טור דה פראנס 2019 – כתבה מתעדכנת מאת נמרוד נגב | Tour de France 2019

טור דה פראנס 2019 - צילום Josh Hellet
ניווט מהיר בתוך הכתבה

ברוכים הבאים לטור דה פראנס 2019. נמרוד נגב מכור למירוץ הזה כבר שנים רבות ובכתבה הבאה הוא יפרשן לנו את האירועים בעודם מתרחשים. לכן הכתבה שאתם עומדים לקרוא תתעדכן באופן קבוע ככל שהמירוץ יתקדם, כך שבהחלט מומלץ לחזור ולעקוב.

תוכן עניינים

מבוא לטור דה פראנס 2019

דיווח על תחרות הטור דה פראנס 2019

המסלול של טור דה פראנס נחשף

השנה, נחשף מסלול הטור דה פרנס מוקדם מהרגיל וניתן לראות אותו בסרט המקסים הזה:

כמו כן אם תרצו למצוא "מפה רגילה" של המסלול תוכלו לעשות זאת באתר של הטור דה פראנס.

זו ההזדמנות לנצל מידע זה, על מנת לתאם את הטיול שלכם עם המסלול.
חוויה שלא תישכח מכם- בין אם אתם חובבי מירוץ הטור דה פרנס, בין אם לא.
החוויה הזו היא חוויה תרבותית, מלבד היותה חוויה של מפגשים בין לאומיים, לאורך המסלול ואפילו מעבר להיותה חוויה ספורטיבית בקנ"מ בין לאומי מהמדרגה הראשונה.

כל צרפת ערוכה ומגויסת לקראת המירוץ הזה, שיחות היום בכל ביסטרו הן סביב ועל המרוץ. העיתונים מלאים תמונות וסיפורי הדרמות, שכל יום מירוץ זה מספק לנו. הטלביזיה משדרת בכל שפה (כולל עברית) את המירוץ וסביבתו, מכל זווית אפשרית.

מי שלא יזכה לחוות ולעקוב פיזית, בשטח, אחר החוויה הזו, יכול להסתפק במעקב מכורסת הסלון, בטלביזיה.

(המלצות על איך לעקוב אחר המירוץ, בשטח או בטלביזיה, בהמשך).

ההיסטוריה של טור דה פראנס

כמה מילים על ההיסטוריה והמבנה של המירוץ הזה:

לראשונה, נוסד מוסד זה ב- 1903. מאז, מידי קיץ, נקבעים מסלולי מירוץ מגוונים (מלבד בתקופות מלחמות העולם). המירוץ נמשך כשלושה שבועות (23-22 ימים של רכיבה נטו ושני ימי מנוחה), שבהם המתחרים עוברים כ- 3400 ק"מ ומסיימים בפריז (המרחק ומקום הסיום קובעו לפני כשני עשורים). כל קטע, הוא באורך שונה, בדרך כלל בהתחשב בדרגת הקושי שלו.

בד"כ מוזנקים כל הרוכבים בנקודת המוצא יחדיו, אבל יש גם יום או יומיים שהמתחרים מוזנקים בזה אחר זה, כאשר המירוץ לאותו מקטע הוא מירוץ נגד השעון.

המירוץ הוא הן קבוצתי והן אישי. 22 קבוצות בנות 9 רוכבים, מוזנקות, בתחילת המרוץ. מידי יום מתמעטים הרוכבים, בשל נשירות רוכבים, מסיבות שונות. המירוץ מוזנק מידי יום, מנקודות שונות, לא בהכרח עוקבות.

אם תרצו להכיר את המירוץ מעט יותר הנה סרטון קצר יחסית שמספק הסבר מצויין:

לאחרונה נקבעה מעין מסורת, שבה המסלול חותך מעט, גם בשטחי המדינות השכנות. הקבוצות הן קבוצות מקצועיות, שמורכבות מרכש של רוכבים מקצועיים- משהו הדומה לקבוצות הכדורגל והכדורסל המקצועיות. (הקבוצות מייצגות מועדונים המייצגים פירמות שונות- כך הצליחו ליצור מרוץ שהוא בין מדינות, מועדונים ופירמות בו בעת).

כל קבוצה מריצה את ה"אס" שלה ועובדת עבורו- מגינה עליו מפני הרוח ומפלסת לו את הדרך לזכייה. אך קורה לא אחת, במיוחד במקטעים, שרוכב "פועל" אלמוני יותר או פחות, זוכה בקטע ובכך יוצא מאלמוניותו וזוכה בתהילה של היום.

החולצות השונות של התחרות

למרות שהתהילה הגדולה והעיקרית, תהילת הנצחה לנצח, היא הזכייה בחולצה הצהובה, ישנן גם חולצות יוקרתיות נוספות, כמו החולצה המנוקדת, המיועדת לזוכה בניקוד הגבוה ביותר, המצטבר, בטיפוס עליות. החולצה הירוקה, המיועדת לרוכב, האוסף הכי הרבה נקודות לנקודות המדידה לספרינטים/מיאוצים. החולצה האדומה, המיועדת ללוחם של המסלול- האמת שצבע החולצה באמת משקף את ההשקעה ביחס לתסכול- בחולצה האדומה זוכה זה שהוביל הכי הרבה זמן את המירוץ, אך בסופו של דבר הפסיד בו… יש גם את החולצה הלבנה, שהיא מיועדת לרוכב המצטיין, שמתחת לגיל 25.

זכאים ללבוש חולצות חריגות מצבעי הקבוצות הם אלה הנושאים בתארים כגון: אלוף העולם ואלופי המדינות השונות וכו'.
כך שאנחנו זוכים גם בחגיגה צבעונית במיוחד. כל רוכב מייצג הן את המועדון שלו והן את מדינתו. כך יוצא שהמירוץ, בעיקר האישי, הוא גם בין מדינות.

רוצים ללמוד עוד על החולצות של הטור דה פראנס? צפו בסרטון הבא:

ביוקרה גדולה זוכה כל ישוב שבו חולף הטור, אך כמובן שליוקרה גדולה עוד יותר, זוכה ישוב, שבו מתחיל או מסתיים המסלול וקיימת תחרות גדולה בין הערים לזכייה ביוקרה זו. זמן רב לפני המירוץ נערכים כל הישובים שבהם חולף המסלול, אבל גם החקלאים ששדותיהם נושקים למסלול.

לאורך כל המסלול מתקבצים אוהדים רבים מבעוד מועד ורבים אף רודפים אחר המרוץ מנקודה לנקודה, מיום ליום.
האמת היא שיש קטעים הדומים, ממש, לקרנבל עליז וססגוני של אוהדים וסתם סקרנים, מרחבי כל העולם.
המסלול מסוקר הן מהאוויר והן מאופנוענים המלווים את הרוכבים. במלווים יש גם צי רכבי שירות גדול, אך אלה לא

מתערבבים עם הרוכבים, אלא לצורכי שירות מיוחד, כמו טיפול רפואי תוך כדי רכיבה, תיקון אופניים תוך כדי רכיבה, החלפת אופניים בעת הצורך, דחיפת הספקת מזון ונוזלים וכו'. שלושה שבועות של שכרון חושים- של נופים, צבעים, עמים ועוצמה! פיקניקים בדרכים והתרגשות לקראת הגעת המתחרים.

ככול שתתארגנו מוקדם יותר לקראת החגיגה הזו, כן תצליחו למצוא דרכים יעילות יותר לחוות אותה ולקחת חלק בה.
עומק ההנאה מהחוויה כעומק ההבנה באירוע. משהו הדומה להנאה מאומנות. ככול שיש לך רובדי הבנה של האומנות, סביבת היצירה וקורות האומן, יש לך עוד ועוד אפשרויות להעמיק את ההנאה מהיצירה. ממש כך זה גם בחוויה ספורטיבית תרבותית זו.

איך ללוות את הטור כתייר?

יש לשאלה הזו כמה תשובות, לפי רמת המעורבות הרצויה והמשאבים העומדים לרשותך.

השיטה הספונטנית

יש כמובן את השיטה השטחית והספונטנית ביותר- לבחור מקטע רכיבה, להגיע לשטח, לפחות יום יומיים לפני הגעת המרוץ למקטע. זאת אם לא רוצים להסתבך בתנועה ובאפשרויות כניסה לכבישים מסוימים, שמיועדים למרוץ (הכבישים נסגרים כמה שעות מראש) ובעיקר אם רוצים לתפוס מקום תצפית טוב ונוח.

מובן שמקומות לינה (ממלונות ועד קמפינג) ו/או קראוונים צריך להזמין זמן רב מראש.

מי שמגיח מנתיב של טיול רגלי, וודאי שיכול להיות ספונטני יותר.

בעיקרון אני ממליץ על קביעת הלינה בקרבת מקום, ימים ספורים לפני המרוץ ולטייל באזור ב"טיולי כוכב" עד להגעת המרוץ למקטע שבחרת. תוך כדי הטיולים, לאתר את מקום התצפית הרצוי לכם ביותר ואז, אם חשקה נפשכם בעוד, לדלג למקטע אחר, שגם שם תנהגו כך..

בינתיים, בעת ההמתנה, תוכלו לספוג את האווירה הבין לאומית הססגונית, ההולכת ומתארגנת ומתעצמת לאורך הציר ואולי אפילו להשתתף בצביעת סיסמאות עידוד על הכביש או לעזור לחקלאים, המקשטים שדותיהם בעבור צילומי אוויר מהמסוקים שמלווים את המרוץ. אולי אולי גם אתם תיסחפו בשמחה, עד כדי התחפשות ברוח המרוץ . לשירותם של אלה הבוחרים באפשרות הזו, אני מצרף כאן אתר, המעניק את כל השירותים הנדרשים למלווים של מסלול הטור, לפי חלוקה לקטעים. ממקומות לינה, טיולי סביבה, דרכי הגעה וכו.

להנות מהטור דה פראנס בנינוחות

לאלה שרוצים קצת להתערבב עם אווירת הטור יותר בנינוחות, אני ממליץ לנצל את ימי המנוחה של הטור – יש יומיים כאלה. -בנים (Nime ואלבי (Albi), שמן הסתם, לא נבחרו במיקרה… שתי ערים מלאות עניין ועבר היסטורי עשיר.

את אותם ימי מנוחה, לא רק שניתן לנצל לתיור בערים הנהדרות הללו, אלא שניתן לפגוש ברוכבים עצמם ובכל ה"מכונה" הענקית, המורכבת והמשומנת הזו, שסובבת ומניעה את הטור. לחוש במגע בלתי אמצעי בעוצמה האדירה שסביב הטור. עוצמה פשוט מפתיעה ומדהימה. מאות אופנועים, עשרות רבות של מכוניות ליווי למיניהן לצוותים הכלליים ולקבוצות, כשעל גגותיהם עמודים מחוברים, חמישה שישה זוגות אופניים על כל רכב שכזה – יער של אופניים על רקע שמיים.

צוותי הטלוויזיה מכל העולם, ה"קראבוסים" של הרוכבים (מילה שהמצאתי לתיאור אותם קאראווני ענק, המשמשים למגורים לרוכבים ולצוותים). מכוני כושר ניידים לרוכבים, אולפני שידור עם קריינים ופרשנים נלהבים. מוסכי אופניים ניידים לכל קבוצה, אין ספור עיתונאים וצלמים המתרוצצים לכל עבר.

בקיצור תעשיה שלמה עשירה ותוססת עד למאוד. מחזה נדיר וחוויה עוצמתית עד למאוד. עם קצת יותר מזל ניתן שתחלקו מלון עם קבוצות רוכבים ו/או ציוותיהם.

אותם ימי מנוחה מנוצלים ע"י הרוכבים וצוותיהם לא רק למנוחה וריפוי, אלא גם לאימונים והתארגנויות, הנצפים היטב בישובי ההפסקות הללו ובסביבתם.

לחוות את הטור דה פראנס כמו מקצוענים

בקצה השני של חובבי הטור, יש את אלה שמעדיפים לחוות אותו, או לפחות מקטע ממנו, כמו המקצוענים המשתתפים בו. ממש באופן פיזי. כ- 15,000 (חמש עשרה אלף!) נרשמים לחוויה זו.

עבורם הכינו מקצה לחובבים. כן, כן, רוכבים חובבים שעושים מסלול מקביל/זהה על אופניים.

איך נרשמים לרכיבה כזו ואיך מתכוננים אליה?

ההרשמה לרוכבים חובבניים, למקטע המיוחד של Albertville Val-Thorens- (מקטע שהתעכבנו עליו בפוסט מיוחד בסדרה הנוכחית על הטור) החלה כבר בסוף אוקטובר. עלות ההרשמה היא בסה"כ כ- 115 ארו:

ההפניה כאן.

ההרשמה עצמה באתר : timeto.com

בהצלחה!

שלב שני של ההרשמה. ההרשמה בשטח לקראת רכיבת המקטע הנבחר:

אחרי ההרשמה הפורמלית למקצה וההכנות המקצועיות, שעשית לקראת הרכיבה, עליך להתייצב, כיומיים לפני מעבר המקצוענים, בתחנה שבמרכז הישוב של תחילת המקטע, שאליו נרשמת.

שם תוכל לאחסן את הציוד האישי שלך במקום מאובטח ותתקבל באופן אישי – תקבל את הציוד למרוץ- כמו מספר משתתף ו"פאוטש" רכיבה מיוחד לאיסוף הזבל, שאתה מייצר תוך כדי רכיבה, במקום לזרוק אותה לשולי הדרך.

הרוכב החובבן זכאי לאותן זכויות שמקבל רעו המקצוען- העזרה הרפואית הצמודה (אמבולנסים ומסוקים), האזנת דרך ואפילו זכייה בחולצות בהתאם.

בתום המרוץ יקבל הרוכב המסיים תעודה, מדליה וצעיף

סיום הטור כפי שנקבע במסורת הוא בפריס. שם הרוכבים מבצעים כמה וכמה פעמים מסלול מעגלי ברחובות המרכזיים של פריס. כך שניתן לראותם חולפים על פניכם שוב ושוב ושוב.

כאן הפניה ל- עשרה טיפים, איך להבטיח צפייה בטור בסיום הטור בפריז ובטקס הסיום המרשים שלו:

הסיום בפריז הוא קרנבל של ממש.

להנות מהטור כמו VIP

צורה אחרת של לחיות את הטור ברמה של VIP, זה להצטרף לקבוצה מאורגנת, אחת מיני כמה ,הקיימות לצורך זה. בהתאם למחיר, עומק המעורבות בתור. זו כמובן הצורה הנוחה ביותר, הבלתי אמצעית ביותר, אך גם היקרה ביותר.

לדוגמא:

https://www.discoverfrance.fr/tour-de-france

כאן הפניה לצפייה בכל מסלול הטור דה פרנס 2019, בצילום וידיאו ביעף:

https://www.velo-club.net/post/tour-de-france-2019-le-parcours-en-video

 

מקטעים מעניינים בטור דה פראנס

המקטע של ה-24 ביולי

המקטע של ה- 24 ביולי, לטעמי הוא הזדמנות מיוחדת לשלב טיול מהנה באזור מאוד מאוד מיוחד עם צפייה במרוץ.

Pont du Gard

תחילת המקטע הזה הוא באחד האתרים ההיסטוריים הספקטקולאריים ביותר של התיירות הצרפתית – Pont du Gard – שהוא קטע אמת מים רומאית עתיקה בפרובאנס. אקוואדוקט החוצה את נהר הגארדון במבנה גשר קשתות תלת קומתי. גשר-אקוואדוקט זה נחשב אחת הדוגמאות המובהקות לאדריכלות רומית, המוגדר כאתר מורשת עולמית.

