך שמספק ללקוחות ותיקים מגוון צ’ופרים כגון הנחות, שידרוג החדר, צ’ק אאוט מאוחר ועוד.

כרטיסים למגדל אייפל

אם אתם מחפשים מידע על מגדל אייפל תוכלו למצוא אותו בכתבה הזאת. אם אתם רק רוצים לקנות כרטיסים אז הנה כמה אופציות מעולות:

כרטיסים ליורודיסני

אם אתם מחפשים מידע על דיסנילנד פריז תוכלו למצוא אותו בכתבה הזאת. אם אתם רק רוצים לקנות כרטיסים אז הנה כמה אופציות מעולות:

כרטיסים ללובר

הלובר ידוע לא רק בזכות מונה ליזה אלא גם בזכות התורים הארוכים שלו. כדי לדלג על התורים הללו מומלץ בחום לקנות כרטיסים מראש. הנה כמה אופציות לא רעות, החל מכרטיס רגיל ועד סוגים שונים של סיורים מודרכים.

כרטיסים לארמון ורסאי

ארמון ורסאי הוא ללא ספק הארמון המרשים ביותר בצרפת. אם אינכם רוצים לעמוד בתורים הארוכים בקופות מומלץ בחום לקנות כרטיסים מראש. הנה כמה אופציות טובות: