טור דה פראנס 2019 – כתבה מתעדכנת מאת נמרוד נגב | Tour de France 2019

טור דה פראנס 2019 - צילום Josh Hellet

ברוכים הבאים לטור דה פראנס 2019. נמרוד נגב מכור למירוץ הזה כבר שנים רבות ובכתבה הבאה הוא יפרשן לנו את האירועים בעודם מתרחשים. לכן הכתבה שאתם עומדים לקרוא תתעדכן באופן קבוע ככל שהמירוץ יתקדם, כך שבהחלט מומלץ לחזור ולעקוב.

המסלול של טור דה פראנס נחשף

לפני שנמשיך, כבר נרשמת לעלון שלי?

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלך במייל פעם בשבוע.

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלך או להעביר אותו לגורמים אחרים.

השנה, נחשף מסלול הטור דה פרנס מוקדם מהרגיל וניתן לראות אותו בסרט המקסים הזה:

Route in 3D – Tour de France 2019

כמו כן אם תרצו למצוא “מפה רגילה” של המסלול תוכלו לעשות זאת באתר של הטור דה פראנס.

זו ההזדמנות לנצל מידע זה, על מנת לתאם את הטיול שלכם עם המסלול.
חוויה שלא תישכח מכם- בין אם אתם חובבי מירוץ הטור דה פרנס, בין אם לא.
החוויה הזו היא חוויה תרבותית, מלבד היותה חוויה של מפגשים בין לאומיים, לאורך המסלול ואפילו מעבר להיותה חוויה ספורטיבית בקנ”מ בין לאומי מהמדרגה הראשונה.

כל צרפת ערוכה ומגויסת לקראת המירוץ הזה, שיחות היום בכל ביסטרו הן סביב ועל המרוץ. העיתונים מלאים תמונות וסיפורי הדרמות, שכל יום מירוץ זה מספק לנו. הטלביזיה משדרת בכל שפה (כולל עברית) את המירוץ וסביבתו, מכל זווית אפשרית.

מי שלא יזכה לחוות ולעקוב פיזית, בשטח, אחר החוויה הזו, יכול להסתפק במעקב מכורסת הסלון, בטלביזיה.
( המלצות על איך לעקוב אחר המירוץ, בשטח או בטלביזיה, בהמשך).

ההיסטוריה של טור דה פראנס

כמה מילים על ההיסטוריה והמבנה של המירוץ הזה:

לראשונה, נוסד מוסד זה ב- 1903. מאז, מידי קיץ, נקבעים מסלולי מירוץ מגוונים (מלבד בתקופות מלחמות העולם). המירוץ נמשך כשלושה שבועות (23-22 ימים של רכיבה נטו ושני ימי מנוחה), שבהם המתחרים עוברים כ- 3400 ק”מ ומסיימים בפריז (המרחק ומקום הסיום קובעו לפני כשני עשורים). כל קטע, הוא באורך שונה, בדרך כלל בהתחשב בדרגת הקושי שלו.

בד”כ מוזנקים כל הרוכבים בנקודת המוצא יחדיו, אבל יש גם יום או יומיים שהמתחרים מוזנקים בזה אחר זה, כאשר המירוץ לאותו מקטע הוא מירוץ נגד השעון.

המירוץ הוא הן קבוצתי והן אישי. 22 קבוצות בנות 9 רוכבים, מוזנקות, בתחילת המרוץ. מידי יום מתמעטים הרוכבים, בשל נשירות רוכבים, מסיבות שונות. המירוץ מוזנק מידי יום, מנקודות שונות, לא בהכרח עוקבות.

אם תרצו להכיר את המירוץ מעט יותר הנה סרטון קצר יחסית שמספק הסבר מצויין:

The Tour De France Explained in Animation

לאחרונה נקבעה מעין מסורת, שבה המסלול חותך מעט, גם בשטחי המדינות השכנות. הקבוצות הן קבוצות מקצועיות, שמורכבות מרכש של רוכבים מקצועיים- משהו הדומה לקבוצות הכדורגל והכדורסל המקצועיות. (הקבוצות מייצגות מועדונים המייצגים פירמות שונות- כך הצליחו ליצור מרוץ שהוא בין מדינות, מועדונים ופירמות בו בעת).

כל קבוצה מריצה את ה”אס” שלה ועובדת עבורו- מגינה עליו מפני הרוח ומפלסת לו את הדרך לזכייה. אך קורה לא אחת, במיוחד במקטעים, שרוכב “פועל” אלמוני יותר או פחות, זוכה בקטע ובכך יוצא מאלמוניותו וזוכה בתהילה של היום.