משם המסלול חוצה חבל ארץ מאוד מאוד מיוחד היער המיוחס ל"איש ששתל עצים". בין אם אמת או הגדה הסיפור הזה מופלא וראוי לתשומת לב מיוחדת הן בשל אופן סיפורי. יצא ספר בשם זה, ספר טיולים לילדים שקוראים בו מבוגרים. משהו ברמה ובתום של הנסיך הקטן מעורב בשיר "אני ואתה נשנה את העולם" – כאן הפניה לסירטון הנהדר, בתרגום האנגלי שלו מצרפתית:

https://youtu.be/KTvYh8ar3tc

העיירה GAP

עד שהוא מגיע לעיירה- Gap הנמצאת ממש לרגלי הזדקרות האלפים, הקטע הקשה והמכריע במרוץ, שיותחל בו למחרת. את Gap חוצה כביש N85. N85 היא "דרך נפוליאון" המפורסמת (המסומנת בנשר הקיסרי של נפוליאון). זו הדרך שבה שב נפוליואן ב- 1815 ממאסרו באי אלבה ואסף בדרכו מחדש את צבאו הנלהב על שום שיבתו למולדת.

מין הסתם, מתחרי הטור יארחו צופים נלהבים לא פחות, אך לוחמניים הרבה פחות, אבל גם אלה וגם אלה צמאי גאווה לאומית.

מכאן והלאה מתחיל למעשה השלב הקריטי של הטור. הטיפוס לאלפים על סרפנטינות הכבישים הספקטקולאריים שיש בו.

מי שהספיקה לו הצצה זו לטור, יכול לפרוש להמשך טיול מופלא ב"כפרים האבודים" של האזור.

מי שבאמת רוצה הצצה אמתית על הטור במלוא הדרו ובמלאו עוצמתו, מוזמן להמשיך לטפס עם הטור לפסגות הרי האלפים.

בעליות יחלפו על פניך, אחד אחד האלופים מתאמצים ומתנשמים ומפגינים את מלוא עוצמתם. אחד אחד ולאט לאט (יחסית), שלא כמו בקטעי המישור ששם הפלוטון חולף על פניך צפוף וביעף.

בעליות הקשות ביותר היכן שבשיאם נמצאים שערי צבירת הנקודות למתחרים על החולצה הירוקה- "אלוף המטפסים" שם גם גם שיא ההמולה.

הכביש באזורים אלה בד"כ, מטבעה של הטופוגרפיה הקשה, צר והקהל הוא רב, מה שמקרב את הרוכבים לטווחי צפייה בהם עד כדי סנטימטרים.

ההמון המאוד רעשני וצבעוני הזה, מנצל את ההזדמנות הזו, לא רק לקריאות עידוד, אלא גם לצלם ובעיקר להצטלם במיני תחפושות כיד הדמיון הטובה עליהם ולא תמיד בהקשר לטור עצמו. יש שם דמויות ססגוניות שהפכו לחלק אינטגרלי מצילומי הטור שנה אחר שנה.

אתם מוזמנים להצטרף לפסטיבל הבין לאומי הזה.

טארב (Tarbes)-טורמאלה (Tourmalet)

מקטע 14 של הטור דה פרנס 2019 – שבת ה- 20 ליולי: מקטע היוצא מ Tarbes – עיר קטנה וצנועה בשולי הפירנאים הגבוהים ומסתיים ב – .Toumalet . סה"כ 117 ק"מ של דרך. מקטע מהקצרים שבטור, אבל איזה סוף קורע יש לו!

סיום מקטע טורמלה. מקור צילום: ויקיפדיה.
סיום מקטע טורמלה. מקור צילום: ויקיפדיה.

מעלה Col Du Tourmalet (מעבר ההרים טורמאלה) הוא אחד המקטעים המפורסמים ביותר בטור-דה פרנס. את פירסומו קנה בזכויות רבות.
מעלה זה הוא אחת העליות הרצחניות ביותר בטור. עד כדי כך שיש שסברו ששמו נגזר מ- MALE = רע בצרפתית . "טור רע"… האמת ששמו בא לו מהשפה הגסקונית (גסקון הוא חבל הארץ שבו מעלה זה נמצא) ניב מקורב לשפה הבסקית ופירושו דווקא "מרחק"- הר רחוק .

מכל מקום, שיא המעלה נמצא ברום של 2115 מ' (שלגי עד). זווית העלייה הממוצעת שלו היא כ- 9%, כאשר יש בו קטעים המזדקפים עד לכדי 13 עד 15%! והוא נמשך, בלי רחמים, לאורך כ- 17 ק"מ!!! סיוט של ממש לרוכבים. תענוג של ממש לצופים… כאשר הרוכבים מתפזרים בטור ארוך ארוך, אחד אחר השני ולעתים, אפילו מבודדים לחלוטין, במאבקם בעליה. חולפים באטיות על פני הצופים, שיכולים להסתכל לרוכבים בלבן שבעיניהם ולהבחין במאמצים האדירים, המושקעים בחתירה במעלה הזה.

פסלו של אוקטב לפיז. מקור צילום: ויקיפדיה.
פסלו של אוקטב לפיז. מקור צילום: ויקיפדיה.

בקלות ניתן לזהות את הרוכבים המוכרים ולעודדם מקרוב קרוב. לא פלא שבמעלה הזה מצטופפים צופים רבים מאוד, מכל קצוות העולם, על דגליהם ושלל תלבושותיהם הססגוניים – בין אם כתלבושות האופייניות לאותן מדינות, בין אם כנושאים את צבעי הקבוצות האהודות עליהם או את חולצות האלופים למיניהם, או בין אם סתם כך, כהזדמנות להתחפש ולהתבלט בצילומים ובשידורי הטלוויזיה ,המשודרים לכול העולם (כולל לישראל)- קרנבל של ממש.

יש המנצלים את הטיפוס המייגע הזה כדי לרוץ במקביל, מרחק מה, עם הרוכב החולף ולצרוח אל אוזנו קריאות עידוד (לא מומלץ לנהוג כך, אבל לצערנו, תופעה לא נדירה). כ- 84 פעמים עבר בו הטור מאז נחנך . יותר מכל מעלה אחר בכל תולדות הטור.

את המעלה הזה עלו בטור כבר ב- ,1910, כאשר הטור הגיע לראשונה לרכס הפירנאים. בשיא המעלה יש מצבת זכרון לז'ק גודט (המנהל האגדי של הטור בין השנים 36-87) והפסל המפורסם של אוקטב לאפיז, רוכב מקצוען צרפתי, שקרא, כשעבר בפיסגת המעלה הזה ב- 1910 "אתם רוצחים! כן, רוצחים!" וכך הוא מונצח בפסל זה, זועק את זעקת סבלו.

מצבת הזכרון לז
מצבת הזכרון לז'ק גודט. מקור צילום: ויקיפדיה.

הפעם הטורמלה הוא לא "רק" תחנה שעוברים דרכה וזוכים בנקודות טיפוס. הפעם זהו סוף מסלול היום! אחרי מעלה שכזה, קשה לצפות לפריצה של ספרינטרים אל קצה המסלול. לכאן, מגיעים בראש רק המטפסים הכי חזקים- סופרמנים של ממש. רשימת השמות המעטרת את זוכי מקטע זה, משך השנים, היא ההוכחה הנחרצת לדבריי.

עם נתונים שכאלה, לא פלא שהניצחון במעלה זה, הפך לכה יוקרתי וכה מסוקר. ועם יוקרה וסיקור שכזה, לא פלא שהמעלה הזה הפך למוקד המשיכה הגדול ביותר לאורך הטור, אולי פרט לסיום בפריז.

סירטון בן דקה וחצי, המעביר היטב את האווירה ואת חווית הרוכב ,המגיע כה מותש לקו הסיום, בשיא המעלה, עד כי אין לו הכוח להשתחרר בתנועה קלה של כף הרגל מה"קליטים" ,המחברים את הרוכב לאופניו. חיבור, שהוא בין סוליית נעל הרוכב לפדל, בכדי להצליח להוריד מייד רגל משוחררת לקרקע, לתפוס יציבות עמידה. הרוכב המותש נאלץ להיתמך לשם כך ע"י צוותו הממתין והמראיינים העטים עליו, נאלצים להמתין שניות ארוכות עד שהיה מסוגל לשוב לדבר…

האזור מלא בטבע פראי, יערות, פסגות מושלגות, נופים נפלאים ומסלולי טיול עם אטרקציות נהדרות.

אני עצמי, בעת שחציתי רגלית את רכס הפירנאים עם תרמיל על הגב, לנתי בבקתות המכונות Refuge (בחינם) ו/או ג'יטים, הפזורים שם לאורך המסלולים המסומנים. בדרך פגשנו, פה ושם, טיילים, שעשו מסלולים מעגליים, בני יום או יומיים.

במידה ואתם רוצים לטייל במקטע המקסים הזה אתם מוזמנים לקרוא את הכתבה על טיולים במקטע טורמלה.

מהלך טור דה פראנס 2019

6.7.2019 - המירוץ מתחיל בבלגיה

אז זהו. הג'ירו הסתיים, הרוכבים הספיקו לנוח ולהתאושש ועכשיו הגיעה השעה להעלות את המסך על ההצגה הגדולה מכולן. הטור כאן! אני מקווה שכולכם כבר התמקמתם בהתאם לבחירתכם לעקוב אחרי הטור קיץ 2019. אני מקווה שהמלצותיי והסבריי עזרו לכם לבחור צורת מעקב נוחה ומהנה עבורכם. מי בכורסה שבסלון, מי שלצידי הכבישים בין אם כתחנה כאן או שם לבחירתכם, או בין אם כליווי תוך כדי טיול או אפילו ברכיבה של חובבנים במסלולי הטור. היכונו לפסטיבל הגדול והממושך בעולם. שלושה שבועות של חגיגה של ממש. חגיגת נוף, ספורט ותרבות. חגיגה של מפגשים בין לאומיים והזדמות להכרת צרפת והצרפתים שאין אתם פוגשים בד"כ בטיולים רגילים. הזינוק דווקא בבלגיה. בריסל בריסל דרך "שארלהרוא". רק למחרת הטור יכנס לצרפת דרך עיר הגבול הבלגית "בינש" . שהטוב ביותר ינצח ושיעבור בלי שום נפגעים!

13.7.2019 - אלזס

אתמול הגיעו לקולמאר היפיפיה והיום יצאו ממולוז לתחנת הסקי המתקרת בשם הכל כך צרפתי- "משטח הבנות היפות"… La Planche des Belles Filles רום התחנה 1148 מ' עדיין תחת ה- 2000 מ', שם הרוכבים מתחילים לחוש במצוקת החמצן הדליל יותר. אבל, לעומת זאת, העלייה לפסגה נמתחת באחוזים שיפועים חריפים ביותר, לעתים עד כדי 20%, שזהו שיפוע מטור. לא זאת בלבד, אלא שקטע של כק"מ בסוף העליה החריפה, עשוי מחצצים כבושים!

השיפועים במקטע הזה של המירוץ.

 

שיפועים כאלה, כאשר המרוץ עדיין לא נכנס לשלבים הטקטיים שלו, כלומר מוביל העוקב אחר מוביל מסכן – שלא יברח לו, ופחות עסוק בשאר הרוכבים במרוץ, היא ההזדמנות ל"ברחנים".  מה עוד שבטור הזה, אין מועדף ברור והאפשרויות נראות פתוחות.