החולצות השונות של התחרות

למרות שהתהילה הגדולה והעיקרית, תהילת הנצחה לנצח, היא הזכייה בחולצה הצהובה, ישנן גם חולצות יוקרתיות נוספות, כמו החולצה המנוקדת, המיועדת לזוכה בניקוד הגבוה ביותר, המצטבר, בטיפוס עליות. החולצה הירוקה, המיועדת לרוכב, האוסף הכי הרבה נקודות לנקודות המדידה לספרינטים/מיאוצים. החולצה האדומה, המיועדת ללוחם של המסלול- האמת שצבע החולצה באמת משקף את ההשקעה ביחס לתסכול- בחולצה האדומה זוכה זה שהוביל הכי הרבה זמן את המירוץ, אך בסופו של דבר הפסיד בו… יש גם את החולצה הלבנה, שהיא מיועדת לרוכב המצטיין, שמתחת לגיל 25.

זכאים ללבוש חולצות חריגות מצבעי הקבוצות הם אלה הנושאים בתארים כגון: אלוף העולם ואלופי המדינות השונות וכו’.
כך שאנחנו זוכים גם בחגיגה צבעונית במיוחד. כל רוכב מייצג הן את המועדון שלו והן את מדינתו. כך יוצא שהמירוץ, בעיקר האישי, הוא גם בין מדינות.

רוצים ללמוד עוד על החולצות של הטור דה פראנס? צפו בסרטון הבא:

Tour De France Jerseys – What Do They All Mean?

ביוקרה גדולה זוכה כל ישוב שבו חולף הטור, אך כמובן שליוקרה גדולה עוד יותר, זוכה ישוב, שבו מתחיל או מסתיים המסלול וקיימת תחרות גדולה בין הערים לזכייה ביוקרה זו. זמן רב לפני המירוץ נערכים כל הישובים שבהם חולף המסלול, אבל גם החקלאים ששדותיהם נושקים למסלול.

לאורך כל המסלול מתקבצים אוהדים רבים מבעוד מועד ורבים אף רודפים אחר המרוץ מנקודה לנקודה, מיום ליום.
האמת היא שיש קטעים הדומים, ממש, לקרנבל עליז וססגוני של אוהדים וסתם סקרנים, מרחבי כל העולם.
המסלול מסוקר הן מהאוויר והן מאופנוענים המלווים את הרוכבים. במלווים יש גם צי רכבי שירות גדול, אך אלה לא

מתערבבים עם הרוכבים, אלא לצורכי שירות מיוחד, כמו טיפול רפואי תוך כדי רכיבה, תיקון אופניים תוך כדי רכיבה, החלפת אופניים בעת הצורך, דחיפת הספקת מזון ונוזלים וכו’. שלושה שבועות של שכרון חושים- של נופים, צבעים, עמים ועוצמה! פיקניקים בדרכים והתרגשות לקראת הגעת המתחרים.

ככול שתתארגנו מוקדם יותר לקראת החגיגה הזו, כן תצליחו למצוא דרכים יעילות יותר לחוות אותה ולקחת חלק בה.
עומק ההנאה מהחוויה כעומק ההבנה באירוע. משהו הדומה להנאה מאומנות. ככול שיש לך רובדי הבנה של האומנות, סביבת היצירה וקורות האומן, יש לך עוד ועוד אפשרויות להעמיק את ההנאה מהיצירה. ממש כך זה גם בחוויה ספורטיבית תרבותית זו.

 • 27
 •  
 •  
 •  
 •  

לפני שנמשיך: מחפשים איך לחגוג את השנה החדשה בפריז?

2 מחשבות על “טור דה פראנס 2019 – כתבה מתעדכנת מאת נמרוד נגב | Tour de France 2019”

 1. דני אשכנזי

  יופי של כתבה. מעורר ציפייה להמשך. רק חבל שהמסלול לא עובר השנה בברטאן. אולי נכריז על עצמאות !!!

 2. נמרוד יקירי, טוב לפגוש אותך גם כאן. מבטיח לקרוא והתעדכן.
  מזה זמן אנחנו מתכננים את הטיולים שלנו בצרפת(לפחות פעמיים בשנה) על פי המסלולים של הטור, יותר מעניינים אותי המקומות בהם הטור עובר מאשר הפעילות עצמה (אל תבין שאין עניין גם בהתרחשויות ובדרמות עצמן). ודני אשכנזי שהגיב לפני, בשנה האחרונה טיילנו בנורמנדי ובריטני, נתקלנו בהכנות לטור באחד הימים, כך שהטור לא הכזיב אתכם.
  ממליץ לכל אחד לצפות, ללמוד על המקומות ולתכנן טיול בהתאם.

לתגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.