הצרפתי Alaphilippe. המוביל, בימים האחרונים, עם החולצה הצהובה, אולץ היום לוותר עליה לטובת האיטלקי ,G. Liccone שהצליח לעשות בריחה ספקטקולארית בלא ש Allaphilippe היה מסוגל לענות לבריחתו זו.  הפער המצטבר בין השניים הוא בסה"כ של 6 שניות. על פניו, פער זעיר ושברירי. אבל לפי איך שהשניים נראו בתום המקטע, נראה לי ש- Allaphlippe סיים את מופע ההיבלטות שלו (חייב להודות שאני הגעתי איתו, מהכורסא בבית, חסר נשימה כמעט כמותו לקו הסיום…), במיוחד לעומת האיטלקי שנראה מסיים רענן.

אבל, אם הייתי מהמר, לא הייתי מהמר על אף אחד מהשניים הללו. הימים הנוכחיים הם הימים של הזוטרים להתבלט. התותחים האמתיים מופיעים בהרים הגבוהים.
אבל מי יודע? במיוחד בטור מיוחד כמו הטור הזה.

20.7.2019 - הפירנאים

הטור הזה הולך ומקבל את צבעי ה"טריקולור". כמה שהצרפתים התגעגעו לזה.

טוב, עדיין לא נאמרה המילה האחרונה ולמעשה רק עתה נכנסנו למהלך האמיתי של הטור עם הכניסה להרים- לרכס הפירנאים ואיזו כניסה!!! אבל בכל זאת היום הייתה אמירה! במיוחד אחרי המרוץ נגד השעון של אתמול.

ז'וליין אלאפיליפ הולך ומסתמן כמועמד רציני ביותר לשאת את הגופיה הצהובה אל סוף הטור.
בתחילת הטור, איש לא הימר עליו. גם אני, כשלקח לראשונה את הגופיה הצהובה, כתבתי שהוא לא יהיה איתה עם הגומרים את הטור . אבל מאז, עברו הרבה מים בירדן, ובעצם הרבה מאוד ק"מ, עם הרבה מאוד מבחנים מגוונים והוא לא רק שעמד בהם, אלא הלך והגדיל את הפער שבינו לבין הרודפים אחריו.

פעם לצרפתים היה זה חלום שלפחות ל 14 ביולי יישא צרפתי את הגופיה הצהובה או שלפחות יצליח לקחת את המקטע ביום חג זה של צרפת והינה, אלאפיליפ לא רק שהצליח לרכב ביום זה עם הגופיה הצהובה, אלא שגם המשיך לשאת מאז את הגופיה הצהובה מבלי שאף אחד לא ממש הצליח לסכן אותו.

היום היה זה ניצחון צרפתי כפול! במקטע הכניסה להרים, עם המעלה הסופר יוקרתי של "הטור מאלה", שעליו התעכבתי באחת הכתבות הקודמות שלי ניצח צרפתי והשני אחריו היה לא אחר מאשר אלאפיליפ! מה שאיפשר לו להגדיל עוד יותר את הפעם עם תומס הבריטי, הרודף אחריו עד לכדי 2.02 ד'. מי ציפה שאלאפיליפ יקח אתמול את המקטע כנגד השעון? מי היה מאמין שהיום בקטע הקורע הזה, של המעלה הרצחני הזה, יצליח אלאפיליפ לא רק להגיע שני, אלא ובעיקר, לברוח לתומס ,שנשבר אי שם לקראת סוף מעלה מתיש זה.

היה זה מעלה שלא נגמר, מעלה שלקח ממני את כל הנשימה! מעלה שהפלוטון הצליח לבלוע את הבורחים ואט אט השיר ממנו, אחד אחד, את הרוכבים, עד כי לקראת הסוף נותרו רק שישה רוכבים.

המתח במעלה היה קורע, כאשר החשש שאוטוטו אלאפיליפ יישבר אף הוא וינשור עם אותו דימום מטפטף זה, מהפלוטון. הטור הזה, בכלל, מאופיין בשלושה דברים מפתיעים.

א- עם היציאה לטור לא היו שום פיבוריטים לניצחון הטור.
ב- כל יום רוכב אחר לקח את המקטע של אותו יום.
ג- הובלה צרפתית מפתיעה, שהולכת ומסתמנת.

בד"כ השלבים האלה הם טכניים. המוביל שומר על המסכנים אותו, שלא יברחו פיתאום ויסגרו את הפער ו/או אפילו יברחו לו בזמנים. כאן, שלוש פעמים ברצף, דווקא המוביל, אלאפיליפ הצליח לברוח לרודפים אחריו.

בד"כ הקבוצות שומרות על ה"אסים" שלהם, בכדי למקמם בעמדות תקיפה, שהכי טובות לפריצה. בטור הזה, כמעט כל המקטעים נוצחו ע"י ברחנים ולא ע"י ספרינטרים (ה"אסים"), הפורצים ולוחמים ראש בראש, זה כנגד זה, במאות המטרים האחרונים של המרוץ.

בד"כ המובילים מובילים בפער כזה , שהברחנים לא מטרידים אותם ולכן, למה להם לבזבז אנרגיה כדי להדביקם. הם, כאמור מסתפקים בלשמור שהמסכנים האמתיים, לא יפתיעו אותם ויברחו להם.
במרוץ הזה, מי שברח היה המוביל!…
מרוץ מטורף, אמרתי כבר?!

מצפה לבאות במתח בלתי רגיל. ההרים הם הזירה המכריעה ומסתמן שאלאפיליפ עומד בזה!!!
אלה לה בלו! אה, סליחה, זו הקריאה לנבחרת צרפת בכדורגל. כאן זה אמור להיות קדימה הצהוב! 🙂

26.7.2019 - הטור המשוגע ביותר בכל הזמנים

מיום ליום הטור הזה מדהים ומפתיע ,יותר ויותר.

42 מעלות בפריז, אבל בטור, במעלה הסופי של המקצה של היום, ברום 2770 מ' , סופת ברד קשה.
סופה זו הביאה, לראשונה בכל תולדות הטור, לעצירת הטור בעודו באיבו.
תוך כדי כך ייצר טרגדיה בלתי רגילה.

אלאפיליפ, התיקווה הצרפתית המפתיעה מזה כמה עשורים לקחת את הטור הזה, איבד את החולצה הצהובה. חולצה שזכה בה ורכב עימה מזה כשבועיים. ייצר פער סביר ודי מבטיח מהמקום השני הדולק אחריו.

אלא שהיום, מה שכבר הסתמן אתמול, בגבהים האלה, מחוסרי החמצן, נוצר יתרון בולט לקולומביאנים, המורגלים לרכב בגבהים שכאלה. אבל מה שהצליח בו אלאפיליפ, למרות זאת, אתמול (לשמור על החולצה הצהובה) לא הצליח בכך היום.

אם אתמול, הפער שנוצר בעליה בין אלאפיליפ לקולומביאנים, ניסגר בירידה מסחררת של אלאפיליפ. הפעם, היום, עצרו את הטור, תוך מהלך ירידה המסחררת של אלאפיליפ ותחילת צימצום הפערים. במקום שיבטלו את היום הזה כליל, החליטו להחשיבו עד לנקודת בחירה שרירותית – שיא המעלה האחרון.

החלטה שרירותית שתפסה את אלאפיליפ בנקודת שיא השפל שלו מול ברנאל, המוביל . והירידה הארואית של אלאפיליפ לא נחשה עוד וכמובן, שעם זה גם הסיכוי שלו לצמצם מחדש את הפער, לפחות למזער נזקים כמו אתמול ולהשאיר לעצמו את הסיכויים פתוחים למסלול השטוח שבהמשך.

שיברון לב בלתי רגיל לצרפתי המפתיע, אבל צרפתי כפול ומכופל, כאשר תיקוותם בת העשורים, שסוף סוף צרפתי יקח את הטור, הולכת ונגנזת ולא מטעמים ספורטיביים, אלא שרירותיים בלבד. השד יודע, מדוע, פשוט לא ביטלו את היום הזה מהספירה, כפי שבהחליטו לבטל את הזוכה של המקטע הזה, שכן ברור לחלוטין שהרוכבים מחשבים דרכם על פי המסלול שעומד לפניהם ובהתאם מחליטים, היכן יתקפו והיכן ירפו. וכאן, גדעו את התחרות הזו בדיוק במעבר, היכן שאלאפיליפ עבר ממגננה להתקפה.

לא רק זאת שאלאפיליפ הופשט מחולצתו הצהובה, אלא שפינו, תיקוות המשנה הצרפתית, נאלץ לפרוש בשל פגיעה בברך! כולי תיקווה שרוחו של אלאפיליפ לא תישבר ושיוסיף לתת פייט כזה, למרות ה- 45 שניות פער שנוצר בינו לבין הקולומביאני המוביל עתה. ובכל זאת תיקוותי שההכרעה, תהיה שוב ללא תקדים, בעשורים האחרונים, ותגיע לפריז, למקצה האחרון בסיסובים בשאן-אליזה.

28.7.2019 סיום המירוץ

איך מסכמים כזה טור?
טור ללא תקדים, כמעט בכל תחום.
אם נתחיל מהסוף זו הרשימה:
1- ללא תקדים, שיום בטור הופסק באמצע המקצה. (תוך כדי כך יצר דרמה גדולה וחילופי החולצה הצהובה בין מי שלבש אותה בגבורה בלתי רגילה משך כשבועיים לבין מי שלקח אותה ביום האחרון של המרוץ).
2- בפעם הראשונה שקולומביאני לוקח את הטור.
3- בפעם הראשונה שצעיר (שלהם מיועדת החולצה הלבנה) לוקח את הטור.
4- לא בפעם הראשונה, אבל אחת הבודדות, שאת החולצה הצהובה לוקחים במקצה הלפני אחרון .
5- לא בפעם הראשונה אבל נדיר מאוד, שמי שלוקח את הצהובה לא לקח אף מקצה בכל הטור.
6- אני לפחות, לא זוכר טור, שכל מקצה נוצח ע"י רוכב אחר (אלאפיליפ ניצח שני מקצים, אבל אחד מהם היה מקצה נגד השעון).
7- נדיר ביותר שטור יוצא בלי מנהיג טור, בלי מועמדים רציניים לזכות בו ולמעשה בלי מנהיגות של ממש בקבוצות עצמן.
8- נדיר ביותר טור, שהרוב המוחלט של המקצים מנוצחים ע"י "ברחנים" ולא בפרץ של ספרינטרים המובלים ע"י הקבוצות שלהם לקראת קו הסיום.
העובדה שלא הייתה מנהיגות של ממש בטור הזה, איפרה לו להיות "פרוע" למדיי ובכך לתת בו עניין מיוחד. "פועלים" פשוטים של הקבוצות יכלו להעז לפרץ ולעתים אף לקחת מקצה כזה או אחר.
9- לי לא זכור על טקס הסיום שנעשה בלילה. אז הינה עוד מהמיוחדים של הטור המיוחד הזה.
אז זהו, הסתיימו שלושה שבועות של שכרון חושים של נופים, פסטיבלים וספורט. מופע הספורט השלישי הגדול והמסוקר ביותר בעולם אחרי האולימפיאדה והמונדיאל.
אלאפיליפ לא יזכה אפילו לעלות על הפודיום. הוא מסיים חמישי.
הטור מסתיים בשאן-אליזה כשצליליות הרוכבים הולכות ומתארחות אל תוך שעות הבין ארבעיים. בעלי המזל שהצליחו להתארגן לאורך המסלול של השאן-אליזה, זוכים בצפיה בטור החולף על פניהם, שמונה פעמים!
מנצחי הטור בפריז.
1- אגאן בארנל הקולומביאני הצעיר (22) המנצח הגדול עם החולצה הצהובה.
2- גריינט תומאס (בריטניה) 1:11+ דקות (פער מהמקום הראשון)
3- סטיבן קרויסוויק (הולנד) 1:31+
החולצה המנוקדת (המטפס הטוב ביותר, החולצה שניה ביוקרתה אחרי הצהובה)- הצרפתי רומן בארדה.
החולצה הירוקה המגיעה לספרינטר החזק ביותר לאהוב הקהל – פטר סגאן הסלובקי.
חולצת הניחומים שמגיעה ללוחם האגרסיבי ביותר הוענקה ל- איך לא?… לג'וליאן אלאפיליפ הגיבור הטרגי של הטור הזה.

הכתבה עודכנה לאחרונה בתאריך

אהבתם את הכתבה? מוזמנים לשתף :-)

שתף אותי בפייסבוק
צייץ אותי בטוויטר
שלח אותי באימייל
נעץ אותי בפינטרסט

והערה קטנה לסיום....

אני מאוד מקווה שהכתבה הזאת מצאה חן בעיניכם. אני משקיע המון זמן ולא מעט כסף על מנת לספק לכם מידע איכותי ובחינם. אז אם במקרה אתם מתכננים טיול לצרפת ובא לכם לפרגן לי, כל מה שצריך לעשות זה להזמין את מקומות הלינה שלכם והכרטיסים לאטרקציות השונות והמופעים דרך האתר שלי.

ההזמנות הללו לא יעלו לכם יורו אחד נוסף אך כל הזמנה כזאת תספק לי עמלה קטנה שאותה אשקיע חזרה באתר. הנה הדפים העיקריים מהם ניתן להזמין מקומות לינה וכרטיסים:

המון תודה מראש והמשך קריאה מהנה באתר!

6 תגובות

  1. יופי של כתבה. מעורר ציפייה להמשך. רק חבל שהמסלול לא עובר השנה בברטאן. אולי נכריז על עצמאות !!!

  2. נמרוד יקירי, טוב לפגוש אותך גם כאן. מבטיח לקרוא והתעדכן.
    מזה זמן אנחנו מתכננים את הטיולים שלנו בצרפת(לפחות פעמיים בשנה) על פי המסלולים של הטור, יותר מעניינים אותי המקומות בהם הטור עובר מאשר הפעילות עצמה (אל תבין שאין עניין גם בהתרחשויות ובדרמות עצמן). ודני אשכנזי שהגיב לפני, בשנה האחרונה טיילנו בנורמנדי ובריטני, נתקלנו בהכנות לטור באחד הימים, כך שהטור לא הכזיב אתכם.
    ממליץ לכל אחד לצפות, ללמוד על המקומות ולתכנן טיול בהתאם.

    1. יורם, תודה רבה עבור התגובה. אגב, באחד הפוסטים הבאים בעניין אותו טור,בכוונתי לכתוב על טור החובבים. כן, כן, במקביל (או בפזה אחת קודם) מתקיים טור לחובבים- אלפים נרשמים למקטעים שלו. אולי תצטרף?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

קבוצות פייסבוק על צרפת

כתבות אחרונות

מידע שימושי על פריז

מידע על מחוזות צרפת

מקומות מחוץ לצרפת

תרבות צרפת

עוד כתבות שיכולות לעניין אותך

כתבות אחרונות על פריז

כתבות אחרונות על מחוזות צרפת השונים

כתבות אחרונות על גרנזי ומלטה

כתבות אחרונות על תרבות צרפת

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלכם במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק הנה עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מיד עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

בואו נשמור על קשר

הכתבות המעניינות ביותר, מידע על טיולים בצרפת, הרצאות, ערבי שאנסונים ועוד דברים שפרנקופילים אוהבים אצלכם במייל פעם בשבוע. ואם זה לא מספיק הנה עוד בונוס קטן: מפות אינטרקטיביות של צרפת שישלחו אליכם מיד עם תום תהליך ההרשמה :)

הבטחה של פרנקופיל – מכיוון שאני לא נפוליאון אין לי שום כוונה להפגיז את תיבת הדוא”ל שלכם או להעביר את פרטי הדוא"ל לגורמים אחרים.

מוזמנים לשתף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
האתר משתמש בעוגיות (ולא רק מדלן) על מנת לספק לאורחיו חווית משתמש איכותית. ניתן לקרוא על כך עוד בדף העוסק בפרטיות ותנאי השימוש.